Kultura
Finał 4 edycji Integracyjnego Festiwalu Młodych Talentów "Adventure Festiwal" im. Artura Przygody
Gdyńskie Stowarzyszenie Dwie Strony Medalu zaprasza na finał 4 edycji Integracyjnego Festiwalu Młodych Talentów "Adventure Festiwal" im. Artura Przygody.
WIĘCEJ..
Konferencja „Muzeum dla demencji"
Zapraszamy na konferencję otwierającą cykl rocznych działań w ramach nowego programu „Muzeum dla demencji” w Muzeum Śląskim w Katowicach. Konferencja odbędzie się 28-29.03. Spotkanie otworzy wykład Marleny Meyer Demografia, demencja i nowa edukacja. Wyzwanie dla wszystkich, który pozwoli nam poznać podstawowe informacje na temat demencji, objawów w przebiegu różnych chorób. Ta i kolejna prelekcja pozwolą na zderzenie faktów ze stereotypami. W drugim wykładzie Czy demencja występuje w młodym wieku? Mity i fakty na temat demencji dr n. med. Urszula Skrobas opowie o młodym początkach demencji. Spotkanie zamknie wykład Agnieszki Cysewskiej Wyzwania na rynku usług opiekuńczych dla osób żyjących z demencją. Czy sztuczna inteligencja nam pomoże? Specjalistka poruszy m.in. kwestie wdrażania możliwych rozwiązań w obszarze opieki nad osobami z demencją, a także przybliży kwestie wykorzystania nowych technologii w terapii.
WIĘCEJ..
Muzeum dla demencji
Projekt „Muzeum dla demencji” to program Muzeum Śląskiego, który łączy tematykę sztuki ze wsparciem osób żyjących z demencją i ich opiekunami. Za cel stawia sobie stworzenie sieci współpracy poprzez umożliwienie dostępu do wiedzy, a także wykorzystanie zasobów kultury i sztuki dla wsparcia osób żyjących z demencją oraz w stworzeniu dla ich opiekunów przestrzeni wytchnienia. W ramach programu zbadamy i przybliżymy twórczość osób z demencją, ale też działania artystyczne wokół tej tematyki. W marcu 2025 roku Muzeum Śląskie rozpocznie cykl comiesięcznych spotkań edukacyjno-wspierających poświęconych demencji.
WIĘCEJ..
„R2D2,2025” sprzedany!
Licytacja obrazu, który w ramach akcji „Nowa nadzieja” wspólnie namalowali nasz uczestnik Marek Czepurko i Wojciech Brewka znany i ceniony malarz polskiego street-artu, cieszyła się dużą popularnością. Dzieło nawiązujące do uniwersum „Star Wars” sprzedano za 13 tys. zł. Te środki przekazane zostaną na utrzymanie ośrodka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością na Ursynowie.
WIĘCEJ..
UK/Poland Season 2025 – Nowe otwarcie w relacjach pomiędzy Polską a UK
Ponad sto wydarzeń z zakresu filmu, teatru, sztuk wizualnych, designu, literatury i muzyki w kilkudziesięciu miastach Polski, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – tak zapowiada się UK/Poland Season 2025. Sezon rozpoczął się 5 marca w Łodzi wystawą „St Ives i gdzie indziej” i potrwa do końca listopada. Jego celem jest ożywienie dialogu, pogłębienie współpracy oraz umocnienie więzi artystycznych i społecznych.
WIĘCEJ..
Warsztaty, spotkania i statuetki dla niezwykłych bohaterów Festiwal Pełnia Życia już niebawem!
Już po raz czwarty Fundacja „Dom w Łodzi” organizuje Festiwal „Pełnia Życia” (19 - 21.03), w ramach którego będzie można poznać świat osób z niepełnosprawnościami, doświadczyć rzeczywistości z innej perspektywy i lepiej ją zrozumieć. Zapanowano warsztaty i spotkania z niezwykłymi osobami. W czasie festiwalowej gali wręczone zostaną statuetki Pełnia Życia. Od pierwszej edycji festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej. Partnerem wydarzenia jest Centrum Dialogu im. M. Edelmana.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
baner_instytut_wornictwa_2025
Konkurs Young Design 2025
WIĘCEJ..
logo Konkursu Lady D.
Mazowieccy Lady D. i Gentleman D. 2025 – czas na zgłoszenia!
Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek oraz Mazowiecki Gentleman D. to konkursy, które wyróżniają osoby z niepełnosprawnościami za ich wyjątkowy wkład w życie społeczne i zawodowe. W tym roku po raz kolejny docenieni zostaną ci, które swoją postawą i działalnością stają się inspiracją dla innych. Zgłoszenia do obu konkursów można nadsyłać do 30 kwietnia 2025 roku.
WIĘCEJ..
Jacek Hołub mężczyzna z krótkimi włosami w okularach widoczny do połowy klatki z lewej napis wokół spektrum
Książka o autyzmie wygrała w plebiscycie portalu Lubimyczytać.pl
„Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu” (Wydawnictwo Czarne), została uznana przez czytelników portalu lubimyczytac.pl za najlepszą w kategorii Literatura faktu, publicystyka. W głosowaniu portalu lubimyczytac.pl w sumie oddano ponad 250 tysięcy głosów w 16 kategoriach.
WIĘCEJ..
Kobiety podczas uczestniczenia w paneclu na scenie. Za nimi jest ekran z napisem "Piękno na kołach"
Piękno na Kołach – gdy moda spotyka się z duszą
6 marca w ramach kampanii Konin Miasto Kobiet odbyło się wydarzenie “Piękno na kołach” zorganizowane przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. To kolejna odsłona cyklu poświęconego silnym kobietom z niepełnosprawnością, w tym roku w kontekście mody. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.
WIĘCEJ..
Termin nadsyłania zgłoszeń do 17. Festiwal Zaczarowanej Piosenki zostaje przedłużony!
W odpowiedzi na liczne sygnały oraz prośby, termin nadsyłania zgłoszeń do 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki zostaje przedłużony! Propozycje piosenek można przesyłać do 9 marca. Zgłoszenia do tegorocznego konkursu mogą również nadsyłać laureaci wszystkich dotychczasowych edycji festiwalu.
WIĘCEJ..
Trzy zdjęcia z wystawy Epoka (Nied)dostępnosci. Na pierwszym od prawej jest znajdujący się przed gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie eksponat w formie przystanku. Na środkowym jest porzucona hulajnoga a na trzecim od prawej jest ekran wyświetlający jest migający mężczyzna. Na ekranie jest napis "Wyobraź sobie, że jesteś mną i potrzebujesz napisów, żeby pojąć świat.
„Epoka (nie) dostępności”
Odwiedziłam wystawę „Epoka (nie) dostępności” w Muzeum Narodowym w Krakowie - bez robienia wcześniejszego rozeznania. Umówiłam się z Anetą Koszyczek, ambasadorką, i jak się potem okazało jedną z bohaterek wystawy, że mnie po niej oprowadzi. Nie miałam żadnych oczekiwań, nawet nie wyobrażałam sobie, jak to wszystko może wyglądać.
WIĘCEJ..