Zdrowie i rehabilitacja
Plakat. Po prawej znajduje się kobieta, trzyma w dłoniach kartkę z napisem
Komunikacja to prawo, nie przywilej. Fundacja Jim apeluje o systemowe wsparcie dla osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi
Czy można żyć bez możliwości powiedzenia: „jestem głodny”, „to mnie boli”, „kocham cię”? Dla tysięcy osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymiw Polsce to codzienność. Fundacja Jim rozpoczyna kampanię społeczną, której celem jest podkreślenie,że komunikacjatofundamentalne prawo człowieka, a zapewnienie powszechnego dostępu do narzędzi komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC)to priorytet w znoszeniu barier.
WIĘCEJ..
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Joanna Jurek, szczupła kobieta ubrana w czarną sukienkę.
Od nanocząstek do postbiotyków
Jako nastolatka pracowała z sukcesami nad wykorzystaniem nanotechnologii w optymalizacji leczenia raka. Dziś chce pomagać Polakom w dostosowywaniu nawyków żywieniowych do poprawy zdrowia i zwiększenia witalności na co dzień.
WIĘCEJ..
Na grafice jest logo kampanii,loga patronow a takze zdjęcie kobiety i dziecka, które razem wykonują dłońmi gest przedstawiający serce. Na twfice jest też historia Moniki, pacjentki z ALS, której historia jest opisana w artykulwe zilustowanym tą grafiką.
Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt, pewnie kilkadziesiąt. W końcu, gdy usłyszałam, że to ALS, ręce trzęsły mi się tak bardzo, że nie mogłam wybrać numeru telefonu męża. Myślałam, że dostałam wyrok. – wspomina Monika. Bała się utraty sprawności ruchowej i możliwości mówienia, przełykania i oddychania. Na szczęście życie przyniosło inne, pozytywne rozwiązanie.
WIĘCEJ..
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych o kompetencjach opiekunów medycznych
Opiekunowie medyczni są potrzebni, jednak konieczne jest właściwe określenie ich kompetencji– napisały w Stanowisku Zarządu Krajowego pielęgniarki i położne z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Wkrótce 2. Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego
Już 4 kwietnia rozpocznie się kolejna odsłona miejskiej akcji promującej zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. W ramach 2. edycji wydarzenia odbędą się bezpłatne wykłady, webinaria i spotkania ze specjalistami adresowane do młodych osób, ich rodziców, a także kadry nauczycielskiej. Organizatorem wydarzenia jest m.st. Warszawa. Na część wydarzeń obowiązują zapisy.
WIĘCEJ..
Innowacyjne podejście do rehabilitacji neurologicznej
Współczesna rehabilitacja neurologiczna coraz częściej wykorzystuje nowoczesne technologie, by skuteczniej wspierać pacjentów w powrocie do sprawności. Jednym z przełomowych projektów w tej dziedzinie jest „Gra wirtualnej rzeczywistości do rehabilitacji osób po udarze z niedowładami i syndromem pomijania”, dofinansowany przez PFRON, a zrealizowany przez Politechnikę Warszawską. Projekt ten miał na celu opracowanie oraz wstępne przetestowanie trzech aplikacji VR przeznaczonych do rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu, w szczególności z jednostronnym zespołem zaniedbywania przestrzennego (USN) oraz niedowładem kończyn górnych.
WIĘCEJ..
Endometrioza: bolesna choroba milionów Polek, która ma ogromy wpływ na płodność
„Życie z przewlekłym bólem” – tak pacjentki charakteryzują tę chorobę. Endometrioza może powodować uszkodzenia wielonarządowe, silnie obniżając jakość życia kobiet. Szacuje się, że endometrioza dotyka 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym i dziewcząt na świecie, w tym dwa miliony Polek. W 96 proc. przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co drugiej-trzeciej kobiety, zgłaszającej się do kliniki leczenia niepłodności, endometrioza jest już zdiagnozowana, podejrzewana lub rozpoznawana na etapie badań diagnostycznych. Ważny jest czas – im szybsze zdiagnozowanie i określenie stopnia choroby, tym większe szanse na macierzyństwo.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe
Poprawmy sytuację chorych na nerki w Polsce
W Światowym Dniu Nerek (13 marca) DaVita Polska, organizacja zajmująca się dializoterapią pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN), apeluje o zmiany w tej dziedzinie opieki zdrowotnej w Polsce. Celem jest poprawa jakości i skuteczności opieki nad osobami z PChN oraz lepsze zarządzanie środkami publicznymi przeznaczonymi na ich leczenie.
WIĘCEJ..
Przyspieszenie inwestycyjne w stolicy – 800 mln zł na ochronę zdrowia
Decyzją prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, ponad 2,4 mld zł więcej zostanie przeznaczone w najbliższych latach na inwestycje w kluczowych obszarach funkcjonowania miasta. Co ważne, część z tych pieniędzy już w tym roku umożliwi rozpoczęcie wielu projektów. Stołeczni radni zagłosują nad rozdysponowaniem tych środków na najbliższej sesji, która odbędzie się w czwartek 13 marca.
WIĘCEJ..
przyciemniony korytarz w szpitalu
Immunoterapia szansą dla pacjentek z rakiem endometrium
Rozmowa z dr. hab. n. med. Radosławem Mądrym, kierownikiem Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Instytucie Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, lekarzem kierującym Oddziałem Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.
WIĘCEJ..