Zdrowie i rehabilitacja
2024-04-10

Warszawa: w 2023 r. w miejskich przychodniach i szpitalach pacjenci nie zjawili się na ponad 235 tys. wizyt

W 2023 r. w miejskich przychodniach i szpitalach w Warszawie pacjenci nie zjawili się na ponad 235 tys. wizyt – podał we wtorek stołeczny ratusz, który postuluje, by odwoływać wizyty i nie blokować innym terminu.

Chodzi zarówno o wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, jak również o konsultacje specjalistyczne, na które wymagane jest wcześniejsze skierowanie, czy rehabilitacje. 

Ratusz podnosi, że czas oczekiwania na wizyty wydłużył się m.in. z powodu pandemii koronawirusa, która znacząco pogłębiła zjawisko tzw. długu zdrowotnego. Z powodu odwoływanych w tym czasie konsultacji i planowych zabiegów i operacji, wiele osób nie miało możliwości lub zrezygnowało z leczenia.
 
„W ubiegłym roku, w 9 miejskich szpitalach i sieci przychodni, nie odbyło się ponad 235 tys. wizyt. To oznacza, że średnio każdego dnia pacjenci nie zjawili się na ponad 640 umówionych konsultacjach” – komentuje zastępczyni prezydenta Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną Renata Kaznowska, cytowana w informacji ratusza.
 
„Systematycznie wprowadzamy w naszych podmiotach rozwiązania, które ułatwiają wcześniejsze odwołanie wizyty. W tym celu dzwonimy do pacjentów, wysyłamy SMS-y przypominające o terminie konsultacji, udostępniamy również możliwość całodobowego odwołania wizyty za pośrednictwem portali pacjenta i dedykowanych adresów e-mail. Dzięki temu widzimy, że licznik nieodwołanych wizyt maleje, ale nadal jest to problem” – dodała.
 
Z danych ratusza wynika, że w 2022 roku w miejskich placówkach medycznych nie odbyło się niemal 330 tys. wizyt. 
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej
PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje i najbliższych. PZU przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą, odbywające się w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 
WIĘCEJ..
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy