Kultura
2025-03-10

Mazowieccy Lady D. i Gentleman D. 2025 – czas na zgłoszenia!

logo Konkursu Lady D.

Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek oraz Mazowiecki Gentleman D. to konkursy, które wyróżniają osoby z niepełnosprawnościami za ich wyjątkowy wkład w życie społeczne i zawodowe. W tym roku po raz kolejny docenieni zostaną ci, które swoją postawą i działalnością stają się inspiracją dla innych. Zgłoszenia do obu konkursów można nadsyłać do 30 kwietnia 2025 roku.

Tytuł Lady D. pochodzi od angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). Konkurs został zainicjowany w 2002 roku w Katowicach przez Marka Plurę – senatora X kadencji, polskiego polityka, psychoterapeutę i aktywnego działacza społecznego. Nazwa konkursu oraz jego patron zostały przeniesione na Mazowsze za zgodą organizatorów oraz rodziny Krystyny Bochenek, która przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej kapituły konkursu.

Konkursy honorowym patronatem objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

- Już od sześciu lat, co roku oczekujemy na to wydarzenie, by móc poznać kolejne niesamowite osoby. Sam udział w konkursie, a później w gali, pozwala wyróżnić tych, którzy angażują się w przełamywanie stereotypów na temat osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy konkursu udowadniają, że nie ma przeszkód, których nie da się przezwyciężyć, a ich życie jest prawdziwą inspiracją – mówi Anna Katarzyna Brzezińska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Doceniamy wyjątkowość

Tegoroczna edycja „Mazowieckiej Lady D. im. Krystyny Bochenek” jest szóstą z kolei organizowaną przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Cztery lata temu, podczas gali, pojawiła się propozycja wprowadzenia tytułu dla mężczyzn z niepełnosprawnościami. W tym roku, po raz czwarty, mężczyźni będą mieli szansę ubiegać się o to wyróżnienie.

- Pierwsza gala „Mazowiecki Gentleman D.” miała miejsce trzy lata temu, a jej ogromne zainteresowanie wśród mężczyzn zainspirowało nas do wprowadzenia edycji dedykowanej właśnie tej grupie. Uczestnicy konkursu to mężczyźni niezwykli – pełni pasji, determinacji i wewnętrznej siły. Ich postawa nie tylko budzi podziw, ale staje się także źródłem motywacji dla innych, przypominając nam, że nie ma przeszkód, które mogłyby nas zatrzymać, jeśli tylko mamy odwagę podążać za swoimi marzeniami – powiedział Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Przełamywanie barier, ale też wspieranie

Od początku mazowiecka edycja konkursu miała pięć kategorii przeniesionych ze śląskiego wzorca, ale też od pierwszej edycji wyróżniała ją dodatkowa kategoria. Tytuł „Mazowieckiej Lady D.” mogły też otrzymać kobiety działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Gdy rozszerzano formułę o tytuł „Mazowieckiego Gentlemana D.” – mężczyźni mogli startować w tych samych sześciu kategoriach, co kobiety.

Dotychczas uhonorowano już w ten sposób 27 kobiet i 17 mężczyzn. Wśród nich są m.in. osoby znane szerszemu gronu jak poetka Anna Bojanowska, perkusista Włodzimierz „VLodi” Tafel czy twórca Radia 7 Piotr Ploch, ale też wiele osób, które dzięki konkursowi zaistniały w świadomości mieszkańców województwa, a których postawy życiowe są inspiracją dla innych osób.

Kategorie

Niezależnie od tego, czy ktoś ubiega się o tytuł Mazowieckiej Lady D. czy Mazowieckiego Gentlemana D., kandydatury można zgłaszać w sześciu kategoriach. Pięć z nich skierowanych jest do osób z niepełnosprawnościami: „Dobry start” (skierowana do osób w wieku od 13 do 26 lat, wyróżniających się w różnych obszarach), „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne” (dla osób z niepełnosprawnościami działających na rzecz społeczności lokalnych i ich mieszkańców np. w organizacjach pozarządowych lub instytucjach), „Życie Zawodowe” (dla osób z niepełnosprawnościami pracujących zawodowo, w tym na rzecz osób wykluczonych). Ostatnia kategoria w obu konkursach – „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” i adekwatnie „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami” – skierowane są do osób pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia do udziału w konkursie można wysyłać do 30 kwietnia 2025 r. Przyjmowane są wyłącznie na formularzu konkursowym, który dostępny jest na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Wypełnione i podpisane formularze zgłoszeniowe należy dostarczyć w zaklejonej kopercie z dopiskiem: „Mazowiecka Lady D. – zgłoszenie” lub „Mazowiecki Gentleman D. – zgłoszenie” osobiście lub pocztą tradycyjną do siedziby MCPS w Warszawie (ul. Grzybowska 80/82 w Warszawie). Więcej szczegółów – w tym regulamin obu konkursów dostępne są pod adresami:

https://mcps.com.pl/rusza-vi-edycja-konkursu-mazowiecka-lady-d/mazowiecka-lady-d/

https://mcps.com.pl/rusza-iv-edycja-konkursu-mazowiecki-gentleman-d/mazowiecki-gentleman-d/

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Platkat CBB
To już ostatnie dni na zgłoszenie się do konkursu Człowiek bez barier 2024!
Jeszcze tylko do 20 września czekamy na zgłoszenia Kandydatów i Kandydatek do konkursu Człowiek bez barier. To konkurs, w którym od 22 lat nagradzamy wyjątkowe osoby z niepełnosprawnością, które są wzorem i inspiracją dla innych.
WIĘCEJ..
Mosty współpracy - wydarzenie integracyjne w Nysie
W najbliższą sobotę, 5 października, Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Nysie stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, które zgromadzi kilkaset osób, w tym co najmniej 100 osób z niepełnosprawnościami. Start o godzinie 14:30. Organizatorzy zadbali o różnorodny program, który łączy sztukę, edukację i integrację – wszystko z myślą o wsparciu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
WIĘCEJ..
Laureaci IV edycji konkursu ‘Odkrywamy talenty”
IV edycja konkursu plastycznego dla osób z niepełnosprawnością „Odkrywamy Talenty” już za nami. Z okazji jubileuszu 25-lecia Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego hasłem przewodnim tegorocznego konkursu było: „Mazowsze w moim sercu, talent w moich rękach”.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy