Zdrowie i rehabilitacja
do ręki przyłożony ciśnieniomierz
Zwolnienia chorobowe a zaburzenia psychiczne. Opolski ZUS podsumował miniony rok
Na Opolszczyźnie rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W minionym roku lekarze wystawili w regionie blisko 25 tys. zaświadczeń z tej kategorii chorobowej.
WIĘCEJ..
My, miastenicy, chcemy mieć szansę na normalne życie
Niska świadomość społeczna na temat miastenii, niezadawalająca wiedza na jej temat nawet wśród personelu medycznego i orzeczników ZUS, brak systemowego wsparcia psychologicznego oraz brak dostępu do nowoczesnego, celowanego leczenia to główne problemy, z jakimi borykają się pacjenci z miastenią w Polsce. O życiu z tą chorobą, wyzwaniach dniach codziennego oraz najpilniejszych potrzebach osób chorych i ich opiekunów mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Alarmujące dane dotyczące polskich seniorów. Jak brak ruchu wpływa na ich zdrowie?
Według danych z badania MultiSport Index 2023 oraz międzynarodowego badania, prowadzone pod egidą Instytutu Europejskich Badań Żywności w Dublinie, aktywność fizyczna osób starszych staje się coraz bardziej palącym wyzwaniem dla zdrowia publicznego. W Polsce, gdzie aż 81% seniorów traktuje ruch jako istotny element profilaktyki zdrowotnej, alarmujące statystyki pokazują, że trzy czwarte osób powyżej 60. roku życia nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu.
WIĘCEJ..
Grafika poglądowa płuc.
Czy da się jeszcze uratować nasze płuca?
Powikłania po pandemii, alergie, zanieczyszczenie powietrza i wciąż palenie papierosów – nasze płuca wystawiane są na coraz większą próbę. Problem staje się bardzo poważny, a pacjentów przybywa. POChP, astma, zakażenia układu oddechowego, a nawet nowotwory to kwestie, którymi zająć się należy już teraz. Czy polska jest gotowa na długofalową walkę o zdrowie naszych płuc?
WIĘCEJ..
narzędzia medyczne przed operacją
Ogólnopolski Dzień Transplantacji
5 listopada 1985, pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi miejsce miała udana transplantacja serca, a rok wcześniej – 28 listopada 1984 roku odbył się pierwszy rodzinny przeszczep szpiku kostnego.
WIĘCEJ..
hpv_wirus
Szczepienie przeciw HPV
Od 22 do 28 stycznia obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. To jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet. Warto pamiętać, że Warszawa zapewnia bezpłatne szczepienia przeciw HPV zmniejszające ryzyko zachorowania na ten nowotwór, a w miejskich placówkach medycznych można wykonać badania diagnostyczne.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
rysunek płuc
Finał WOŚP już w niedzielę. Cel zbiórki? Płuca po pandemii
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat gra w Warszawie i dla Warszawy. I w tym roku w całym mieście spotkamy kwestujących na rzecz WOŚP wolontariuszy. Scena, miasteczko i główne studio powstaną na błoniach PGE Narodowego, gdzie również będzie można zobaczyć „Światełko do nieba”.
WIĘCEJ..
Zdjęcie przedstawiające leżącą na łóżku kobietę
Materac przeciwodleżynowy – jak działa i czym kierować się przy zakupie?
Sen stanowi podstawę regeneracji organizmu, warunkując zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Osoby starsze i przewlekle chore wymagają jednocześnie specjalistycznych rozwiązań, które pomogą w powrocie do zdrowia oraz zapobiegną występowaniu dodatkowych komplikacji zdrowotnych. W przypadku osoby leżącej podstawowym elementem wyposażenia sypialni staje się materac przeciwodleżynowy. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jaki należy wybrać.
WIĘCEJ..
Łódzkie: trzy nowe placówki pomocy psychologicznej dla dzieci z umową z NFZ
W Łódzkiem przybyły trzy placówki opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Ośrodki i centra zdrowia psychicznego zakontraktowano w Sieradzu, Pabianicach oraz Łodzi. W całym regionie działa 31 miejsc, w którym dzieci i młodzież mogą otrzymać specjalistyczne wsparcie.
WIĘCEJ..
starsza elegancka pani siedzi nad nią pochyla się młoda kobieta, uśmiechają się, trzymają ze ręce
Demencja. Poradnik dla rodzin
W Polsce problem demencji może dotykać nawet pół miliona osób i według wszystkich prognoz będzie ich tylko coraz więcej. Rodziny osób, które otrzymują diagnozę choroby Alzheimera czy otępienia skroniowo-czołowego często czują się osamotnione i bezradne. Z myślą o nich przygotowaliśmy,krótki poradnik dotyczący radzenia sobie z chorobą bliskiej osoby.
WIĘCEJ..
męska dłoń trzyma aparat słuchowy zielone tło zdjęcia
Aparaty słuchowe pomagają żyć dłużej
Noszenia aparatu słuchowego przez osoby niedosłyszące prawie o 25 proc. zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Naukowcy namawiają, aby osoby, które takiego wsparcia potrzebują, z zakupu aparatu zrobiły noworoczne postanowienie.
WIĘCEJ..
Rak w sypialni
Marek i Alicja to para niczym z filmu o wielkiej miłości. Poznali się, gdy obydwoje nie mieli złudzeń, jak wygląda codzienność w związku i małżeństwie. To nie była ich pierwsza miłość. Dla Alicji to nie było pierwsze małżeństwo. Obydwoje zgodnie twierdzą, że czekali w życiu na to, by się spotkać i być razem.
WIĘCEJ..