Zdrowie i rehabilitacja
przyciemniony korytarz w szpitalu
Centralna e-rejestracja w ramach NFZ. Ruszył nabór wniosków do pilotażowego programu
Ruszył nabór placówek medycznych do programu pilotażowego centralnej e-rejestracji. Placówki, które wezmą w nim udział, otrzymają dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia - przypomniał NFZ. - Nabór jest otwarty. nioski przyjmują oddziały wojewódzkie NFZ, które podpiszą umowy z placówkami zainteresowanymi udziałem w programie. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2025 r. – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
WIĘCEJ..
Czarnobiałe zdjęcie stojące tyłem w ciemnym pomieszczeniu szczuplego mężczyznechwytajacego się rękoma za boki.
Gdzie w ciele człowieka znajdują się najważniejsze organy? Podstawy ludzkiej anatomii
Ludzkie ciało to złożony system, w którym każdy organ pełni specyficzną i niezastąpioną funkcję. Znajomość podstawowej anatomii pozwala lepiej zrozumieć, jak działa nasze ciało, co jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Warto poznać lokalizację najważniejszych organów oraz zrozumieć ich funkcje, co może pomóc w lepszym dbaniu o własne zdrowie.
WIĘCEJ..
ręka dorosłego mężczyzny trzyma w swojej dłoń malutkiego dziecka
30 lat Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci
1 września 2024 r. przypada 30. rocznica powstania Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci (WHD). To pierwsze w Polsce hospicjum dla dzieci, które od początku działalności miało(i nadal) ma formę hospicjum domowego. W pierwszych latach działało jako stowarzyszenie, od 2001 roku hospicjum prowadzone jest przez Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Warszawskie Hospicjum dla Dzieci założył dr hab. n. med. Tomasz Dangel, anestezjolog i specjalista medycyny paliatywnej. WHD jest jedynym hospicjum dziecięcym na terenie Warszawy.
WIĘCEJ..
Perspektywa 60 tys. Polaków i blisko 6 mln osób na świecie – jak wspierać osoby z trisomią 21 chromosomu
Trisomia 21. chromosomu to zaburzenie genetyczne powszechnie występujące zarówno w Polsce, jak i globalnie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby budować świadomość na temat zespołu Downa, a także dbać o włączanie tej grupy do społeczeństwa. Z tego względu Fundacja ZOBACZ MNIE z Wrocławia, ze wsparciem finansowym od Santander Consumer Multirent, pomaga dzieciom z trisomią 21 poprzez zapewnienie im rozwojowych zajęć terapeutycznych.
WIĘCEJ..
Pierwsze polskie dane dotyczące satysfakcji z leczenia i jakości życia chorych z SMA
Ponad 80% pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) leczonych nusinersenem jest zadowolonych z terapii. 90% pacjentów pediatrycznych oraz 66% pacjentów dorosłych stwierdziło, że terapia spełniła ich oczekiwania – wynika z badania ankietowego sprawdzającego satysfakcję polskich pacjentów oraz zmianę jakości ich życia w długofalowym dostępie do terapii nusinersenem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to pierwsze polskie badanie przeprowadzone wśród pacjentów z SMA, podczas którego zwrócono uwagę nie tylko na wartość terapii, lecz także na równie ważną dla chorych jakość życia. Wyniki zostały przedstawione w Raporcie PEX „Doświadczenia pacjentów z SMA z leczenia nusinersenem. Satysfakcja z leczenia i jakość życia pacjentów”.
WIĘCEJ..
hpv_wirus
Rozszerzenie programu szczepień przeciw HPV
Rozszerzona zostanie grupa wiekowa objęta programem bezpłatnych szczepień przeciw HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego odpowiedzialnego m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. Od 1 września 2024 roku programem zostaną objęte dzieci w wieku po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Obecnie bezpłatne szczepienia przeciw HPV przysługują dzieciom po ukończeniu 11. roku życia.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
zdjęcie poglądowe. Pluszowy miś siedzący na małej, zabawkowej ławeczce.
Konferencja „Opieka Wytchnieniowa w Wyspecjalizowanej Pediatrycznej Opiece Paliatywnej”
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Opieka Wytchnieniowa w Wyspecjalizowanej Pediatrycznej Opiece Paliatywnej” Spiritum Duce będzie pierwszym w Polsce wydarzeniem poświęconym tej formie wsparcia. Jej celem jest rozpowszechnienie idei opieki wytchnieniowej jako kluczowego elementu opieki paliatywnej nad dziećmi. Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci oraz Fundacja BO CHCĘ. Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 września we wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.
WIĘCEJ..
Chłopiec siedzi na koniu.
Leczenie, które pozwala rodzicom dzieci z SMA na powrót do pracy
- Wielokrotnie słyszałam w radio czy w telewizji o SMA. Pamiętam ten moment, gdy patrzyłam na mojego synka, który siedział pod choinką i bawił się zabawkami. Wtedy pomyślałam „jak dobrze, że moje dziecko jest zdrowe”. Mateusz po urodzeniu otrzymał 10 punktów w skali Apgar i ważył ponad 4 kg. Do tej pory nikt w rodzinie nie chorował na SMA. Poza tym, tylko słysząc o rdzeniowym zaniku mięśni, nigdy nie spotkałam się z tym, że ktoś chodzi, a potem tę umiejętność traci. Dla mnie wydawało się to niemożliwe. A jednak… – wspomina mama Mateusza, Anna Bojek.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe. różowa wstążka, międzynarodowy symbol raka.
Darmowe konsultacje psychoonkologa w Onkofundacji Alivia dla mieszkańców województwa mazowieckiego
Proces leczenia nowotworów jest niezwykle złożony. Oprócz szybkiej diagnostyki i rozpoczęcia najlepszego możliwego leczenia, olbrzymie znaczenie w procesie przebiegu choroby ma kondycja psychiczna pacjenta. Dzięki wsparciu z budżetu Województwa Mazowieckiego, od 6 sierpnia 2024 roku do końca 2025 roku, pacjenci onkologiczni oraz ich bliscy będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychoonkologicznych w Onkofundacji Alivia.
WIĘCEJ..
Grupa uczestniczek konferencji pozuje do zdjęcia.
Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli
Ambasadorki profilaktyki działające jako oddziały Różowych Patroli zjechały się z całej Polski w konkretnym celu – wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się do intensywnych działań na rzecz profilaktyki onkologicznej jako lokalne grupy promujące przede wszystkim profilaktykę raka piersi.
WIĘCEJ..
NFZ konsultuje zmiany dotyczące rehabilitacji leczniczej
NFZ planuje zmiany dotyczące rehabilitacji leczniczej. Zmiana zakłada, że maksymalnie 20 proc. czasu pracy personelu w fizjoterapii ambulatoryjnej będzie realizowane w domu, a pozostałe 80 proc. w poradni. Zmiany miałyby wejść od października 2024 r.
WIĘCEJ..
3 kobiety i mężczyzna (założyciele kampanii) pozujący do zdjęcia.
Kampania społeczna „Blizna niejedno ma imię”
W ramach kampanii społecznej „Blizna niejedno ma imię” osoby z bliznami mogą się zgłaszać na nieodpłatne zabiegi kosmetyczne w całej Polsce. Stosowana będzie metoda mikronakłuwania Genoscar, która w sposób spektakularny uelastycznia blizny, a z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.
WIĘCEJ..