Zdrowie i rehabilitacja
2024-04-15

MIVA Polska przekazała w ub. r. fundusze na 499 wózków dla niepełnosprawnych w krajach misyjnych

W ramach akcji "Promienie Miłosierdzia" MIVA (Mission Vehicle Association) Polska przekazała od 2016 r. misyjnym ośrodkom zdrowia, domom pomocy i opieki, hospicjom prowadzonych przez misjonarzy z Polski oraz osobom niepełnosprawnym w krajach misyjnych środki na zakup 1865 wózków: standardowych, dziecięcych, specjalistycznych oraz trójkołowych, które dobrze sprawdzają się na terenach piaszczystych, gdzie brakuje utwardzonych dróg i ścieżek.
 
W 2023 r. w ramach akcji "Promienie Miłosierdzia" zebrano ponad 187,5 tys. zł. Razem z funduszami zebranymi z akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km zrealizowano 26 projektów zgłoszonych przez polskich misjonarzy na kwotę ponad 80 tys. euro. Dzięki tym środkom zakupiono m.in. 499 wózków dla potrzebujących w 17 krajach.
 
Wiele darowizn MIVA Polska otrzymała od indywidualnych darczyńców przy okazji XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę.
 
Pomoc na zakup 59 trycykli została np. przekazana ks. Wojciechowi Kościelniakowi, który pracuje w Kiabakarii w Tanzanii.
 
W ramach tegorocznej edycji akcji "Promienie Miłosierdzia" fundusze będą zbierane na 550 wózków dla niepełnosprawnych w 18 krajach misyjnych na czterech kontynentach, najwięcej w Afryce i Ameryce Południowej.
 
O wsparcie poprosili m.in.: świecka misjonarka p. Justyna Homa z misji w Mongolii, dla dwóch domów starców prowadzonych przez Siostry Misjonarki Miłości, s. Agnieszka Błasik z Chesire Home Katima Mulilo w Namibii na pomoc w sfinansowaniu 21 wózków dziecięcych, czy bp Dariusz Kałuża MSF, ordynariusz diecezji Bougainville, na największej z wysp w archipelagu Salomona, należącym do Papui Nowej Gwinei na 37 wózków dla potrzebujących.
 
MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje tego typu działają w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pozyskiwaniu środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r. i jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. 
 
 
 
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy