Zdrowie i rehabilitacja
2024-08-09

Rozszerzenie programu szczepień przeciw HPV

hpv_wirus

Rozszerzona zostanie grupa wiekowa objęta programem bezpłatnych szczepień przeciw HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego odpowiedzialnego m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. Od 1 września 2024 roku programem zostaną objęte dzieci w wieku po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Obecnie bezpłatne szczepienia przeciw HPV przysługują dzieciom po ukończeniu 11. roku życia.

Jak jest teraz?

Obecnie bezpłatne szczepienia przeciw HPV przysługują dzieciom po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia w schemacie dwudawkowym. Aby poprawić skuteczność programu, rozpoczęto prace nad zwiększeniem dostępności do szczepień w POZ i uproszczeniem zasad realizacji programu dla świadczeniodawców.

W ramach programu bezpłatnie dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV:

  • 2-walentana szczepionka Cervarix,
  • 9-walentna szczepionka Gardasil 9. 

Dla osób urodzonych w 2010 roku szczepienie musi rozpocząć się przed ukończeniem 14. roku życia, ale może być zakończone po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu szczepienia).

Dodatkowo szczepionka Cervarix dostępna jest bezpłatnie w ramach refundacji osobom w wieku od ukończenia 9. roku życia do ukończenia 18. roku życia oraz w ramach 50% refundacji osobom dorosłym.

Przypominamy rozmowę z dr hab. Ewą Augustynowicz o zagrożeniach jakie wywołuje ten wirus.

Wirus HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego ma niemal 200 typów, dzieli się je na onkogenne i nieonkogenne. Przy genotypie wysokiego ryzyka zmian na skutek infekcji wirusowej istnieje spore prawdopodobieństwo wywołania nowotworów:

  • blisko 100% stanów przedrakowych i raka szyjki macicy,
  • 64-100% stanów przedrakowych i nowotworów pochwy,
  • 90% nowotworów odbytu,
  • 30% nowotworów prącia,
  • 5-30% nowotworów sromu,
  • 3,7% nowotworów jamy ustnej,
  • 11% nowotworów nosogardzieli,
  •  20% nowotworów nasady języka, migdałków,
  •  25% nowotworów nieokreślonej części gardła,
  • zachorowania na nowotwory głowy i szyi (jama ustna ok. 3,7% nosogardziel- ok. 11% nasada języka, migdałek- ok. 19,9%, nieokreślone części gardła- ok. 25%)

Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wynikiem wcześniejszego zakażenia HPV.

 

 

 

 

 

 

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy