Zdrowie i rehabilitacja
2024-09-10

10 września: Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom

- Patrząc na statystyki, trudno mówić o wzroście liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Ostatnio nastąpił wręcz ich niewielki spadek. Problemem są natomiast zachowania samobójcze, których jest więcej – mówi lekarka Alicja Szafrańska z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie.

MCN po raz kolejny rusza z warsztatami psychoedukacyjnymi dla rodziców. Pierwsze spotkanie odbędzie się właśnie w Światowym Dniu Przeciwdziałania Samobójstwom, czyli we wtorek 10 września. Warsztaty poprowadzą lekarze i psycholodzy z dziecięcego oddziału psychiatrycznego.

- To warsztaty nie tylko dla rodziców dzieci w kryzysie, ale też dla rodziców po prostu. Chcemy działać prewencyjnie – dodaje Alicja Szafrańska. Specjaliści wskazują, że to właśnie samoświadomość i edukacja społeczeństwa są najważniejszymi działaniami, które mogą pomóc w zapobieganiu samobójstwom. – Kiedy wiemy więcej, mniej się boimy. Kiedy mniej się boimy, wiemy, jak reagować – dodaje lekarka.

Czynniki ryzyka

Sytuacja domowa, przemoc rówieśnicza, presja w środowisku szkolnym – to czynniki, które dodatkowo sprawiają, że dzieciom trudniej jest poradzić sobie z problemem. Poza tym, to rodzice muszą wyjść z inicjatywą i umówić dziecko na spotkanie ze specjalistą. Dlatego tak ważna jest edukacja rodziców.

Podczas warsztatów rodzice dowiedzą się m.in. o tym, kiedy udać się do specjalisty, jak wygląda psychoterapia u dzieci i nastolatków, jak rozpoznać zaburzenia odżywiania czy chociażby jak dużą rolę w zdrowiu najmłodszych odgrywa lęk.

Spotkania dla rodziców

Spotkania psychoedukacyjne dla rodziców są darmowe, organizowane co wtorek o 18:00 w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie przy ul. 3 Maja 127.

Wcześniej trzeba się na nie zapisać pod numerem telefonu 22 468 25 57.

 

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
Joanna Jurek, szczupła kobieta ubrana w czarną sukienkę.
Od nanocząstek do postbiotyków
Jako nastolatka pracowała z sukcesami nad wykorzystaniem nanotechnologii w optymalizacji leczenia raka. Dziś chce pomagać Polakom w dostosowywaniu nawyków żywieniowych do poprawy zdrowia i zwiększenia witalności na co dzień.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy