Zdrowie i rehabilitacja
2024-04-03

Centrum e-Zdrowia: EKUZ na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP

W aplikacji mojeIKP można złożyć już wniosek o EKUZ, a także sprawdzić, na jakim etapie jest wydanie karty. Można też wystąpić w mojeIKP o elektroniczny certyfikat zastępujący EKUZ - poinformowało we wtorek Centrum e-Zdrowia.

"W czasach tak wysoko rozwiniętej technologii powinniśmy z niej korzystać, aby ułatwiać sobie życie. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom z kolejnym projektem. Od teraz w aplikacji mojeIKP będziemy mogli wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego" – wyjaśniła cytowana w komunikacie minister zdrowia Izabela Leszczyna.
 
Dyrektor Centrum e-Zdrowia Tomasz Jeruzalski podkreślił, że coraz więcej Polek i Polaków chce korzystać z rozwiązań e-zdrowia. Ocenił, że dostęp do EKUZ w aplikacji mobilnej to jedno z bardziej oczekiwanych rozwiązań. 
 
Ponadto, w aplikacji mojeIKP możliwe jest uzyskanie certyfikatu zastępującego EKUZ. Jak zaznaczył CeZ, to znaczne ułatwienie dla osób przebywających za granicą, które nagle potrzebują leczenia, a z różnych przyczyn nie mają przy sobie karty. Certyfikat daje prawo do leczenia za granicą na takich samych zasadach jak EKUZ i działa też wstecz.
 
"Zastąpiliśmy kolejny dokument papierowy, który musiał mieć podpis i pieczątkę pracownika NFZ, wygodną wersją cyfrową z elektronicznym podpisem. W efekcie, jeśli zapomnieliśmy o EKUZ, eCertyfikat otrzymamy znacznie szybciej, wprost na mojeIKP" –  wyjaśnił prezes NFZ Filip Nowak.
 
Nowością w mojeIKP jest również możliwość złożenia wniosku o wydanie EKUZ i sprawdzenia, na jakim etapie realizacji jest karta i kiedy dotrze. Można także z sprawdzić, do kiedy ważna jest karta EKUZ.
 
Ponadto, jak poinformował CeZ, etap realizacji wyrobienia karty możliwy jest do sprawdzenia w zakładce "Moje konto" na Internetowym Koncie Pacjenta. Pacjenci mają także dostęp do szczegółowych informacji na temat realizacji e-zleceń na wyroby medyczne i ich naprawy. Wszystkie zlecenia, wraz z informacją o etapie realizacji, szczegółach dotyczących przepisanych wyrobów, ich zakupie oraz kosztach refundacji, znajdują się na IKP w zakładce "Apteczka".
 
Europejska kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do korzystania z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria), a także w Wielkiej Brytanii, na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego państwa. Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne dla osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. 
 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy