Zdrowie i rehabilitacja
Polska pierwszym krajem na świecie, w którym poddano pacjenta terapii genowej w badaniu klinicznym ASPIRE-FTD dla chorych z otępieniem czołowo-skronio
AviadoBio, firma zajmująca się rozwojem terapii genowych oraz opracowaniem i produkcją leków na zaburzenia neurodegeneracyjne, ogłosiła, że w Polsce poddano leczeniu pierwszego pacjenta w ramach fazy 1/2 otwartego badania klinicznego ASPIRE-FTD oceniającego bezpieczeństwo i wstępna skuteczność zastosowania terapii genowej u osób chorych na otępienie czołowo-skroniowe (FTD) z mutacjami w genie kodującym progranulinę (GRN). Otwarte badanie kliniczne prowadzone jest obecnie w specjalistycznych ośrodkach w Polsce, Hiszpanii i Holandii. W przyszłości planowane jest rozszerzenie badania na inne kraje europejskie i USA.
WIĘCEJ..
Choroba Parkinsona nie śpi - z jakimi wyzwaniami mierzą się pacjenci i ich opiekunowie?
Mimo że życie osób z chorobą Parkinsona wydłużyło się, a jego jakość się poprawiła, to nadal brakuje dostępu do nowoczesnych terapii, a także kompleksowej i skoordynowanej opieki. Jak wygląda ta choroba z perspektywy lekarzy, chorych i ich opiekunów? Z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona, eksperci i przedstawiciele organizacji pacjentów opowiedzieli o najpilniejszych wyzwaniach, z którymi się mierzą.
WIĘCEJ..
Zdobywać szczyty, pokonywać doliny
Poznajcie niezwykłą historię Angeliki Chrapkiewicz-Gądek z SMA 3, która mimo choroby zdobywa szczyty gór, pisze książki i motywuje ludzi do życia. Jej życie to gotowy scenariusz na film. Piękna i wesoła dziewczyna. Do tego dzielna, niezłomna i walcząca z przeciwnościami losu. I jak wiele innych kobiet potrafiąca cieszyć się z małych, pięknych rzeczy. W swojej szafie trzyma ulubioną parę czerwonych szpilek. Kupiła je, kiedy dowiedziała się, że jej życie nie będzie takie, jak myślała.
WIĘCEJ..
MIVA Polska przekazała w ub. r. fundusze na 499 wózków dla niepełnosprawnych w krajach misyjnych
W ramach akcji "Promienie Miłosierdzia" MIVA (Mission Vehicle Association) Polska przekazała od 2016 r. misyjnym ośrodkom zdrowia, domom pomocy i opieki, hospicjom prowadzonych przez misjonarzy z Polski oraz osobom niepełnosprawnym w krajach misyjnych środki na zakup 1865 wózków: standardowych, dziecięcych, specjalistycznych oraz trójkołowych, które dobrze sprawdzają się na terenach piaszczystych, gdzie brakuje utwardzonych dróg i ścieżek.
WIĘCEJ..
zdjęcie zrobione z góry: czerwone trampki na deskorolce, zdjęcie zrobione w ruchu
Edukacja zdrowotna w szkołach od 2025 roku
Od września 2025 roku w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych obowiązywać będzie nowy przedmiot: edukacja zdrowotna. Zastąpi WDŻ.
WIĘCEJ..
na zdjęciu widać osobę, która pisze coś na trzymanej na podstawce kartce. Nie widać całej osoby, zdjęcie pokazuje jedynie jej dłonie.
Psychiatria środowiskowa bardziej dostępna. Od 1 lipca Centra Zdrowia psychicznego mają być w całym kraju
Już od 1 lipca 2025 wszyscy Polacy mają być objęci wsparciem Centrów Zdrowia Psychicznego. Obecnie działają 132 Centra, które obejmują swoim wsparciem blisko połowę populacji Polski.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Dziś Światowy Dzień Choroby Parkinsona: pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej
Każdego roku w Polsce na tę chorobę zachoruje prawie 8 tys. osób, a obecnie cierpi ponad 90 tys. osób. Nieco częściej chorują mężczyźni, szczególnie po 60. roku życia. Niestety coraz częściej zdarza się, że choroba ta jest rozpoznawana u osób młodszych – po 40., a nawet 30. roku życia. Częstotliwość występowania i ryzyko zachorowania wzrastają jednak wraz z wiekiem. Ale przyczyną szybko rosnącej z roku na rok zachorowalności jest nie tylko starzenie się społeczeństw, ale także zanieczyszczenie środowiska oraz powszechne stosowanie w rolnictwie pestycydów. Mowa o chorobie Parkinsona.
WIĘCEJ..
Eksperci: w obliczu epidemii zaburzeń psychicznych potrzebna współpraca wielu resortów
Mamy epidemię zaburzeń psychicznych w społeczeństwie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży – ocenili eksperci we wtorek w Warszawie. Aby poradzić sobie z tą epidemią, konieczny jest dalszy rozwój psychiatrii środowiskowej i współpraca między resortami - podkreślali.
WIĘCEJ..
Warszawa: w 2023 r. w miejskich przychodniach i szpitalach pacjenci nie zjawili się na ponad 235 tys. wizyt
W 2023 r. w miejskich przychodniach i szpitalach w Warszawie pacjenci nie zjawili się na ponad 235 tys. wizyt – podał we wtorek stołeczny ratusz, który postuluje, by odwoływać wizyty i nie blokować innym terminu.
WIĘCEJ..
MZ: premier poprosił rzecznika pacjentów o szczególną opiekę m.in nad kobietami i osobami z niepełnosprawnościami
Premier Donald Tusk zwrócił się do Rzecznika Praw Pacjenta, aby szczególną opieką otoczył kobiety, w tym kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami - poinformowała w niedzielę ministra zdrowia Izabela Leszczyna w wystąpieniu z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
WIĘCEJ..
Centrum e-Zdrowia: EKUZ na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP
W aplikacji mojeIKP można złożyć już wniosek o EKUZ, a także sprawdzić, na jakim etapie jest wydanie karty. Można też wystąpić w mojeIKP o elektroniczny certyfikat zastępujący EKUZ - poinformowało we wtorek Centrum e-Zdrowia.
WIĘCEJ..
Blisko Bliskich – spotkania tematyczne dla opiekunów osób z otępieniem
Urząd Dzielnicy Wola i Stowarzyszenie SYNTONIA zapraszają rodziny i bliskich osób starszych na spotkania tematyczne dotyczące opieki, w ramach programu Blisko Bliskich - Wola 2024. Spotkania skierowane są do osób zajmujących się osobami starszymi, niesamodzielnymi, mającymi problemu z pamięcią, demencję, chorobę Alzheimera.
WIĘCEJ..