Zdrowie i rehabilitacja
2024-08-29

Centralna e-rejestracja w ramach NFZ. Ruszył nabór wniosków do pilotażowego programu

przyciemniony korytarz w szpitalu

Ruszył nabór placówek medycznych do programu pilotażowego centralnej e-rejestracji. Placówki, które wezmą w nim udział, otrzymają dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia - przypomniał NFZ. - Nabór jest otwarty. Wnioski przyjmują oddziały wojewódzkie NFZ, które podpiszą umowy z placówkami zainteresowanymi udziałem w programie. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2025 r. – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Do pilotażu centralnej e-rejestracji mogą zgłosić się placówki medyczne, które mają umowę z NFZ na realizację badań mammograficznych lub cytologicznych w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy lub wizyt w poradni kardiologicznej. Ponadto, każda placówka zakwalifikowana do programu pilotażowego musi korzystać z oprogramowania podłączonego do platformy P1, które umożliwia m.in. obsługę e-skierowań i zdarzeń medycznych.

Środki z NFZ dla placówek medycznych

Wejście do pilotażu jest dobrowolne. Jeśli placówka medyczna podpisze umowę z NFZ i spełni warunki z rozporządzenia, otrzyma dodatkowe środki.

- Pierwszy, jednorazowy bonus, dotyczy przeniesienia danych o terminach wizyt do platformy P1 z wykorzystaniem własnego oprogramowania. Następnie harmonogram wizyt powinien być udostępniony w centralnej e-rejestracji dla pacjentów - wyjaśnił NFZ.

Pilotaż centralnej e-rejestracji w ramach NFZ

Kolejne środki placówka otrzyma za każde zrealizowane świadczenie, na które pacjent został umówiony w centralnej e-rejestracji w ramach pilotażu i odnotowane w platformie P1. Jak zaznaczono, stawki ryczałtu zależą od rodzaju oprogramowania, z którego korzysta placówka medyczna: własne oprogramowanie lub gabinet.gov.pl. Szczegółowe warunki otrzymania dodatkowych środków są opisane w rozporządzeniu. Rozliczanie tych środków będzie odbywało się na podstawie danych przekazanych przez Centrum e-Zdrowia do NFZ.

Wizyty na NFZ w 2023 r.

NFZ przypomniał, że w 2023 r. przepadło blisko 1,3 mln wizyt na NFZ. Najwięcej, bo ponad 420 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 280 tys. - kardiologii, ponad 180 tys. - fizjoterapii ambulatoryjnej, blisko 120 tys. z endokrynologii, a prawie 100 tys. z onkologii.

NFZ o centralnej e-rejestracji

W ocenie NFZ, dzięki centralnej e-rejestracji, pacjent zyska większą możliwość w zarządzeniu terminem swojej wizyty. Centralna e-rejestracja da pacjentowi możliwość

sprawdzenia terminów i umówienia się do lekarza przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mobilną moje IKP. Uruchomiony pilotaż ma w praktyce przetestować działanie e-rejestracji, zarówno od strony pacjentów, jak i placówek medycznych, które do niego przystąpią.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
Joanna Jurek, szczupła kobieta ubrana w czarną sukienkę.
Od nanocząstek do postbiotyków
Jako nastolatka pracowała z sukcesami nad wykorzystaniem nanotechnologii w optymalizacji leczenia raka. Dziś chce pomagać Polakom w dostosowywaniu nawyków żywieniowych do poprawy zdrowia i zwiększenia witalności na co dzień.
WIĘCEJ..
„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej
PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje i najbliższych. PZU przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą, odbywające się w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy