Zdrowie i rehabilitacja
2024-12-02

Dziennik Gazeta Prawna: Psychiatria wraca do zakładów zamkniętych

młoda dziewczyna siedzi ze spuszczoną głową na parapecie okna

Ministerstwo Zdrowia nie chce dalej finansować środowiskowych centrów zdrowia psychicznego (CZP) i rozważa powrót do płacenia za wizytę. To nie tylko ograniczy dostęp do psychiatrii, lecz także zaszkodzi dobrostanowi dzieci - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na opinie ekspertów.

Według gazety, "resort rozważa powrót do modelu fee-for-service, czyli zapłaty za usługę, który obowiązywał przed uruchomionym w 2018 r. pilotażem CZP". "Zdaniem ekspertów oznacza to nie tylko ryzyko powrotu do nieefektywnej psychiatrii sprzed reformy, gdzie, wbrew ogólnoświatowemu trendowi dochodzenia do zdrowia w naturalnym środowisku życia, leczono głównie w oddziałach zamkniętych" - czytamy.

Centra pozwalają oszczędzić

Dziennik przypomina, że "dziś 117 centrów obejmuje połowę Polski, oferując pacjentom całodobową pomoc w miejscu zamieszkania, w tym wyjeżdżając w teren w poszukiwaniu potrzebujących pomocy". "Prócz oddziału dziennego, całodobowego oddziału psychiatrycznego i izby przyjęć w każdym centrum działa punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, do którego bez kolejki może zgłosić się mieszkaniec w kryzysie psychicznym. Dyżurny może poprzestać na rozmowie albo skierować pacjenta na leczenie, również w trybie pilnym" - dodaje.

Jak wynika z analizy Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy ministrze zdrowia, do której dotarł "DGP", "na terenach działania CZP średni pobyt w szpitalu psychiatrycznym skrócił się o cztery dni, co pozwala NFZ zaoszczędzić średnio 1,6 tys. zł na pacjenta".

Zdaniem rzeczniczki praw dziecka Moniki Hornej-Cieślak likwidacja CZP może wpłynąć na dobrostan dzieci. "Opieka psychiatryczna dorosłych ma przełożenie na sposób funkcjonowania dzieci (...), których prawa i interesy jestem zobowiązana chronić" - napisała w wystąpieniu do wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego. (PAP)


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej
PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje i najbliższych. PZU przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą, odbywające się w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 
WIĘCEJ..
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy