Zdrowie i rehabilitacja
Lekarze mogą więcej. ZUS poszerza możliwości
Na początku lipca ZUS udostępnił nową wersję aplikacji „mZUS dla Lekarza”. Nowe funkcje umożliwiają lekarzom aktualizację danych o miejscu świadczenia pracy i specjalizacji czyli złożenie wniosku w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (OL-FZLA).
WIĘCEJ..
Dostęp do terapii HETA poprawił rokowanie pacjentów z SM
Żyjemy obecnie w erze skutecznego leczenia immunomodulującego. Co więcej, obecnie terapie o wysokiej skuteczności są w Polsce refundowane dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym od samego początku choroby, hamując jej aktywność, występowanie rzutów i zmian rezonansowych – tłumaczy prof. Monika Adamczyk-Sowa.
WIĘCEJ..
na stole leży czarny portfel
Niewystarczające środki z PFRON na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu
Powiatowe centra pomocy rodzinie prawidłowo wykonywały zadania związane z dofinansowaniem zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze dla osób z niepełnosprawnościami. Niewystarczające środki będące w dyspozycji PCPR powodowały natomiast, że powiaty wprowadzały w życie dodatkowe zasady przyznawania dofinansowania, pomimo braku stosownej podstawy prawnej.
WIĘCEJ..
Mała popularność szczepień przeciw HPV - skorzystało z nich tylko 20 proc. docelowej populacji
W Polsce szczepienia dzieci i młodzieży przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy, są na o wiele niższym poziomie niż w innych UE. Podczas gdy m.in. w Szwecji i w Portugalii zaszczepiono już 90 proc. docelowej populacji, w Polsce jest to zaledwie 20 proc. W jaki sposób to zmienić zastanawiali się eksperci podczas debaty „Zmiany prawne niezbędne dla poprawy efektywności programu szczepień przeciwko HPV”.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe
Kolejne wsparcie miasta na rzecz zdrowia psychicznego młodych 
Z myślą o zdrowiu psychicznym młodych osób, stołeczni radni zagłosowali na wczorajszej sesji 4 lipca za wdrożeniem kolejnych programów wsparcia w tym obszarze. Będą z nich mogły skorzystać dzieci i młodzież, które mieszkają lub uczą się w Warszawie.
WIĘCEJ..
Zdjęcie przedstawia męską sylwetkę. Ręka mężczyzny spoczywa w miejscu kręgosłupa, a na czerwono zaznaczony jest ośrodek bólu w kręgosłupie
Plastry przeciwbólowe vs. tabletki: Co wybrać przy przewlekłym bólu?
Przewlekły ból to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Może wynikać z różnych schorzeń, takich jak zapalenie stawów, ból neuropatyczny, ból pooperacyjny czy choroby kręgosłupa. Skuteczne zarządzanie bólem jest kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów. Dwie popularne metody łagodzenia bólu to stosowanie plastrów przeciwbólowych oraz tabletek. Jakie są zalety i wady każdej z tych form leczenia? Którą opcję warto wybrać przy przewlekłym bólu?
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Wiedza seksualna. Czy na pewno ją posiadasz?
Ile wiemy o własnej seksualności i czy oswoiliśmy tematy związane z tą intymną sferą, pytamy osoby znane i lubiane. Nieliczni rozpoczynają edukację w domu. Reszta doszkala się wśród rówieśników, by w życiu dorosłym sprawdzać, co jest prawdą a co mitem.
WIĘCEJ..
Zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych
1 lipca wejdzie w życie zaktualizowana lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich. Status "polskiego leku" nadano kolejnym 143 lekom.
WIĘCEJ..
Pacjent z chorobą rzadką jest wyjątkowy i wymaga wyjątkowych rozwiązań - jakich zmian systemowych w zakresie chorób rzadkich oczekują eksperci?
Wprowadzenie nowego Planu dla Chorób Rzadkich, odpowiednie zarządzanie wiedzą ekspercką, efektywna diagnostyka i wczesne włączenie leczenia - to kluczowe rekomendacje ekspertów płynące z trzeciej odsłony debaty z cyklu „Healthcare Policy Summit” poświęconej chorobom rzadkim.
WIĘCEJ..
dzieci trzymające się za ręce
MZ: niezbędna jest współpraca resortu zdrowia i MEN w dziedzinie zdrowia psychicznego dzieci
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe. Trzy kobiety odwrócone tyłem do odbiorcy. Obejmują się. Jedna z nich ma achandroplazję.
Co z lekiem na achondroplazję? Rzeczniczka Praw Dziecka pyta resort zdrowia
Polskie dzieci chorujące na tę rzadką chorobę genetyczną muszą mieć szansę funkcjonować na takim samym poziomie, jak ich rówieśnicy z innych krajów Europy – podkreśla Monika Horna-Cieślak i pyta Ministerstwo Zdrowia o stan prac nad zapewnieniem im dostępu do leku.
WIĘCEJ..
dziecko trzyma twarz w dłoni, siedząc na kanapie
Poprawa ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce - kluczowe wnioski z raportu
Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży jest w fatalnym stanie. UNICEF szacuje, że na świecie blisko 13 proc. nastolatków w wieku od 10 do 19 lat żyje ze zdiagnozowanymi zaburzeniami zdrowia psychicznego. Są to liczby ogromne. Centra Zdrowia Psychicznego MindHealth obserwują narastające problemy emocjonalne i psychiczne, z którym borykają się młodzi ludzie, dlatego cały czas podejmują inicjatywy mające na celu podnoszenie świadomości zdrowia psychicznego oraz szukania rozwiązań, które będą skuteczne w realnej pomocy dzieciom i młodzieży. Jedną z takich inicjatyw jest wsparcie merytoryczne raportu pt. Poprawa ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce przygotowanego przez kancelarię Rymarz Zdort Maruta oraz Unicef Polska we współpracy z przedstawicielami strony publicznej, sektora pozarządowego i biznes, prawników, ekspertów i praktyków.
WIĘCEJ..