Zdrowie i rehabilitacja
2024-07-18

Lekarze mogą więcej. ZUS poszerza możliwości

Na początku lipca ZUS udostępnił nową wersję aplikacji „mZUS dla Lekarza”. Nowe funkcje umożliwiają lekarzom aktualizację danych o miejscu świadczenia pracy i specjalizacji czyli złożenie wniosku w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (OL-FZLA).

Aplikacja mZUS dla Lekarza służy tym lekarzom, którzy są upoważnieni do wystawiania zwolnień chorobowych oraz asystentom medycznym umocowanym przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu. Na Opolszczyźnie ZUS nadał takie uprawnienia 3474 lekarzom i ta liczba systematycznie rośnie.

- Wielu lekarzy praktykuje w kliku placówkach medycznych. Dzięki najnowszej wersji aplikacji mogą na bieżąco aktualizować miejsce świadczenia pracy oraz specjalizacji, czyli złożyć wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich. Ponadto nowa odsłona mZUS pozwala lekarzowi złożyć wniosek o rehabilitację leczniczą jeśli pacjent rokuje odzyskanie zdolności do pracy przy jednoczesnym wystawieniu zwolnienia chorobowego, po jego wystawieniu i niezależnie od zwolnienia chorobowego – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Aplikacja mZUS dla lekarzy jest systematycznie rozbudowywana. To zresztą jedno z wielu nowoczesnych rozwiązań ZUS. Na przykład rodzice i opiekunowie już od dłuższego czasu korzystają z aplikacji mZUS dzięki, której mogą składać wnioski o świadczenia dla rodzin w postaci 800+, Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Emeryci i renciści mogą posługiwać się elektroniczną wersją legitymacji w telefonach potwierdzającą status świadczeniobiorcy ZUS.

Funkcje mZUS dla Lekarza

Jakie funkcje ma obecnie mZUS dla Lekarza? Medycy mogą między innymi wystawiać i anulować e-zwolnienia, wystawić wniosek o skierowanie pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej, wysłać wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich czy pobrać Certyfikat ZUS na urządzenia mobilne.

Z aplikacji mZUS dla Lekarza można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

Przed instalacją aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza na telefonie lub tablecie trzeba się upewnić, że osoba zainteresowana instalacją aplikacji ma profil na PUE ZUS i jest on aktywny.

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej
PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje i najbliższych. PZU przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą, odbywające się w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 
WIĘCEJ..
Joanna Jurek, szczupła kobieta ubrana w czarną sukienkę.
Od nanocząstek do postbiotyków
Jako nastolatka pracowała z sukcesami nad wykorzystaniem nanotechnologii w optymalizacji leczenia raka. Dziś chce pomagać Polakom w dostosowywaniu nawyków żywieniowych do poprawy zdrowia i zwiększenia witalności na co dzień.
WIĘCEJ..
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy