Zdrowie i rehabilitacja
2024-01-15

Łódzkie: trzy nowe placówki pomocy psychologicznej dla dzieci z umową z NFZ

W Łódzkiem przybyły trzy placówki opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Ośrodki i centra zdrowia psychicznego zakontraktowano w Sieradzu, Pabianicach oraz Łodzi. W całym regionie działa 31 miejsc, w którym dzieci i młodzież mogą otrzymać specjalistyczne wsparcie.

Pomoc dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym

- Dzieci i nastolatki w kryzysie psychicznym od 1 stycznia 2024 r. mają do dyspozycji kolejne miejsca, w których otrzymają pomoc w ramach umowy z NFZ. Łódzki NFZ zakontraktował w Sieradzu nowy ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzież oraz dwa centra zdrowia psychicznego z oddziałem dziennym i poradnią zdrowia psychicznego w Pabianicach i Łodzi – poinformowała rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder.

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej stanowią I poziom referencyjny i są podstawą nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pomocy udzielają tu specjaliści - psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Bez skierowania mogą zgłaszać się do nich rodzice dzieci oraz młodzież - osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń - w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi. W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyty, porady domowej lub środowiskowej.

- Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Dlatego ważne jest, aby ośrodek był jak najbliżej domu – zaznaczyła Leder.

W związku z tym od 1 stycznia br. w ramach umowy z NFZ młodzi ludzie w kryzysie psychicznym mogą korzystać z kolejnego ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej prowadzonym przez Wolmed w Sieradzu. W tym mieście taka pomoc jest udzielana od kwietnia 2020 r. w ośrodku I poziomu prowadzonym przez NZOZ MarkMed. Jednak ze względu na liczbę nastolatków w powiecie, chcąc polepszyć dostęp do tej opieki i skrócić czas oczekiwania na pomoc łódzki NFZ zakontraktował świadczenia psychologów i psychoterapeutów w dodatkowej placówce.

Umowa z NFZ

Od początku br. umowę z łódzkim NFZ mają też Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Łodzi i Pabianicach. Działają one na drugim z trzech poziomów nowego modelu, w jaki zorganizowana jest ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tu młodzi pacjenci z zaburzeniami nastroju, nerwicami związanymi ze stresem, zaburzeniami psychotycznymi uzyskają fachową wielospecjalistyczną pomoc. Centra prowadzą poradnie zdrowia psychicznego oraz oddziały dzienne psychiatryczno-rehabilitacyjne dla dzieci. W centrach dostępny jest lekarz psychiatra dla dzieci i młodzieży, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki mogą skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego z opieką lekarską i pielęgniarską, lekami, programami terapeutycznymi, dostępem do badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych, edukacji i konsultacji dla rodzin.

- Od 1 stycznia br. w naszym regionie jest już 31 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Przeanalizowaliśmy potrzeby o możliwości i chcemy dalej poprawiać dostęp do tego rodzaju opieki, dlatego ogłosiliśmy kolejne konkursy ofert w Łodzi oraz powiatach: pabianickim, bełchatowskim, tomaszowskim, zgierskim – podkreślił dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński.

Z raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18 lat, którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 korzystało ich 39 tys., w 2021 r. już o 22 proc. więcej – 56,7 tys. Z danych łódzkiego NFZ wynika z kolei, że w 2022 r. 17-latkom w Łódzkiem lekarze wypisali ponad 10 tys. opakowań leków przeciwdepresyjnych.

 

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Rzeczywistości równoległe w polskiej onkologii – przepaść, jaka dzieli deklaracje i obietnice rządzących od danych oraz realnej sytuacji pacjentów
4 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, usłyszymy zapewnienia o postępach w polskiej onkologii. Tymczasem Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Terminowość badań diagnostycznych spadła o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich 5 lat. Wydłuża się także czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia – co trzeci ankietowany pacjent onkologiczny musiał czekać ponad 3 miesiące, a to okres, w którym nowotwór może drastycznie się rozwinąć. Za tymi zatrważającymi liczbami stoją historie konkretnych pacjentów, którzy przez nieterminową opiekę onkologiczną stracili szanse na zdrowie lub życie.
WIĘCEJ..
Potrzeby chorych na miastenię zostały dostrzeżone. Od stycznia pacjenci mają faktyczny dostęp do leczenia
Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia. To niezwykle ważne, bo nowe leki są przeznaczone dla osób najciężej chorych i w związku z tym bardzo potrzebujących skutecznego leczenia” – mówi Sylwia Łukomska, współzałożycielka stowarzyszenia „Miastenia Gravis – Face to Face”.
WIĘCEJ..
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy