Zdrowie i rehabilitacja
2024-04-09

MZ: premier poprosił rzecznika pacjentów o szczególną opiekę m.in nad kobietami i osobami z niepełnosprawnościami

Premier Donald Tusk zwrócił się do Rzecznika Praw Pacjenta, aby szczególną opieką otoczył kobiety, w tym kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami - poinformowała w niedzielę ministra zdrowia Izabela Leszczyna w wystąpieniu z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 
"Rzeczywiście, prawo do zdrowia, prawo do opieki zdrowotnej jest gwarantowane wszystkim nam w Polsce przez art. 68. naszej konstytucji. Pacjent w procesie leczenia ma prawo do zachowania intymności, poufności, ma prawo do tego, aby zachować własną godność. Jeśli kiedykolwiek wasze prawa zostaną naruszone możecie zwrócić się do Rzecznika Praw Pacjenta" - przypomniała szefowa resortu zdrowia.
 
Ministra poinformowała, że "premier Donald Tusk zwrócił się do Rzecznika Praw Pacjenta, aby szczególną opieką otoczył kobiety, w tym kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami".

Infolinia

"Przez 24 godziny czynna jest infolinia (tel. 800 190 590) na którą możecie ze swoimi problemami dzwonić do Rzecznika Praw Pacjenta" - podkreśliła Leszczyna.
 
Zaznaczyła, że "Moje zdrowie, moje prawo" to dobre hasło, ale chciałaby dodać do niego to, o czym mówi Hipokrates w swojej przysiędze: "lepiej zapobiegać niż leczyć".
 
"To znaczy, że bardzo ważna jest profilaktyka, a profilaktyka to badania, które staramy się poszerzać jak najbardziej i niebawem dużo większy pakiet badań profilaktycznych będzie dostępny dla każdej i każdego z was, ale profilaktyka to także nasz pacjencki obowiązek. Dbajcie o swoje zdrowie, dbajcie o siebie na wzajem. Wszystkiego dobrego" - podsumowała Leszczyna.
 
7 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia, przypadający w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi "Moje zdrowie, moje prawo". Ma ono przypominać o tym, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji.
 
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej
PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje i najbliższych. PZU przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą, odbywające się w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 
WIĘCEJ..
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy