Wszystkie artykuły
kobieta z białą laską inna osoba trzyma ją za przedramię
Toaletowe wyzwania
Jednym z wyzwań, z jakimi mierzą się osoby niewidome, jest znalezienie toalety w nieznanym miejscu. Mężczyzna, który stracił wzrok jako dorosły, opowiadał mi, że wstyd przed wzięciem do ręki białej laski pokonał dużo szybciej niż lęk związany z koniecznością zapytania o toaletę. Proszenie o zaprowadzenie do toalety uważał za upokarzające. „Musisz komuś powiedzieć, że chcesz siku – jak w przedszkolu. Do kibla chodzi się z dzieckiem”. Rozumiem jego obawy. Gdy zaczęłam wyjeżdżać bez przewodnika, było mi niezręcznie prosić przypadkowe osoby, np. uczestników szkolenia, o wskazanie toalety.
WIĘCEJ..
Wszędzie te schody
Jarosław Pałka – doktor historii, pracuje w Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA w Warszawie, koordynuje projekty związane z historią mówioną, nagrywa wywiady biograficzne współautor serwisu Relacjebiograficzne.pl. Ponadto zajmuje się historią Ludowego Wojska Polskiego. Autor i współautor książek Generał Stefan Mossor (1896–1957). Biografia wojskowa (2009, Nagroda im. Prof. Tomasza Strzembosza), Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim (2022), Żołnierze generała Maczka. Doświadczenie i pamięć wojny (2013), Michał Żymierski 1890–1989 (2015, Nagroda Klio) oraz Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Historie mówione (2018).
WIĘCEJ..
Oznaczenie pokoju opiekuna z dzieckiem i konfortki
Szlakiem Poznańskich Komfortek
Dopracowane w najdrobniejszym szczególe niczym w luksusowym hotelu albo skromne, proste, lecz funkcjonalne. Miejsca, które zaskakują różnorodnością, ale realizują jeden cel: zapewniają – w razie potrzeby fizjologicznej, intymnej czy czynności medycznej – godność mieszkańcom miasta i gościom, niezależnie od poziomu sprawności ich ciał. Gdzie i jakie są poznańskie komfortki?
WIĘCEJ..
1460 dzieci potrzebuje bezpiecznego domu
Coraz głośniej mówi się o tym, że Polska piecza zastępcza jest w kryzysie. Największy problem stanowi brak miejsc w placówkach i rodzinach zastępczych. Władze powiatu szukają wolnych miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, pytają w rodzinnych domach dziecka, pukają do rodzin zastępczych, a dzieci wciąż żyją w warunkach zagrożenia, nie wiedząc co przyniesie jutro.
WIĘCEJ..
Bon voyage
Najbardziej lubię podróżować pod koniec czerwca. Dni są wtedy tak rozkosznie długie. Patrzę na zegarek w telefonie i dziwię się, że jeszcze ciągle jest jasno. A lodziarnia na Słupeckiej w Warszawie zamyka się przed zmierzchem.
WIĘCEJ..
1460 dzieci potrzebuje bezpiecznego domu
Coraz głośniej mówi się o tym, że Polska piecza zastępcza jest w kryzysie. Największy problem stanowi brak miejsc w placówkach i rodzinach zastępczych. Władze powiatu szukają wolnych miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, pytają w rodzinnych domach dziecka, pukają do rodzin zastępczych, a dzieci wciąż żyją w warunkach zagrożenia, nie wiedząc co przyniesie jutro.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
widok na stadion
Paryż spłaszcza różnice
Paryż, miasto tegorocznych igrzysk paralimpijskich, zmienia się w dynamicznym tempie, usuwa bariery architektoniczne, przebudowuje transport miejski, doposaża budynki i poszerza ulice. Dostępność była tematem chętnie poruszanym podczas zawodów.
WIĘCEJ..
Piotr Pawłowski na wózku
IV edycja stypendium im. Piotra Pawłowskiego.
Co roku szukamy – i znajdujemy – naśladowców Piotra Pawłowskiego – przyszłych liderów, którzy będą kontynuowali Jego dzieło, gdyż w wielu obszarach wciąż jest mnóstwo zadań. Wnioski można składać do 15 września br.
WIĘCEJ..
Pani Maria (w środku) podczas spotkania z innymi wolontariuszami z okazji 1. rocznicy Integracji
Odeszła pierwsza wolontariuszka Integracji, Maria Szymańska
Maria Szymańska była związana z nami od pierwszych numerów przy kolportowaniu „Integracji”. Razem z Mężem Władysławem i Rodzicami Piotra Pawłowskiego, Haliną i Maciejem Pawłowskimi, pomagała przy składaniu pisma...
WIĘCEJ..
„Poza miłością do Ciebie mam niewiele. Spisałem więc testament”
Jan Urbanowicz (38 lat, podcaster), poznał Olgę, obecnie już żonę, na Twitterze. 4 lata temu Jan napisał testament. Z miłości i troski o Olgę oraz spokojną przyszłość ich małżeństwa. Jan jest jednym z Bohaterów akcji: Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów, który w tym roku w Polsce przebiega pod hasłem: „Napisz Testament #zmiłości”, a organizowany jest od 9 do 13 września. Akcja jest częścią ogólnopolskiej, całorocznej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Napisz Testament”.
WIĘCEJ..
Długi, pusty korytarz w domu opieki
Przemoc w domach opieki. Perspektywa mieszkańca
Od dziesięcioleci liczba mieszkańców placówek opiekuńczych na całym świecie stale wzrasta. W Polsce, w domach opieki i zakładach opiekuńczo-leczniczych żyje ponad 118 tysięcy osób, a według szacunków Komisji Europejskiej, do 2030 roku trzeba będzie stworzyć miejsca dla kolejnych 120 tysięcy. W takiej sytuacji, jakość życia coraz większej części społeczeństwa zależy od placówek opiekuńczych.
WIĘCEJ..
Zdjęcia Felicity Segdewick: młodej blondynki w czerwonej sukience w grochy i Sary Douglas, brunetki w średniej wieku w czarnej sukience i z kolczykiem w nosie.
Autyzm. Jak walczyć z przemocą seksualną i pomóc budować zdrowe związki?
Szacuje się, że blisko 90 procent autystycznych kobiet padło ofiarą przemocy. Jednocześnie przy odpowiednim wsparciu i samoświadomości mogą one tworzyć udane relacje. O wyzwaniach związanych z seksualnością i relacjami mówią autorki książki „Autyzm. Miłość, przyjaźń, relacje”.
WIĘCEJ..