Kultura
Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Wystawa „World Unseen”, którą już w grudniu można oglądać w Warszawie, pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym poznawać świat wizualny za pomocą dotyku i słuchu, a ludziom widzącym – doświadczać sztuki z perspektywy osób posiadających schorzenia układu wzrokowego. Inicjatywa ta, łącząc nowoczesne technologie druku z niezwykle silnym przekazem emocjonalnym, umożliwia odbiór twórczości artystycznej w sposób, który inspiruje do refleksji i buduje empatię społeczną. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, „World Unseen” jest wydarzeniem, które wykracza poza tradycyjne formy ekspresji, pozwalając każdemu widzowi – bez względu na stan jego wzroku – na zanurzenie się w sztukę pełną znaczenia i głębi.
WIĘCEJ..
Paszporty Polityki – Warszawa partnerem jednej z nagród
14 stycznia 2025 roku tygodnik Polityka po raz 32. rozda Paszporty, jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. W tym roku nominacje przyznano w siedmiu kategoriach. Partnerem kategorii Kultura cyfrowa jest m.st. Warszawa.
WIĘCEJ..
Kadr z serialu Matki pingwinów
„Matki pingwinów”. Dostaliśmy dużo, ale serialami nie rozwiąże się systemowych problemów
Serial „Matki pingwinów” uderzył w nas niczym meteoryt. Nie kończą się gorące dyskusje czy serial właściwie oddaje sytuację rodzin, w których pojawiły się dzieci z niepełnosprawnością. Czy nie naciąga, nie nadużywa, nie oszukuje? Nie brakuje głosów krytyki, że filmowa rzeczywistość została polukrowana, brakuje połowy problemów, jak choćby opisania trudu, z jakim zdobywa się orzeczenie, czy jakiekolwiek inne świadczenia, nie ma przykładów ciężkiej niepełnosprawności, za mało biedy, fizjologii, bólu i łez. Może i tak – ripostują inni – ale, czy całą naszą, często surową i gorzką rzeczywistość, da się zmieścić w jednym serialu, i czy ktoś chciałby wtedy taki serial oglądać?!
WIĘCEJ..
Na scenie dzieci, ubrane na kolorowo, w trakcie wykonywania sztuki, ich twarz akrywają kartony wyciete w kształt buzi
III Wawerski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Już trzeci raz odbył się Wawerski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami na terenie WCK w Międzylesiu. Święto ustanowione przez ONZ tym razem obchodziliśmy 23 listopada. Współorganizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Chata z pomysłami”, Fundacja L’Arche Warszawa, Ośrodek Pomocy Społecznej w Wawrze, Urząd Dzielnicy Wawer i Wawerskie Centrum Kultury.
WIĘCEJ..
Mattel_dostosowuje_swoje_kultowe_gry_do_potrzeb_osob_nierozrozniajacych_ kolorow
Mattel® dostosowuje swoje kultowe gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów!
Mattel®, producent znanych i lubianych na całym świecie gier, takich jak Scrabble®, UNO™, Blokus™ czy Pictionary™, ogłosił, że pracuje nad dostosowaniem swoich produktów do potrzeb osób nierozróżniających kolorów. Na polskim rynku pojawiła się już nowa wersja gry Blokus™, w której każdemu kolorowi odpowiadają specjalnie zaprojektowane wgłębienia pomagające w odróżnianiu elementów.
WIĘCEJ..
Finisaż wystawy na 30-lecie Integracji. Spotkanie autorskie z o. Bernardem Sawickim
INTEGRACJA – jedna z najstarszych i największych w Polsce organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością – ma w tym roku wielką i niepowtarzalną okazję do dumnego świętowania. Otóż 30 lat temu ukazał się 1. numer magazynu „Integracja”. Od niego wszystko się zaczęło i szczęśliwie trwa… Aktualne wydanie magazynu ma numer 187., a poza nim organizacja może się pochwalić głośnymi kampaniami społecznymi, unikatowymi publikacjami, portalem Niepelnosprawni.pl, ogólnopolskimi konkursami, Centrami Integracja w Warszawie, Gdyni i Zielonej Górze, konferencjami, szkoleniami, audytami i certyfikatami, a także inicjatywami na rzecz zmiany prawa, aby funkcjonowały w Polsce projektowanie uniwersalne i szeroko rozumiana dostępność.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Dzieci razem z osobami dorosłymi siedzą przed ekranem kinowym i oglądają film.
42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! to coroczne święto kina dla wszystkich! Rozpocznie się 24 listopada i potrwa do 1 grudnia.
WIĘCEJ..
Kino bez barier. Program na grudzień
Kino bez barier to dostępne pokazy filmowe, w każdy wtorek i czwartek w Kinie Pałacowym.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe. Dwie płyty winylowe na białym tle.
Projekt Nanodźwięki - finał
NANODŹWIĘKI to program animacji kulturalnej autorstwa Emilii Karoliny Sitarz w zakresie muzyki współczesnej przeznaczony dla grupy dzieci z niepełnosprawnościami. Pierwsza odsłona tego projektu odbyła się w wakacje. W ramach niej przewidziano specjalne warsztaty z tworzenia partytur graficznych oraz podstawowej gry na fortepianie oraz sposobów zapisywania dźwięku.
WIĘCEJ..
Razem stworzyli spektakl dostępny dla wszystkich. Premiera „Brzydkiego Kaczątka” w Teatrze Pinokio w Łodzi
Spektakl „Brzydkie kaczątko” w reżyserii Bartosza Kurowskiego to wyjątkowa adaptacja klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena. Wyróżnia się niezwykłą formułą – został stworzony we współpracy z artystami z alternatywną motoryką, niepełnosprawnością intelektualną i neuroróżnorodnością. Premiera odbędzie się 16 listopada, a teatr razem z twórcami zaprasza widzów od czwartego roku życia.
WIĘCEJ..
 Na czarnym tle, na pierwszym planie widoczna jest niewidoma kobieta. Obok jest data i miejsdce odbywania sie wernisarzu.
Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Wystawa „World Unseen”, którą już w grudniu będzie można oglądać w Warszawie, pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym poznawać świat wizualny za pomocą dotyku i słuchu, a ludziom widzącym, doświadczać sztuki z perspektywy osób posiadających schorzenia układu wzrokowego. Inicjatywa ta, łącząc nowoczesne technologie druku z niezwykle silnym przekazem emocjonalnym, umożliwia odbiór twórczości artystycznej w sposób, który inspiruje do refleksji i buduje empatię społeczną. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, „World Unseen” jest wydarzeniem, które wykracza poza tradycyjne formy ekspresji, pozwalając każdemu widzowi, bez względu na stan jego wzroku, na zanurzenie się w sztukę pełną znaczenia i głębi.
WIĘCEJ..
Brokatowa rewolucja
Spektakl Performing Justice zagościł po raz kolejny na teatralnej scenie w Mazowieckim Instytucie Kultury podczas Festiwalu Kultury bez Barier. Po raz pierwszy można było go zobaczyć 30 sierpnia w Teatrze Nowym w Warszawie. O czym jest spektakl? Na co chcą zwrócić uwagę grający w nim aktorzy? I wreszcie jak to się stało, że 21 uczestników z niepełnosprawności z różnych stron Polski znalazło się w tym samym miejscu, w tym samym czasie i w ciągu dwutygodniowego wyjazdu stworzyło razem sztukę?
WIĘCEJ..