Zdrowie i rehabilitacja
2024-09-02

Epilepsja u dzieci. NFZ przygotował film edukacyjny

Plastikowy model mózgu

W ostatnich kilku latach o prawie 9 proc.  liczba dzieci z padaczką, a liczba świadczeń z rozpoznaniem padaczki lub stanu padaczkowego o 13 proc. – poinformowało Biuro Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ. W komunikacie podkreślono, że najnowsze dane NFZ pokazują znaczący wzrost przypadków padaczki lub stanu padaczkowego u osób poniżej 18 lat.

W latach 2020-2023 liczba młodych pacjentów wzrosła z prawie 42 tys. do blisko 45,5 tys., a liczba udzielonych im świadczeń z rozpoznaniem głównym padaczki lub stanu padaczkowego z niemal 160 tys. do ponad 180 tys. Podkreślono, że chłopcy są szczególnie narażeni, zwłaszcza w grupie wiekowej 7-13 lat, gdzie zanotowano średnio 2237 przypadków więcej niż u dziewczynek.

Film edukacyjny NFZ o epilepsji

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film edukacyjny z cyklu "Zdrowie na pierwszym planie", który zwiększa świadomość na temat padaczki u dzieci i niemowląt i daje praktyczne wskazówki, jak zachować się w razie napadu padaczkowego. Film jest dostępny m.in. na kanale YouTube "Akademia NFZ" pt. "Jak rozpoznać padaczkę u dziecka? Co robić, gdy widzisz atak?".

Charakresystyka epilepsji

Epilepsja jest chorobą neurologiczną związaną ze strukturami mózgowia. Polega na zaburzeniach bioelektrycznych w obrębie struktur komórki nerwowej. U zdrowej osoby sieci komórek nerwowych przekazują sobie impulsy. U osób chorych na padaczkę dochodzi do zakłóceń tych impulsów, co skutkuje wyładowaniem bioelektrycznym i prowadzi do napadu padaczkowego.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Joanna Jurek, szczupła kobieta ubrana w czarną sukienkę.
Od nanocząstek do postbiotyków
Jako nastolatka pracowała z sukcesami nad wykorzystaniem nanotechnologii w optymalizacji leczenia raka. Dziś chce pomagać Polakom w dostosowywaniu nawyków żywieniowych do poprawy zdrowia i zwiększenia witalności na co dzień.
WIĘCEJ..
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy