Zdrowie i rehabilitacja
2024-11-29

Warszawa wspiera osoby w kryzysie psychicznym

Plakaty informujące o wsparciu psychologicznym dla młodych mieszkańców Warszawy. Na jednym z nich, zawierajacy duży napi

Stołeczni radni przyjęli na wczorajszej sesji uchwałę o nowej edycji Warszawskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2030.  W ramach projektu miasto zapewni dalsze wsparcie osobom dorosłym oraz dzieciom i nastolatkom, które zmagają się z kryzysami psychicznymi.

Pierwsza edycja Warszawskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (dalej: Program), na lata 2011-2015, koncentrowała się na potrzebach osób z zaburzeniami psychicznymi w zakresie dostępności opieki medycznej i pomocy społecznej oraz stworzenia im możliwości aktywizacji zawodowej. Prowadzone były również działania informacyjno-edukacyjne sprzyjające postawom zrozumienia i akceptacji osób w kryzysie psychicznym.

Celem drugiej edycji Programu realizowanego w latach 2018-2022, było zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi m.in.: dalszej opieki zdrowotnej, zróżnicowanych form pomocy, w tym aktywizacji zawodowej oraz wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w szkołach.

Dalsze wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym

Podobnie jak w poprzednich edycjach, w ramach Warszawskiego Programu na lata 2024 – 2030 będą realizowane cele wyznaczone w Narodowym Programie  Ochrony Zdrowia Psychicznego.

– W obecnej edycji Programu nasze działania będą się koncentrowały na ochronie zdrowia psychicznego młodych osób, w tym zapobieganiu ich stygmatyzacji i wykluczeniu. Podkreślam, że w Warszawie stworzyliśmy największy w Polsce miejski system wsparcia dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów. To m.in. sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, opieka dla młodych pacjentów w poradniach zdrowia psychicznego oraz miejskich szpitalach – zaznacza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

W Programie na lata 2024-2030 kontynuowane będą działania związane z upowszechnianiem ochrony zdrowia psychicznego w oparciu o model opieki środowiskowej, czyli blisko miejsca

zamieszkania osób potrzebujących - zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży.

Główne cele Programu na najbliższe lata zakładają również m.in.:

  • upowszechnianie i zapewnienie dostępu do specjalistycznych programów terapeutycznych oraz procedur diagnostycznych,
  • aktywizację zawodową osób z zaburzeniami psychicznymi,
  • udzielanie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniom, rodzicom i nauczycielom,
  • opracowanie i wdrożenie nowego, zintegrowanego i kompleksowego modelu opieki nad osobami uzależnionymi i ich bliskimi.

Koordynatorem realizacji stołecznego Programu na lata 2024-2030 będzie, podobnie jak przy poprzednich edycjach, Warszawska Rada Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Leczenie w miejskich placówkach

W miejskich poradniach osoby pełnoletnie mogą korzystać z opieki psychiatrycznej oraz terapii uzależnień. W zasobach miasta znajduje się również wyspecjalizowana placówka - Centrum Odwykowe, prowadząca wyłącznie terapię uzależnień, zarówno od alkoholu, jak i substancji psychoaktywnych. W dwóch miejskich szpitalach (w Szpitalu Bielańskim i Szpitalu Wolskim) prowadzony jest program pilotażowy w zakresie Centrów Zdrowia Psychicznego dla osób dorosłych z oddziałami stacjonarnymi i oddziałami dziennymi psychiatrycznymi. Szpital Wolski zapewnia również leczenie uzależnień i współuzależnieni.

Warszawa dla młodych w kryzysie

Miejska oferta wsparcia dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym jest systematycznie rozszerzana. W trosce o dzieci i młodzież w każdej miejskiej szkole zapewniony jest dostęp do psychologów i/lub pedagogów szkolnych, a miasto kontynuuje program wsparcia psychicznego dla uczniów i ich bliskich oraz dla kadry szkolnej. W Warszawie działa również sieć 28 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym 4 specjalistyczne.

W ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i nastolatków, w Polsce funkcjonuje system oparty o 3 poziomy referencyjne. Pierwszy poziom to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w których świadczenia udzielane są w trybie ambulatoryjnym przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych. Ośrodki oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i porady. Przeznaczone są dla osób, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii. Funkcjonują w każdej dzielnicy Warszawy - łącznie działa ich 32, z czego 9 w miejskich podmiotach leczniczych.

Gdzie zadbać o zdrowie psychiczne młodych?

Drugi poziom opieki psychiatrycznej obejmuje funkcjonowanie centrum zdrowia psychicznego, gdzie młodzi pacjenci mają dostęp do szerszego zakresu świadczeń niż w ośrodkach opieki psychologicznej. Ośrodki drugiego poziomu zapewniają dostęp do świadczeń realizowanych przez psychiatrę oraz oddział dzienny. Takich ośrodków działa w Warszawie 9, z czego 2 w miejskich podmiotach leczniczych.

Najbardziej specjalistyczną pomoc w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego (III poziom referencyjny) udzielają wysokospecjalistyczne placówki, do których wymagane jest skierowanie.

Adresy podmiotów znajdują się na stronie: nfz.gov.pl.

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej
PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje i najbliższych. PZU przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą, odbywające się w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy