Zdrowie i rehabilitacja
Trzeba poprawić dostęp do rehabilitacji poudarowej
Każdego roku ponad 90 tys. osób w Polsce doświadcza udaru mózgu. Bardzo niepokojący jest fakt, że choroba ta coraz częściej dotyczy osób młodszych, nawet przez 50 rokiem życia. Obecnie aż 30% pacjentów z udarem mózgu ma mniej niż 65 lat. Choć ostatnie lata przyniosły znaczące postępy w leczeniuudarów, to wciąż istnieje wiele wyzwań, związanych przede wszystkim z organizacją opieki medycznej i jej dostępnością dla pacjentów. Chorzy po przebytym udarze zdecydowanie zbyt długo czekają na rozpoczęcie lub kontynuację rehabilitacji neurologicznej, potrzebują też systemowego wsparcia społecznego i psychologicznego. Okazją do zwrócenia uwagi na te ważne, niezaspokojone potrzeby pacjentów jest, przypadający 29 października, Światowy Dzień Udarów Mózgu. Warto pamiętać też o tym, że udarom mózgu można zapobiegać!
WIĘCEJ..
Nowoczesna diagnostyka oznacza skuteczne leczenie pacjentek z rakiem piersi – zaproszenie na bezpłatne spotkanie z onkologiem dla pacjentek z Poznania
Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi i ich bliskich na spotkanie z onkolożką dr n. med. Darią Świniuch z Instytutu Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wydarzenie pn. „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” odbędzie się w sobotę, 26 października, o godz. 10.00, w kompleksie Bramie Poznań przy ul. Gdańskiej 2. W ten sposób portal chce uczcić obchody Różowego Października. Wstęp na spotkanie jest wolny i otwarty.
WIĘCEJ..
Biomarkery usprawnią leczenie SMA
Oznaczanie poziomu neurofilamentów, wskaźników reinerwacji oraz odnerwienia ułatwią lekarzom określenie stopnia zaawansowania i ocenę skuteczności leczenia w rdzeniowym zaniku mięśni. Już dziś pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy, dzięki którym u pacjentów leczonych nusinersenem udaje się nie tylko zatrzymać postęp choroby, lecz także poprawić ich stan.
WIĘCEJ..
rysunek kobiety ze zniekształconą twarzą
Pamiętaj o swoim zdrowiu psychicznym
Co roku 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji Warszawa przypomina o miejskiej ofercie wsparcia w tym zakresie dla mieszkanek i mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
WIĘCEJ..
dwa listki tabletek czerwonych i białych obok siebie
Choroba Gauchera - wizytówka polskiego podejścia do chorób ultrarzadkich
Choć jej nazwa dla wielu osób nadal brzmi zupełnie obco, to jest jedną z najczęściej występujących lizosomalnych chorób spichrzeniowych, a październik jest miesiącem świadomości tego schorzenia. Choroba Gauchera, bo o niej mowa, występuje u jednej na 50.000 osób.
WIĘCEJ..
Wake up Art. Otwarcie Fundacji
Fundacja Wake Up Art zaprasza na uroczyste otwarcie swojej działalności, które odbędzie się 13 października 2024 roku w restauracji Bez Słowa. To wyjątkowe wydarzenie zainauguruje misję promowania sztuki, kultury i twórczego dialogu, wspierania artystów w ich rozwoju, a także będzie dawać schronienie w objęciach sztuki każdej osobie poszukującej wsparcia.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
ginekolog, gabinet
(Nie)widoczność Potrzeb – ale nie możecie, czy nie chcecie zobaczyć?
Jak wykluczenie w gabinetach lekarskich wpływa na zdrowie psychiczne? Czy lekarz właściwie ma prawo do kryzysu? Czego NIE usłyszy rodzic po diagnozie dziecka? O tym wszystkim i wielu innych kwestiach, będzie można usłyszeć już w dniach 10-11 października w czasie III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo- Szkoleniowej „Dostępna Ginekologia- (Nie)widoczność potrzeb”.
WIĘCEJ..
„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej
PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje i najbliższych. PZU przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą, odbywające się w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 
WIĘCEJ..
Mężczyzna trzyma tabliczkę z napisem
Nie rezygnuj z życia!
Na warszawskich mostach pojawiły się tabliczki informacyjne kierowane do osób w kryzysie samobójczym. Znalazło się na nich hasło „Nie rezygnuj z życia” i numery telefonów, pod którymi można całodobowo uzyskać pomoc psychologiczną. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce z takim rozwiązaniem.
WIĘCEJ..
Ogólnopolskie Spotkanie Rodzin Dzieci z Wadami Rąk
28.09.2024 w Warszawie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Rodzin Dzieci z Wadami Rąk pod patronatem Fundacji „W dobrych rękach”. Na spotkanie przyjechało blisko 40 rodzin z całego kraju.
WIĘCEJ..
Czy przełomy zmieniły oblicze raka piersi?
Onkolodzy i pacjenci jednogłośnie przyznają - w raku piersi nastąpiły wielkie zmiany i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec przełomów. Pacjentki chorujące na ten nowotwór przestały być anonimowe, dzielą się swoimi historiami i dodają nadziei dzięki grupom wsparcia. Każdego roku dowiadujemy się o nowych metodach diagnostyki czy leczenia tego nowotworu. Jak mówi dr n. med. Katarzyna Pogoda, jesteśmy świadkami ogromnego przeskoku.
WIĘCEJ..
"Dostępność do specjalistycznej fizjoterapii i zapobieganie wykluczeniu osób ze szczególnymi potrzebami". Wypełnij ankietę
Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska od 15 lat działa na rzecz poprawy jakości życia pacjentów poprzez rozwój i promocję fizjoterapii w Polsce. Stowarzyszenie zrzesza fizjoterapeutów, którzy na co dzień współpracują z różnymi organizacjami pacjentów, w tym stowarzyszeniami i fundacjami zajmującymi się osobami z różnymi chorobami i niepełnosprawnościami.
WIĘCEJ..