Zdrowie i rehabilitacja
Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest tematem, który wymaga szczególnej uwagi i zaangażowania nas wszystkich. W 2023 roky ze świadczeń opieki psychiatrycznej skorzystało ponad 279 tys. osób poniżej 18 roku życia - to wzrost o 134 proc. w porównaniu do 2019 roku (119 tyś.). Co więcej, nakłady na świadczenie psychiatryczne wzrosły od ponad 1,002 mld zł, czyli aż 286,4 proc., co pokazuje sklaę problemu.
WIĘCEJ..
„Lek był dla mnie cudem, który odmienił moje życie”
Martyna ma już za sobą 19 dawek leku nusinersen i nazywa go „strzałem mocy”. Dzięki terapii może normalnie żyć. Twierdzi, że lek był dla niej cudem, który całkowicie odmienił jej życie.
WIĘCEJ..
Leczenie choroby przewlekłej powinno być dopasowane do stylu życia pacjenta
Pacjent ze stwardnieniem rozsianym, a także każdą inną chorobą przewlekłą, powinien być zaangażowany w proces leczenia i aktywnie uczestniczyć w wyborze terapii. Warto rozmawiać z lekarzem i pytać go o wszystko, co budzi wątpliwości i obawy. W leczeniu stwardnienia rozsianego obecnie dostępnych jest kilkanaście różnych leków, dlatego przy wyborze odpowiedniej terapii trzeba uwzględnić nie tylko jej efektywność i bezpieczeństwo, ale też wygodę stosowania. Ważne jest, żeby lek był jak najlepiej wpasowany w tryb życia pacjenta, bo wtedy jest największa szansa na to, że pacjent będzie przestrzegał zaleceń dotyczących leczenia – mówi Joanna Dronka-Skrzypczak, edukatorka zdrowotna, prowadząca kanał na YouTube „O, choroba! O życiu z chorobą przewlekłą” i osoba od kilku lat chorująca na stwardnienie rozsiane.
WIĘCEJ..
Rybnicki Dzień Otwartego Dialogu
Fundacja Wielogłosu zaprasza na Rybnicki Dzień Otwartego Dialogu. Wydarzenie jest częścią projektu „Spotkajmy się w dialogu” współfinansowanego przez miasto Rybnik. Odbędzie się w domu kultury w Chwałowicach w piątek 27 września, w godz. 16.00-19.00.
WIĘCEJ..
Leczenie doustne zapewnia beztroskie dzieciństwo tym dzieciom z SMA, które nie kwalifikują się do terapii genowej
- O tym, że Tosia ma rdzeniowy zanik mięśni dowiedzieliśmy się z badania przesiewowego. Myślę, że nikt nie jest gotowy na taką diagnozę i dla nas też to był bardzo trudny moment. Mąż natychmiast skontaktował się z Fundacją SMA, gdzie dowiedzieliśmy się, że istnieje skuteczne leczenie i że tak naprawdę jesteśmy szczęściarzami, bo zostaliśmy poinformowani o chorobie w momencie, kiedy można jeszcze powstrzymać jej przebieg. Ponieważ Tosia ma 4 kopie genu SMN2, co jest bezwzględnym i trwałym przeciwwskazaniem do podania terapii genowej, po licznych konsultacjach z lekarzami zdecydowaliśmy się na terapię doustną, który Tosia przyjmuje od 4. miesiąca życia. Żeby córka mogła skorzystać z tej formy leczenia, musieliśmy wyemigrować do Włoch: zmienić całe swoje życie, zostawić bliskich i rodzinę. Dziś Tosia ma 2,5 roku i nikt dotychczas nie stwierdził u niej objawów choroby. Od momentu rozpoczęcia leczenia zniknął niepokój, przestaliśmy przyglądać się Tosi jak pod mikroskopem i wyczekiwać pierwszych objawów. Wierzymy, że dzięki leczeniu, będzie mogła rozwijać się dalej normalnie, chodzić, biegać, uprawiać sporty, studiować, robić wszystko, co zechce. Nie wyobrażamy sobie przerwania leczenia u naszej córki – mówi Katarzyna Podrygajło, mama Tosi chorującej na SMA.
WIĘCEJ..
mężczyźni stoją na peronie na któym stoi pociąg, ich sylwetki są lekko zamazane
15 wrzesień, Europejski Dzień Prostaty Badania profilaktyczne – dlaczego są tak ważne?
Od 2006 roku z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego obchodzimy Europejski Dzień Prostaty przypadający na 15 września, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat chorób gruczołu krokowego.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Smutne dziecko.
NIK: Niewydolny system opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży
Kolejki, oczekiwanie na leczenie trwające nawet 731 dni i przepełnione oddziały i nieudana reforma – taki obraz psychiatrii dzieci i młodzieży wyłania się z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Tymczasem, jak czytamy w raporcie stale rośnie liczba prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież.
WIĘCEJ..
Prewencja samobójstw - najważniejsza jest edukacja i towarzyszenie
Próba odebrania sobie życia - udana lub nie - to zawsze tragedia. Dla dziecka, nastolatka, rodziców i bliskich. Dane Komendy Głównej Policji mówią o spadku liczby samobójstw w najmłodszej grupie o 7 procent. Wrosła natomiast liczba prób samobójczych, o których wiemy w dużej mierze spoza policyjnych statystyk. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii - wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców - przygotowało cykl warsztatów psychoedukacyjnych, dotyczących m.in. prewencji samobójstw.
WIĘCEJ..
10 września: Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom
- Patrząc na statystyki, trudno mówić o wzroście liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Ostatnio nastąpił wręcz ich niewielki spadek. Problemem są natomiast zachowania samobójcze, których jest więcej – mówi lekarka Alicja Szafrańska z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie.
WIĘCEJ..
Konferencja „Stwardnienie rozsiane. Wiem więcej”
W weekend 14-15 września, w Centrum Konferencyjnym Muzeum POLIN w Warszawie odbędzie się konferencja dla pacjentów i osób zainteresowanych tematyką SM pn. „Stwardnienie rozsiane. Wiem więcej”. Konferencja jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Stwardnienie Rozsianego (PTSR). O tym, dlaczego warto wziąć w niej udział mówi Dominika Czarnota-Szałkowska, sekretarz generalna PTSR.
WIĘCEJ..
Plakat trzeciej edycji kampanii Strumień życia w SMA. Jest na nim okrągłe zdjęcie kobiety z córką na wózku stojących nad wodą. Na plakacie jest napis "Przyszłość leczenia SMA niesie pozytywne zmiany i nowe opcje terapeutyczne" a pod nim cała treść informacji prasowej. Na plakacie jest też logo fundacji SMA.
Przyszłość leczenia SMA niesie pozytywne zmiany i nowe opcje terapeutyczne
Pięcioletnie doświadczenia, związane z funkcjonowaniem w Polsce programu lekowego, dotyczącego leczenia SMA potwierdziły, że mamy do czynienia z rozwiązaniem modelowym. Nie oznacza to jednak, że nie ma w nim przestrzeni do zmian. Pierwsze już zaszły i dotyczyły kobiet w ciąży. Kolejne mogłyby poskutkować dostępnością wyższej dawki nusinersenu i wprowadzeniem nowej drogi jego podawania. W opracowaniu jest też zupełnie nowa cząsteczka. Na razie musimy jednak zaczekać na wyniki badań klinicznych i stosowne rejestracje.
WIĘCEJ..
Plastikowy model mózgu
Epilepsja u dzieci. NFZ przygotował film edukacyjny
W ostatnich kilku latach o prawie 9 proc. liczba dzieci z padaczką, a liczba świadczeń z rozpoznaniem padaczki lub stanu padaczkowego o 13 proc. – poinformowało Biuro Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ. W komunikacie podkreślono, że najnowsze dane NFZ pokazują znaczący wzrost przypadków padaczki lub stanu padaczkowego u osób poniżej 18 lat.
WIĘCEJ..