Zdrowie i rehabilitacja
2025-03-18

Wkrótce 2. Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego

Już 4 kwietnia rozpocznie się kolejna odsłona miejskiej akcji promującej zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. W ramach 2. edycji wydarzenia odbędą się bezpłatne wykłady, webinaria i spotkania ze specjalistami adresowane do młodych osób, ich rodziców, a także kadry nauczycielskiej. Organizatorem wydarzenia jest m.st. Warszawa. Na część wydarzeń obowiązują zapisy.

- Wiemy, że coraz więcej młodych osób doświadcza kryzysów zdrowia psychicznego, a w Warszawie traktujemy te kwestie bardzo poważnie. Chcemy, żeby dzieciaki miały dobry start w dorosłość i wierzyły w siebie. Dlatego z myślą o nich oraz ich bliskich konsekwentnie rozbudowujemy system miejskiego wsparcia. Zapewniamy m.in. dostęp do psychologów i zajęcia w szkołach, sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, centra zdrowia psychicznego oraz pomoc miejskich szpitali – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. - Aby jak najwięcej osób wiedziało, gdzie szukać wsparcia i jak można pomóc młodym ludziom, już po raz drugi organizujemy Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego. W ramach akcji, całkowicie za darmo, doświadczeni specjaliści oraz eksperci w dziedzinie psychologii dziecięcej i młodzieżowej, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem– dodaje.

Kwiecień zdrowia psychicznego

W tym roku, od 4 do 12 kwietnia, stołeczny ratusz we współpracy z miejskimi poradniami, placówkami medycznymi i poradniami psychologiczno-pedagogicznymi zaplanował szereg spotkań poświęconych najczęstszym problemom zdrowia psychicznego młodych.  

- Podczas tegorocznej odsłony Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego przygotowaliśmy ponad 250 bezpłatnych wykładów, warsztatów, konsultacji dla dzieci i nastolatków oraz ich opiekunów, a także wydarzeń przygotowanych z myślą o kadrze nauczycielskiej. Działa już specjalna miejska strona z pełną ofertą naszej akcji – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Tematyka spotkań będzie dotyczyła m.in. zagadnień:

  • kryzysów psychicznych dzieci i młodzieży
  • uzależnień, depresji i lęku
  • wsparcia emocjonalnego w domu i w szkole
  • roli rodziców i opiekunów w promowaniu zasad zdrowia psychicznego
  • zarządzania stresem
  • wyzwań związanych z nowymi technologiami.

W ofercie akcji są dostępne m.in.: warsztaty poświęcone rodzicielstwu czy spektrum autyzmu, konsultacje SI dla rodziców i nauczycieli, konsultacje logopedyczne, konsultacje psychologiczne dla młodzieży, konsultacje psychiatryczne dla dzieci i nastolatków, wykłady poświęcone zagrożeniom dla dziecka w internecie, warsztaty dla dzieci i rodziców o zdrowiu psychicznym i wiele innych.

Strona

Wykaz wszystkich wydarzeń zaplanowanych w ramach 2. Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego, w tym szczegóły dotyczące zapisów, znajdują się na stronie Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego.

Tam również zostały udostępnione materiały poświęcone ważnym zagadnieniom jak hejt, agresja oraz depresja dzieci i młodzieży.

Ofertę adresowaną do kadry nauczycielskiej oraz do rodziców i opiekunów przygotowało także Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń . Rekrutacja na wydarzenia odbędzie się z wykorzystaniem systemu zapisów na szkolenia WCIES tj. Szkolenia - Kursy - WCIES.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej
PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje i najbliższych. PZU przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą, odbywające się w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 
WIĘCEJ..
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy