Zdrowie i rehabilitacja
Jak zapewnić płynną realizację programu leczenia SMA?
26 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Fundacji SMA „Nowe możliwości i wyzwania w leczeniu i opiece nad osobami z SMA”. Celem konferencji było podsumowanie roku 2024, który przyniósł chorym z rdzeniowym zanikiem mięśni w Polsce wiele pozytywnych zmian, m.in. umożliwienie leczenia kobiet w ciąży czy rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla terapii doustnej. Prelegenci i zaproszeni goście zauważyli jednak, że wciąż istnieje kilka niezaspokojonych potrzeb osób chorych oraz problemów wymagających rozwiązania m.in. płynne przejście spod opieki neurologa dziecięcego pod opiekę neurologa zajmującego się osobami dorosłymi.
WIĘCEJ..
w przybliżeniu duża tabletka różowa w tle niewyraźna leży biała pastylka
Immunoterapie wysokiej skuteczności od początku choroby – czy to już obowiązujący standard postępowania w SM?
Podczas tegorocznego 40. Kongresu European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis (ECTRIMS), odbywającego się we wrześniu w Kopenhadze, zaprezentowano dane, które potwierdzają ogromne korzyści z włączenia – jak najszybciej po diagnozie stwardnienia rozsianego – wysoko skutecznego leczenia, z wykorzystaniem leków z klasy przeciwciał anty CD-20. Pierwszym, zarejestrowanym lekiem z tej klasy był okrelizumab.
WIĘCEJ..
Warzywa, owoce i surowe mięso na ciemnej desce.
Czy tłuszcz w diecie szkodzi zdrowiu? Zdrowe tłuszcze, które powinieneś znać
Tłuszcz w diecie przez lata budził kontrowersje i był postrzegany jako główny winowajca problemów zdrowotnych, takich jak nadwaga czy choroby sercowo-naczyniowe. Jednak nie każdy tłuszcz jest zły. W rzeczywistości, niektóre tłuszcze są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. W tym artykule rozwiejemy mity dotyczące tłuszczu w diecie i przedstawimy zdrowe tłuszcze, które warto włączyć do codziennego menu.
WIĘCEJ..
rysunek płuc
Bez oddechu nie da się żyć. Spirometria – pierwszy krok w leczeniu POChP
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest trzecią - po chorobach układu krążenia i nowotworach - przyczyną zgonów na świecie. Pacjenci z POChP zapadają na nowotwory płuc 10 razy częściej niż reszta populacji, a nierozpoznana lub późno rozpoznana choroba skraca życie o 10-15 lat. Jednak wiedza o tym schorzeniu i świadomość tego, że duszności podczas wysiłku i codzienny kaszel mogą świadczyć o POChP, jest bardzo niska.
WIĘCEJ..
Zdjęcie rentgenowskie jelit/ sxc.hu
Bezpłatne wykłady specjalistów dla pacjentów z chorobami zapalnymi jelit w Warszawie
Innowacyjne leki dla dzieci i dorosłych pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna, metody leczenia, nadzór endoskopowy i psychoterapia w leczeniu chorób zapalnych układu pokarmowego – to tylko część tematów otwartych wykładów lekarzy i psycholożki, jakie będzie można wysłuchać w sobotę podczas Dnia Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit (NZJ) w Warszawie.
WIĘCEJ..
Ponad jedną piątą populacji Polski stanowią seniorzy. To wyzwanie dla neurologii
Według najbardziej aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku w Polsce liczba osób powyżej 65 roku życia wynosiła ponad 7,5 mln, co stanowiło ponad 20 proc. ogólnej liczby ludności. W stosunku do roku poprzedniego, liczba seniorów powiększyła się o niemal 200 tysięcy. Te dane nie pozostawiają wątpliwości, że Polacy są jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw. Według prognoz, w 2050 roku osoby mające ponad 60 lat będą stanowić 40 proc. społeczeństwa. A wiadomo, że starszy wiek jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka chorób mózgu, zwłaszcza udarów i chorób neurozwyrodnieniowych, takich jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Darmowe konsultacje psychoonkologa w Onkofundacji Alivia dla pacjentów z całej Polski
Choroba nowotworowa jest ogromnym wyzwaniem nie tylko fizycznym, ale także psychicznym. Oprócz szybkiej diagnostyki i rozpoczęcia najlepszego możliwego leczenia, olbrzymie znaczenie w procesie przebiegu choroby ma również stan emocjonalny pacjenta. Dzięki wsparciu Harmonii – Poradni Zdrowia Psychicznego LUX MED, Onkofundacja Alivia zapewnia bezpłatne konsultacje psychoonkologiczne dla pacjentów onkologicznych z całej Polski i ich bliskich. To odpowiedź na sytuację chorych, którzy często borykaj ą się z lękiem, stresem oraz problemami finansowymi wynikającymi z długotrwałego leczenia.
WIĘCEJ..
grafika różowej wstążki
„Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
Portal zwrotnikraka.pl zaprasza pacjentki z Gdańska i okolic oraz ich bliskich na spotkanie z dr n. med. Joanną Kufel-Grabowską z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed. Wydarzenie, które jest organizowane w ramach kampanii edukacyjnej „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”, odbędzie się 14 listopada br. o godz. 18.00 w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej przy ul. Ołowianka 1. Podczas spotkania odbędzie się wykład edukacyjny oraz indywidualne konsultacje z onkologiem. Wstęp na wydarzenie jest darmowy i otwarty.
WIĘCEJ..
Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
W ramach Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” sp.z.o.o. funkcjonuje poradnia stomatologiczna Dentezja, dedykowana osobom z niepełnosprawnościami. Dentezja, zlokalizowana w samym sercu Warszawy przy ul. Kopernika 43, oferuje bezpłatne usługi stomatologiczne dzieciom, młodzieży i dorosłym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wymagany dokument to orzeczenie o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
„Nawet, gdy wyglądamy na zdrowych wciąż możemy odczuwać to, czego nie widać. Jednego dnia można wiele, a następnego nie można nic. Taka bywa miastenia. Nieprzewidywalna, zmienna i kapryśna. Dlatego mierzymy się z nią w każdym momencie. Czy jest widoczna czy nie, my stajemy z nią do walki każdego dnia. Z miastenią twarzą w twarz !”
WIĘCEJ..
Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dostęp do opieki zdrowotnej, w tym do usług ginekologicznych w Polsce, znacząco różni się w zależności od regionu. Te nierówności bezpośrednio łączą się ze zdrowiem kobiet, szczególnie w miejscach, gdzie liczba placówek medycznych jest ograniczona. Raport „Polka u Ginekologa”, stworzony przez Kliniki.pl we współpracy z Algolytics Technologies i SW Research, analizuje te różnice za pomocą wizualizacji danych przestrzennych. Dodatkowo, raport porusza temat jakości życia w różnych gminach i związanych z nią nawyków zdrowotnych kobiet.
WIĘCEJ..
rysunek płuc
Światowy Miesiąc Świadomości Raka Płuca
- W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest „cichym zabójcą", bo może się rozwijać latami bez objawów lub dawać symptomy łatwe do zbagatelizowania. Szczególną czujność onkologiczną powinny wykazywać osoby, które należą do grup ryzyka – podkreśla Anna Kupiecka, prezeska Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej, inicjatorka kampanii „Onkopomocnik – wiedza jest ważna”.
WIĘCEJ..