Kultura
2025-03-19

Konferencja „Muzeum dla demencji"

Zapraszamy na konferencję otwierającą cykl rocznych działań w ramach nowego programu „Muzeum dla demencji” w Muzeum Śląskim w Katowicach. Konferencja odbędzie się 28-29.03. Spotkanie otworzy wykład Marleny Meyer Demografia, demencja i nowa edukacja. Wyzwanie dla wszystkich, który pozwoli nam poznać podstawowe informacje na temat demencji, objawów w przebiegu różnych chorób. Ta i kolejna prelekcja pozwolą na zderzenie faktów ze stereotypami. W drugim wykładzie Czy demencja występuje w młodym wieku? Mity i fakty na temat demencji dr n. med. Urszula Skrobas opowie o młodym początkach demencji. Spotkanie zamknie wykład Agnieszki Cysewskiej Wyzwania na rynku usług opiekuńczych dla osób żyjących z demencją. Czy sztuczna inteligencja nam pomoże? Specjalistka poruszy m.in. kwestie wdrażania możliwych rozwiązań w obszarze opieki nad osobami z demencją, a także przybliży kwestie wykorzystania nowych technologii w terapii.

Wykłady

Piątek, 28.03.2025

10:30–11:30 Marlena Meyer, Demografia, demencja i nowa edukacja. Wyzwanie dla wszystkich

Na świecie coraz częściej publicznie głos zabierają ludzie, którzy doświadczają zmian w zdrowiu mózgu. Te zmiany są trwałe i dewastują ich dotychczasowe życie. Wystraszeni takim stanem szukają pomocy. Nie niepełnosprawność wynikająca z demencji, ale dotychczasowy biomedyczny model opieki pozbawia ich godności w każdym aspekcie życia. Podważają go, bo okazuje się, że lepsze życie z demencją jest możliwe. 

Marlena Meyer  gerontopedagog, wieloletni trener „PositiveApproach to Care” TeepySnow, słuchaczka 3-letnich studiów dementia studies na Uniwersytecie Stirling w Szkocji. Specjalizuje się w tematyce chorób przebiegających z demencją. Od lat prowadzi działania edukacyjne na rzecz destygmatyzacji osób z diagnozą choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. Skupia się na godności w opiece, prawach chorych z demencją i multidyscyplinarnym wsparciu po diagnozie. Dąży do pełnego włączenia osób z demencją w młodym wieku do kampanii edukacyjnych o zdrowiu mózgu w Polsce.

11:40–12:40 dr n. med. Urszula Skrobas, Czy demencja występuje w młodym wieku? Mity i fakty na temat demencji

Demencja została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego. Otrzymanie diagnozy tego przewlekłego schorzenia neurodegeneracyjnego to doświadczenie zmieniające życie – szczególnie w młodym wieku. Demencję o młodym początku definiuje się jako wystąpienie objawów przed 65. rokiem życia, a jej przypadki stanowią około 9 proc. wszystkich chorób otępiennych. W trakcie wystąpienia obalimy mity i skupimy się na faktach dotyczących demencji, zwłaszcza tej o młodym początku.

dr n. med. Urszula Skrobas – neurolożka, zatrudniona w Klinice Neurologii Dorosłych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Stażystka programu AtlanticFellow for Equity in Brain Health w Global Brain HealthInstitute na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (kohorta 2023–2024) oraz laureatka stypendium edukacyjnego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w zakresie neurogeriatrii na KarolinskaInstitute w Sztokholmie (2024). Realizuje projekt pilotażowy dotyczący identyfikacji potrzeb osób żyjących z demencją o młodym początku w Polsce.

13:00–14:00 Agnieszka Cysewska, Wyzwania na rynku usług opiekuńczych dla osób żyjących z demencją. Czy sztuczna inteligencja nam pomoże?

Zmieniająca się sytuacja demograficzna i wzrost zapotrzebowania na usługi społeczne stawia rodziny (głównie kobiety jako opiekunki rodzinne), gminy, powiaty i organizacje pozarządowe przed coraz większymi wyzwaniami. Szczególnie trudna jest opieka nad osobami żyjącymi z demencją. Wymaga koordynacji, współpracy pomocy społecznej i ochrony zdrowia, coraz większej wiedzy na temat konsekwencji, jakie niosą za sobą choroby otępienne. Czy sztuczna inteligencja może być wsparciem i dać wytchnienie opiekunom? Doświadczenia z domów pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku, hospicjów oraz placówek opiekuńczo-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży w terapii prowadzonej ze sztuczną inteligencją, robotem foką Paro, mogą być przykładem tego, jak do systemu usług opiekuńczych wprowadzić zaawansowaną technologię i używać jej z korzyścią dla podopiecznych i opiekunów.

Agnieszka Cysewska  od 30 lat pracowniczka wojewódzkich, samorządowych instytucji pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych. Pełniła funkcję dyrektorki DPS-u w Stawiskach prowadzącego program standaryzacji placówki oraz DPS-u w Sopocie dla osób w podeszłym wieku, w którym jako pierwsza w Polsce wprowadziła sztuczną inteligencję (robota społecznego Fokę Paro) do terapii dla osób żyjących z demencją. Obecnie jest dyrektorką Centrum Integracji Społecznej w Pucku oraz członkinią Zespołu ds. standaryzacji usługi opieki wytchnieniowej przy Wojewodzie Pomorskiej w Gdańsku.

Wydarzenie będzie dostępne on-line. Wykłady będą tłumaczone na polski język migowy. Będą dostępne napisy na żywo.

Warsztaty

Sobota, 29.03.2025, godz. 8:30–13:30

Zapraszamy opiekunów funkcjonalnych, którzy na co dzień zawodowo zajmują się opieką w ośrodkach pomocy społecznej i ośrodkach dziennego wsparcia na warsztaty Opieka w demencji oparta na kompetencjach. Program „Pozytywne podejście do opieki” TeepySnow.

Przyjrzymy się różnym chorobom przebiegającym z demencją i objawom, które im towarzyszą. Spojrzymy na zmiany, jakie dokonują się w mózgu osoby z demencją, i określimy ich wpływ na życie z chorobą. Dzięki wykorzystaniu specjalnych akcesoriów na własnej skórze doświadczymy pewnych wyzwań, z którymi borykają się osoby z demencją. Wypróbujemy nowe praktyczne umiejętności przydatne w codziennej opiece nad mieszkańcem i zadbaniu o jego dobrostan. Omówimy najczęstsze przyczyny trudnych sytuacji w opiece i dowiemy się, jak ich unikać. Na koniec poruszymy temat najnowszych wytycznych w zakresie przygotowania i przystosowania otoczenia dla osób żyjących z demencją. 

Prowadzenie: Marlena Meyer

 

 

 

 

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Laureaci IV edycji konkursu ‘Odkrywamy talenty”
IV edycja konkursu plastycznego dla osób z niepełnosprawnością „Odkrywamy Talenty” już za nami. Z okazji jubileuszu 25-lecia Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego hasłem przewodnim tegorocznego konkursu było: „Mazowsze w moim sercu, talent w moich rękach”.
WIĘCEJ..
Mosty współpracy - wydarzenie integracyjne w Nysie
W najbliższą sobotę, 5 października, Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Nysie stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, które zgromadzi kilkaset osób, w tym co najmniej 100 osób z niepełnosprawnościami. Start o godzinie 14:30. Organizatorzy zadbali o różnorodny program, który łączy sztukę, edukację i integrację – wszystko z myślą o wsparciu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
WIĘCEJ..
Platkat CBB
To już ostatnie dni na zgłoszenie się do konkursu Człowiek bez barier 2024!
Jeszcze tylko do 20 września czekamy na zgłoszenia Kandydatów i Kandydatek do konkursu Człowiek bez barier. To konkurs, w którym od 22 lat nagradzamy wyjątkowe osoby z niepełnosprawnością, które są wzorem i inspiracją dla innych.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy