Kultura
Plakat. Na niebieskim tle widnieje napis: Nanodźwięki. Pod nim znajdują się ciemno różowe okręgi, nad nimi napisy: płyta, warsztaty, wystawa, koncert. Na dole plakatu napisane jest: 11.07-26.07. Prowadzenie: Emilia Karolina Sitarz.
Warszawa: Nanodźwięki czyli specjalny projekt dla dzieci
Już 15 lipca startują NANODŹWIĘKI, specjalne warsztaty z tworzenia partytur graficznych oraz podstawowej gry na fortepianie. Dedykowane są dzieciom z niepełnosprawnościami i odbędą się w Domu Otwartym przy ul. Radzymińskiej 123 w Warszawie. Jest to miejsce z tzw. dostosowaniem krzyżowym dla osób z niepełnosprawnościami. Warsztaty poprowadzi pianistka i pedagog – Emilia Karolina Sitarz. Nad uczestnikami warsztatów czuwać będą opiekunowie, wolontariusze i rodzice.
WIĘCEJ..
Plakat. Na środku napisane jest Bezpłatna pomoc psychologiczna dla dzieci, młodzieży, rodziców, opiekunów mieszkających w Warszawie. Konsultacje indywidualne (również online), warsztaty dla grup. Zapisy w godz. 9.00-16.00. telefon: 536 783 213
Bezpłatna Pomoc Psychologiczna dla dzieci, młodzieży, opiekunów mieszkających w Warszawie
“Nie jesteś sam - pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży” to projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego przez Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”. W ramach projektu oferowana jest bezpłatna pomoc dla dzieci i młodzieży przeżywającej trudne doświadczenia, kryzysy, potrzebującej wsparcia oraz dla ich rodziców i opiekunów, a także nauczycieli. Pomoc jest oferowana dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy.
WIĘCEJ..
kobieta na wózku elektrycznym z naklejką Batmana w tłumie osób na koncercie
Z miłości do muzyki
Nicki Minaj, Prodigy, Dua Lipa, Guano Apes – to tylko kilka gwiazd i zespołów, które w tym roku zagrały bądź zagrają dla publiczności festiwali muzycznych w Polsce. Czy ich występami mogą w pełni cieszyć się osoby z niepełnosprawnością?
WIĘCEJ..
Wystawa w muzeum POLIN. Dziewczynka na wózku kilka cos na tablecie przyczepionym do ściany. Tablet jest na jej wysokości.
Świat dawnych sztetli w dostępnej formie
Do 16 grudnia w Muzeum POLIN można oglądać wystawę „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata”. Ekspozycja przybliża świat dawnych sztetli i malarstwo Majera Kirszenblata. Na wystawie przygotowane zostały udogodnienia, które pomogą zwiedzającym ze szczególnymi potrzebami poznawać obrazy i barwne wspomnienia z dzieciństwa opatowskiego malarza.
WIĘCEJ..
Pochód poprzebieranych ludzi na Pyrkonie.
Dostępna fantastyka
Według wstępnych szacunków organizatorów w tegorocznym Festiwalu Fantastyki Pyrkon w Poznaniu uczestniczyło ponad 57 tys. ludzi. Wśród nich zdecydowanie więcej niż w poprzednich edycjach osób z niepełnosprawnością. Organizatorzy zadbali o ich potrzeby tak, by dobrze się bawili i w pełni poczuli wyjątkowość trzydniowego wydarzenia, na które przygotowano ponad 2 tys. punktów programu (!).
WIĘCEJ..
Monika Meleń, kobieta w średnim wieku, o blond włosach, owinięta złotym szalem stoi obok baneru z napisem Chcemy komfortek w każdym miejscu naszego kraju! Na górze baneru widnieje logo akcji Przewijamy Polskę.
Teraz czas na fotografie „Z komfortką w tle”
Zapraszamy do drugiej odsłony konkursu „Z komfortką w tle". Tym razem czekamy na fotografie i krótki, konkretny opis miejsca. Termin nadsyłania zdjęć mija 31 lipca.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Scena teatralna. Na scenie znajduje się trójka aktorów, w białych, dziwnych strojach. Na głowach mają wielkie puchate kapelusze.
Dostosowani i dumni. Teatr Pinokio w Łodzi podsumowuje pierwszy sezon w nowej siedzibie
Siedem premier, wznowienia po dostosowaniu spektakli do możliwości nowych scen, znaczące wydarzenia gościnne, casting na aktorów, otwarcie Pokoju Spokoju, dziesiątki warsztatów, zwiększanie dostępności… – Teatr Pinokio w Łodzi podsumowuje pierwszy, intensywny sezon w nowej siedzibie. Planuje też kolejny, równie wyjątkowy, bo w maju teatr obchodzić będzie 80-lecie istnienia.
WIĘCEJ..
Scena ze spektaklu. Na scenie stoją ubrane na czarno osoby, które tańczą wokół mężczyzny również ubranego na czarno, ale owiniętego w biały szal.
Teatr Dla Każdego
Czasami pojawia się niepostrzeżenie, a potem rozkwita, aby przybrać kształty… dojrzewa i pokonuje najśmielsze pragnienia. Nieraz nazywa się marzeniem, które należy spełnić. To może być myśl, wzruszenie, przesłanie, słowo czy emocje objawiające się poruszającym spektaklem, wesołą scenką czy naładowanym pozytywną energią tańcem. Rozsuwa się wtedy przed nami kurtyna zaskakującego istnienia…
WIĘCEJ..
Zdjęcie komfortki plenerowej.
Czekamy na autorów – mamy honoraria!
Za 3 dni mija termin zgłoszenia swojego utworu na konkurs literacki „Z komfortką w tle". Czekamy do 30 czerwca do 23.59. Stwórz opowiadanie, felieton, relację, esej… lub inną formę prozatorską i zdobądź honorarium autorskie oraz publikację w naszych mediach! Sprawdź swoją pomysłowość i pióro. W jury konkursu są m.in. prof. Anna Nasiłowska, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autorka m.in. biografii Sławomira Mrożka – jako przewodnicząca, Agnieszka Trzeszkowska-Bereza, założycielka i współwłaścicielka Wydawnictwa Mięta oraz Jacek Hołub, pisarz i dziennikarz i pisarz, autor bestsellerów w Wydawnictwie Czarne: Żeby umarło przede mną, Niegrzeczne, Beze mnie jesteś nikim i Wszystko mam bardziej.
WIĘCEJ..
Jest ciemno, ale widać trawę. Na pierwszym planie znajduje się kobieta i lampiony w kształcie bizona. Lampion ma rogi, dużą głowę i nos, przypomina bizona. Świeci się od środka. Kobieta klęczy obok niego i zdaje się patrzeć mu w twarz. Kobieta ma ciemne, kręcone włosy związane w kucyk, białą bluzkę i czerwone spodnie.
Odlotowe projekty lampionów powstają na dworcu
W Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury, czyli na dawnym dworcu kolejowym, od poniedziałku (17.06) odbywają się integracyjne warsztaty projektowania lampionów do spektaklu „Światło jest w nas – parada lampionów”. Uczestniczą w nich młodzież i dorośli. Projekt jest realizowany w ramach konkursu grantowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Kultura wrażliwa. Warsztaty w Hajnówce potrwają do czwartku, 20 czerwca. Kolejne odbędą się w Gdańsku, podczas festiwalu FETA.
WIĘCEJ..
3 rysunkowe postacie z bajki "Zabawne niedziele" są na statku, przypominający wygląd arbuza.
Premiera serialu „Zabawne niedziele" i świat języka migowego
Czas na powrót do dzieciństwa i radosnych rodzinnych wycieczek dzięki nowej produkcji animowanej Cartoonito! Serial „Zabawne niedziele” pokazuje zróżnicowaną społeczność Niedzielowa. Jedną z postaci jest Nicky, która posługuje się językiem migowym. W polskiej wersji językowej głosu udzieliła jej Michalina Szary, która sama jest osobą niedosłyszącą. „Zabawne niedziele” zadebiutują już w poniedziałek 17 czerwca na kanale Cartoonito.
WIĘCEJ..
Plakat. Czarne tło, a na nim po lewej stronie zdjęcie książki Estetyka Niepełnosprawności. Tobin Sibers. Na okładce jest schematycznie narysowane popiersie Wenus z Milo. Po prawej od góry napisane jest: Estetyka niepełnosprawności. PREMIERA. Prowadzenie: Piotr Morawski. 20 czerwca godz. 18.00. Miejsce: Zachęta.
Warszawa: Premiera książki Tobina Siebersa w Zachęcie
W czwartek, 20 czerwca o godzinie 18:00, będziemy rozmawiali o książce Tobina Siebersa, „Estetyce niepełnosprawności”. Spotkanie odbędzie się w warszawskiej Zachęcie. Spotkanie poprowadzi Piotr Morawski.
WIĘCEJ..