Zdrowie i rehabilitacja
Grupa ludzi stoi na ulicy trzymając transparenty m.in. z napisami "Żądamy 6 procent na lecznictwo psychiatryczne" i "Żądamy środowiskowego modelu ochrony zdrowia psychicznego".
Zdrowie psychiczne. Czy grozi nam odwrót od reformy?
- Wspierałam osobę, która przyszła do mnie w głębokiej depresji z myślami samobójczymi. Była ona przekonana, że przed nią jest tylko wegetacja i cierpienie. Po kilku miesiącach usłyszałam od niej — daje mi pani nadzieję — to słowa Anny Olearczuk, Asystentki Zdrowienia z Centrum Zdrowia Psychicznego na Warszawskich Bielanach. Choć sami dają nadzieje, to asystenci zdrowienia i wspierani przez nich pacjenci mają jej coraz mniej.
WIĘCEJ..
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z kampanią „PROszę o poMOC”
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach działań Centrum Wsparcia dla dzieci i młodzieży, rozpoczęła kampanię edukacyjno-informacyjną „PROszę o poMOC”. Jej celem jest promocja zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, a także przełamywanie barier związanych z proszeniem o wsparcie. Kampania podkreśla, że dbanie o własny dobrostan emocjonalny jest oznaką siły i sprawczości. W ramach kampanii powstał cykl komiksów obalających najczęstsze mity na temat zdrowia psychicznego, przygotowany we współpracy z sześcioma znanymi twórcami.
WIĘCEJ..
Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
Leczenie chorób przewlekłych, takich jak nowotwory, choroby hematologiczne czy schizofrenia, to wyzwanie, które wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta – zwrócili uwagę eksperci podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię edukacyjną „Podanie ma znaczenie”. Innowacyjne formy podania leków, takie jak wstrzyknięcia podskórne, terapie doustne czy długodziałające iniekcje, znacząco zmieniają codzienność pacjentów, poprawiając nie tylko komfort ich życia, efektywność leczenia, ale również powodując, że życie mimo choroby przewlekłej może być bardziej przewidywalne, lepiej zorganizowane, obarczone mniejszą ilością stresu i wreszcie dostosowane do indywidualnych potrzeb zarówno pacjenta, jak i jego rodziny.
WIĘCEJ..
Więcej niż stabilizacja – to wynik leczenia SMA, którego nikt się nie spodziewał
Determinacja, niecodzienne dokonania, chęć doświadczania pełni życia i nowe możliwości – takie wnioski płyną z zakończonej 3. edycji kampanii edukacyjnej „Strumień życia w SMA. Więcej niż stabilizacja”. Bohaterami kampanii byli dorośli z SMA oraz dzieci i ich opiekunowie, którzy dzielili się swoimi historiami, podkreślając, że w leczeniu osiągnęli nie tylko stabilizację, ale również znaczną poprawę przekładającą się na ich codzienne funkcjonowanie. Chorzy z SMA dzisiaj mają marzenia, które realizują i nie myślą o tym, co za nimi, tylko śmiało patrzą w przyszłość i sięgają po więcej. Kiedyś zdani na postępującą niepełnosprawność, teraz rzucają wyzwanie rdzeniowemu zanikowi mięśni, bo wiedzą, że przed sobą mają dobre perspektywy.
WIĘCEJ..
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Białe tło. Po lewej stronie widać zielony napis ZUS. Następnie widnieje pionowa, zielona kreska oraz również zielony napis Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
Jeżeli jesteś zagrożony długotrwałą utratą zdolności do pracy, to możesz skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej realizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem jest zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Wyczekiwana zmiana staje się rzeczywistością. Maluchy z ciężkim AZS będą mieć dostęp do nowoczesnego leczenia biologicznego
Najmłodsze dzieci: niemowlęta i przedszkolaki z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry otrzymają od 1 stycznia 2025 roku refundację leczenia biologicznego. To kolosalna zmiana w życiu cierpiących maluchów i ich rodzin.
WIĘCEJ..
młoda dziewczyna siedzi ze spuszczoną głową na parapecie okna
Pierwszy raport o finansowaniu zdrowia psychicznego w Polsce
8,3 miliona, czyli 26% polskiego społeczeństwa przynajmniej raz w życiu doświadczyło objawów zaburzeń psychicznych. Jednocześnie relatywna dostępność lekarzy psychiatrów w ramach państwowej służby zdrowia nie wzrasta, a liczba świadczonych usług psychoterapeutycznych i psychologicznych jest wielokrotnie mniejsza od potrzeb. Fundacja Pomagam.pl we współpracy z SWPS Innowacje publikuje raport zatytułowany “Ważne słowa na P. O pieniądzach, psychoterapii i psychiatrii w Polsce”.
WIĘCEJ..
6-letnia influencerka z SMA podbija serca ludzi
6-letnia Oliwka urodą i wdziękiem podbija social media i media. Ma za sobą kilka występów na małym i dużym ekranie, a także udział w reklamie jednej z prywatnych stacji telewizyjnych. Coraz więcej osób rozpoznaje ją na ulicy. Pytają, jak sobie radzi z chorobą i proszą o wspólne zdjęcie. Także z mamą – Jagodą, która starannie dba o sławę młodej influencerki.
WIĘCEJ..
Brak wsparcia informacyjnego i terapeutycznego: trudna rzeczywistość rodziców i opiekunów dzieci z zespołem Downa
W roku 2024 zespół pod kierunkiem prof. dra hab. Dariusza Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził badanie opinii dotyczące potrzeb informacyjnych rodziców i opiekunów dzieci z zespołem Downa. W projekcie wzięło udział 507 respondentów, co pozwoliło na wyciągnięcie ważnych wniosków dotyczących wyzwań i problemów z którymi mierzą się oni w codziennej walce o dobre i godne życie swoich dzieci.
WIĘCEJ..
młoda dziewczyna siedzi ze spuszczoną głową na parapecie okna
Dziennik Gazeta Prawna: Psychiatria wraca do zakładów zamkniętych
Ministerstwo Zdrowia nie chce dalej finansować środowiskowych centrów zdrowia psychicznego (CZP) i rozważa powrót do płacenia za wizytę. To nie tylko ograniczy dostęp do psychiatrii, lecz także zaszkodzi dobrostanowi dzieci - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na opinie ekspertów.
WIĘCEJ..
Plakaty informujące o wsparciu psychologicznym dla młodych mieszkańców Warszawy. Na jednym z nich, zawierajacy duży napi "Nie jesteś sam" jest numer telefonu do Stowarzyszenia Integracja: 573489341
Warszawa wspiera osoby w kryzysie psychicznym
Stołeczni radni przyjęli na wczorajszej sesji uchwałę o nowej edycji Warszawskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2030.  W ramach projektu miasto zapewni dalsze wsparcie osobom dorosłym oraz dzieciom i nastolatkom, które zmagają się z kryzysami psychicznymi.
WIĘCEJ..