Kultura
2024-06-19

Odlotowe projekty lampionów powstają na dworcu

Jest ciemno, ale widać trawę. Na pierwszym planie znajduje się kobieta i lampiony w kształcie bizona. Lampion ma rogi, dużą głowę i nos, przypomina bizona. Świeci się od środka. Kobieta klęczy obok niego i zdaje się patrzeć mu w twarz. Kobieta ma ciemne, kręcone włosy związane w kucyk, białą bluzkę i czerwone spodnie.

W Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury, czyli na dawnym dworcu kolejowym, od poniedziałku (17.06) odbywają się integracyjne warsztaty projektowania lampionów do spektaklu „Światło jest w nas – parada lampionów”. Uczestniczą w nich młodzież i dorośli. Projekt jest realizowany w ramach konkursu grantowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Kultura wrażliwa. Warsztaty w Hajnówce potrwają do czwartku, 20 czerwca. Kolejne odbędą się w Gdańsku, podczas festiwalu FETA.

Pomysł z Hajnówki zyskał uznanie jury i dofinansowanie, dzięki czemu odbywają się warsztaty projektowania lampionów oraz zajęcia teatralne i muzyczne dla przyszłych uczestników parady, a ściślej parad lampionów.

Integracyjne przemarsze z lampionami odbędą się bowiem w Warszawie (29 i 30 czerwca o godz. 21 w Parku Szczęśliwickim podczas Ochockiego Pleneru Teatralnego) oraz w Gdańsku i 14 lipca, o godz. 21, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA) i naturalnie w Hajnówce (4 sierpnia godz. 21 w amfiteatrze i parku miejskim podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep).

- Ustalamy nowy status Hajnówki Centralnej – nasz dworzec staje się miejscem integracji międzyśrodowiskowej – mówi Darek Skibiński, reżyser parady i dyrektor artystyczny Hajnówki Centralnej - Stacji Kultury.

- Projekt jest realizowany w partnerstwie z lokalnymi organizacjami w Hajnówce, a także w Polsce, które współpracują ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami – mówi Agata Rychcik-Skibińska.

W tworzenie barwnego a zarazem magicznego widowiska oraz nabywaniu nowych umiejętności artystycznych przez młodzież i dorosłych włączyli się następujący partnerzy i patroni medialni: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Hajnówce, Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce, Stowarzyszenie Integracja wraz z portalem niepełnosprawni.pl, Fundacja Kultura bez barier, Stowarzyszenie Scena 96, Gdański Archipelag Kultury, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, Polskie Radio Białystok , Gazeta Współczesna, TV Podlasie, TVK Hajnówka.

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Mosty współpracy - wydarzenie integracyjne w Nysie
W najbliższą sobotę, 5 października, Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Nysie stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, które zgromadzi kilkaset osób, w tym co najmniej 100 osób z niepełnosprawnościami. Start o godzinie 14:30. Organizatorzy zadbali o różnorodny program, który łączy sztukę, edukację i integrację – wszystko z myślą o wsparciu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
WIĘCEJ..
obrazek w stylu vintage na różowym tle kobieta w długiej białej sukni i nakryciu głowy, na dole różowe kwiaty
XXII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne
W tym roku Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI Koło w Koszalinie ma zaszczyt zaprosić na XXII edycję tego wydarzenia.
WIĘCEJ..
Finał 4 edycji Integracyjnego Festiwalu Młodych Talentów "Adventure Festiwal" im. Artura Przygody
Gdyńskie Stowarzyszenie Dwie Strony Medalu zaprasza na finał 4 edycji Integracyjnego Festiwalu Młodych Talentów "Adventure Festiwal" im. Artura Przygody.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy