Zdrowie i rehabilitacja
2024-06-24

Poprawa ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce - kluczowe wnioski z raportu

dziecko trzyma twarz w dłoni, siedząc na kanapie

Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży jest w fatalnym stanie. UNICEF szacuje, że na świecie blisko 13 proc. nastolatków w wieku od 10 do 19 lat żyje ze zdiagnozowanymi zaburzeniami zdrowia psychicznego. Są to liczby ogromne. Centra Zdrowia Psychicznego MindHealth obserwują narastające problemy emocjonalne i psychiczne, z którym borykają się młodzi ludzie, dlatego cały czas podejmują inicjatywy mające na celu podnoszenie świadomości zdrowia psychicznego oraz szukania rozwiązań, które będą skuteczne w realnej pomocy dzieciom i młodzieży. Jedną z takich inicjatyw jest wsparcie merytoryczne raportu pt. Poprawa ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce przygotowanego przez kancelarię Rymarz Zdort Maruta oraz Unicef Polska we współpracy z przedstawicielami strony publicznej, sektora pozarządowego i biznes, prawników, ekspertów i praktyków.

W samej Unii Europejskiej liczba nastolatków w wieku 10-19 ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi  sięga 11,2 mln. Prawie 46 tys. nastolatków co roku popełnia samobójstwo – to jedna z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci w tej grupie wiekowej. Połowa z zaburzeń zdrowia psychicznego zaczyna się przed 14. rokiem życia i często pozostaje nieleczona. Globalnie średnio tylko 2 proc. wydatków budżetowych państw na ochronę zdrowia jest przeznaczanych na zdrowie psychiczne.

Braki nakładów finansowych

Zaburzenia zdrowia psychicznego i ich wpływ na możliwość rozwoju oraz osiąganie pełnego potencjału są często pomijaną przyczyną cierpienia dzieci i młodzieży na całym świecie. Problemy w tym obszarze dodatkowo pogorszyła pandemia i jej długofalowe konsekwencje. Nieustająco odczuwane są też braki w zakresie nakładów finansowych i dostępności profesjonalnie przygotowanych lekarzy. Aby przeanalizować istniejące regulacje prawne oraz zidentyfikować szanse i potrzeby, a także wskazać dobre praktyki z zakresu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce, powstał raport regulacyjny. Został on opracowany we współpracy kancelarii Rymarz Zdort Maruta z UNICEF Polska oraz innymi przedstawicielami strony publicznej i prywatnej, organizacji społecznych, prawników, ekspertów i praktyków.

Centra Zdrowia Psychicznego oraz Szpital MindHealth byli jednym z patronów merytorycznych raportu, a Medicover partnerem strategicznym

- Z naszych obserwacji wynika, że coraz więcej dzieci i młodzieży wymaga wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Nastolatki, jak nigdy dotąd potrzebują troskliwej opieki systemowej. Zdajemy sobie sprawę, że system opieki państwowej,  przy tak ogromnych wyzwaniach, ma za mało zasobów, by im w całości sprostać. Brakuje specjalistów, psychiatrów dzieci i młodzieży, czas oczekiwanie na konsultację czy terapię jest długi. A w przypadku chorób czy zaburzeń zdrowia psychicznego u dzieci i nastolatków czas otrzymania profesjonalnej pomocy jest kluczowy. Dopatrujemy się szansy na poprawę sytuacji w ramach współpracy publiczno-prywatnej.Obecnie uruchamiamy w Szpitalu MindHealth z oddziałami psychiatrycznymi oddział dzienny dla młodzieży a na nim turnusy terapeutyczne – mówi  Dorota Wiśniewska-Szeplewicz dyrektor Szpitala MindHealth.  Raport i jego przygotowanie są też dla nas impulsem do szukania nowych, efektywnych rozwiązań, które możemy zaproponować w ramach naszej działalności – dodaje.  

Problemy i potrzeby

Raport zawiera szczegółowe propozycje rozwiązań prawnych i pozaprawnych umożliwiających poprawę sytuacji dzieci i młodzieży w obszarze zdrowia psychicznego, w tym przygotowanie podstaw do ewentualnych zmian legislacyjnych i opracowań systemowych. Jego celem nie jest jednak przedstawienie wiążących rekomendacji. Nie wyczerpuje on też całości problematyki ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, lecz skupia się na wybranych, ogólnych aspektach, które zostały uznane za najbardziej istotne.

Publikacja składa się z trzech elementów: opisuje stan faktyczny – problemy i potrzeby, z jakimi mierzą się dzieci i młodzież analizuje stan prawny – otoczenie regulacyjne oraz praktyki jego funkcjonowania w realiach krajowego systemu ochrony zdrowia określa rolę podmiotów prywatnych oraz trzeciego sektora we wspieraniu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz zbiera dobre praktyki podejmowane przez patronów i partnerów raportu, które mogą stanowić dla całego rynku inspirację do działania, a także pokazać stronie publicznej, w jaki sposób może wykorzystać potencjał tych podmiotów w swoich aktywnościach.

Partnerzy

W pracach nad jego treścią wykorzystano dobre praktyki w tym obszarze znane i stosowane w innych państwach. Uczestniczyli w nich przedstawiciele strony publicznej oraz sektora pozarządowego (UNICEF Polska, Polskie Stowarzyszenie ESG, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Fundacja Centrum Innowacyjnej Edukacji, Fundacji Nie Widać Po Mnie, Fundacji My Pacjenci), praktycy z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, eksperci zakresu ochrony zdrowia psychicznego. Niezwykle ważnym elementem prac nad raportem był dialog z młodzieżą z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Partnerami raportu są: Adamed Pharma, Benefit Systems, ICT Poland, LPP, Medicover, MindHealth, Nivalit, Oshee, TikTok.

Zachęcamy do lektury całego raportu.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
Joanna Jurek, szczupła kobieta ubrana w czarną sukienkę.
Od nanocząstek do postbiotyków
Jako nastolatka pracowała z sukcesami nad wykorzystaniem nanotechnologii w optymalizacji leczenia raka. Dziś chce pomagać Polakom w dostosowywaniu nawyków żywieniowych do poprawy zdrowia i zwiększenia witalności na co dzień.
WIĘCEJ..
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy