Zdrowie i rehabilitacja
2024-01-23

Materac przeciwodleżynowy – jak działa i czym kierować się przy zakupie?

Zdjęcie przedstawiające leżącą na łóżku kobietę

Sen stanowi podstawę regeneracji organizmu, warunkując zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Osoby starsze i przewlekle chore wymagają jednocześnie specjalistycznych rozwiązań, które pomogą w powrocie do zdrowia oraz zapobiegną występowaniu dodatkowych komplikacji zdrowotnych. W przypadku osoby leżącej podstawowym elementem wyposażenia sypialni staje się materac przeciwodleżynowy. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jaki należy wybrać. 

Jak działa materac przeciwodleżynowy? 

Materace przeciwodleżynowe zaliczane są do narzędzi medycznych stosowanych w profilaktyce i leczeniu odleżyn do 3 stopnia. Ich głównym zadaniem jest wspomaganie funkcjonowania układu krwionośnego, co usprawnia przepływ krwi. Jednocześnie chronią mięśnie i tkanki przed uszkodzeniem. Nie można zapomnieć o tym, że odleżyny to rany głębokie, które powstają wskutek długotrwałego nacisku i niedotlenienia tkanek. Mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym do zakażenia oraz śmierci. 

Materace przeciwodleżynowe zapewniają również optymalny poziom wentylacji, ułatwiając zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności ciała. Ich specjalistyczna budowa łagodzi naciski, co znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe, towarzyszące licznym chorobom. Materac zapobiega sztywnieniu kończyn, wspomagając rozluźnianie mięśni i stawów, co sprzyja rekonwalescencji. Odpowiednio wybrane podłoże znacznie podniesie komfort życia każdego leżącego pacjenta, dbając jednocześnie o zdrowie i przyczyniając się do polepszenia postępów terapii. Znacznie ułatwiają codzienną troskę o chorego. 

Kiedy warto sięgnąć po materac przeciwodleżynowy? 

Materace przeciwodleżynowe to niezastąpiony element wyposażenia każdej sypialni osoby niepełnosprawnej i leżącej. Znajduje zastosowanie w przypadku chorób przewlekłych, paraliżu oraz po wypadkach. Może być wykorzystywany także w opiece nad osobami wstającymi i seniorami, którzy spędzają w łóżku więcej niż 15 godzin na dobę. Staje się tym samym ważnym narzędziem profilaktycznym, który zapobiega powstawaniu bolesnych i niebezpiecznych dla życia ran. 

Warto pamiętać o tym, że właściwie dobrany materac jest istotnym narzędziem profilaktycznym. Nie zwalnia jednak z obowiązku częstego zmieniania pozycji przez pacjenta oraz odpowiedniej pielęgnacji ciała. Mimo iż stanie się ważnym uzupełnieniem terapii, nie zastąpi innych działań podejmowanych przez chorych i opiekunów. Podczas stosowania materaców przeciwodleżynowych należy pamiętać jednocześnie o wyborze odpowiedniej pościeli i ubrań, które nie będą blokować przepływu powietrza. 

Czym kierować się podczas zakupu materaca przeciwodleżynowego? 

Podczas wyboru materaca na odleżyny należy uwzględnić przede wszystkim wygodę i komfort pacjenta. Jeśli zależy Ci na optymalnym podparciu naturalnych krzywizn kręgosłupa, postaw na termoelastyczne materace piankowe o właściwościach przeciwodleżynowych z oferty autoryzowanego dystrybutora marki Hilding, które znajdziesz na: https://sennamaterace.pl/. Produkt skutecznie reaguje na temperaturę ciała, dostosowując do niej stopień odkształceń. Materac sprawdza się w każdej pozycji snu, wyróżniając się przy tym optymalną twardością. Miękka tkania zapewnia komfort podczas codziennego odpoczynku. 

Warto jednocześnie sięgać po funkcjonalne pokrowce, które ułatwią konserwację i czyszczenie. W ofercie marki Hilding znajdziesz szeroki wybór produktów, w tym pokrowiec Elips, wyróżniający się elastycznością i sprężystością. Co więcej, charakteryzuje się wysoką odpornością na zużycie, stając się doskonałą inwestycją na długie lata. Wyposażony w zamek umożliwia regularne pranie w warunkach domowych. 

Jaki materac na odleżyny wybrać? 

Szukasz wygodnego materaca o właściwościach przeciwodleżynowych, który sprawdzi się w życiu osoby niepełnosprawnej? Postaw na model Hilding Rumba dostępny na: https://sennamaterace.pl/109-materace-120x200. Piankowy materac termoelastyczny to certyfikowany wyrób medyczny I klasy. Zastosowanie 7 stref twardości zapewnia maksymalny komfort podczas snu, pozytywnie wpływając na kondycję kręgosłupa i mięśni. Zastosowane profilowania i nacięcia zapewniają przy tym optymalny poziom wentylacji i przepuszczalności powietrza. 

Materac wytwarzany jest z bezpiecznych dla zdrowia materiałów, co potwierdza międzynarodowy certyfikat Oeko-Tex® Standard 100. Tkaniny doskonale sprawdzą się także w przypadku osób ze skłonnościami do alergii. Dodatkowy uchwyt umożliwia proste przenoszenie i obracanie materaca. Sama pianka charakteryzuje się relatywnie niską wagą, co znacznie ułatwia użytkowanie. 

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
Joanna Jurek, szczupła kobieta ubrana w czarną sukienkę.
Od nanocząstek do postbiotyków
Jako nastolatka pracowała z sukcesami nad wykorzystaniem nanotechnologii w optymalizacji leczenia raka. Dziś chce pomagać Polakom w dostosowywaniu nawyków żywieniowych do poprawy zdrowia i zwiększenia witalności na co dzień.
WIĘCEJ..
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy