Wszystkie artykuły
Zdjęcie poglądowe. Zdjęcie smartphona.
Paradoksy wykluczania
Trochę się zaczynamy gubić w przeżywaniu naszej tożsamości i przynależności. Z jednej strony wyobcowujemy się coraz bardziej. Pomagają w tym internet i social media. Każdy ma swój ekran i swoje słuchawki. Z drugiej strony chcemy być z innymi, i to może bardziej niż kiedyś. Właśnie przez wyobcowanie. I – paradoksalnie – używamy do tego współczesnych środków komunikacji. Jak to ktoś określił: jesteśmy „razem osobno”. Symbolem tej charakterystyki społeczeństwa są spotkania rodzinne, na których się nie rozmawia, tylko każdy zajmuje się własnym telefonem.
WIĘCEJ..
sędziowski przyrząd do uderzania w stół
Co zamiast ubezwłasnowolnienia?
„Ubezwłasnowolnienie ma być zlikwidowane i zastąpione wspieranym podejmowaniem decyzji” – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w styczniu tego roku. Nad radykalną zmianą przepisów pracuje zespół pod kierownictwem wiceministry sprawiedliwości Zuzanny Radzińskiej-Bluszcz. Według planów resortu osoby już ubezwłasnowolnione odzyskają – po wejściu w życie nowych przepisów – pełną zdolność do czynności prawnych. Opracowane zostaną również przepisy przejściowe, które zapewnią im należytą ochronę i wsparcie. Dla jednych to oczekiwana zmiana, dla innych – powód do niepokoju.
WIĘCEJ..
Dwór, widać prowizoryczne domy i samochody, ale zdjęcie jest rozmazane na brzegach, tak by nie było widać zbyt wiele. Na pierwszym planie znajduje się mężczyzna. Widzimy go od tyłu. Ma na plecach przepełniony plecak, na głowie czapkę. Ubrany jest w czarny płaszcz.
Przedolimpijskie porządki
Policja przyjeżdża o 7:00, czasem wcześniej. Tego dnia dzieci nie pójdą do szkoły, dorośli nie pojawią się w pracy. Nie zdążą na wydawkę, nie zjedzą ciepłego posiłku. Muszą spakować swoje rzeczy, złożyć namioty i opuścić teren pod mostem, w parku, w bocznej uliczce za dworcem. Niektórzy nie znają języka. Bezradnie patrzą na innych. Robią to, co reszta. Dzieci pytają, co się stało i dokąd jadą. Nikt niczego nie wyjaśnia. Rzeczy i ludzie znajdują miejsce w busach i autokarach. Opuszczają Paryż jeszcze przed pierwszą kawą. Nie wiedzą dlaczego. Dostają informację, że to kwestia bezpieczeństwa.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe. Czarno białe zdjęcie. Pudełko na głosy wyborcze. Widoczna jest dłoń, która wrzuca do pudełka kartkę z głosem.
Czy mój głos się liczy?
Ostatnie miesiące to czas intensywnej kampanii wyborczej. W październiku były wybory parlamentarne, w kwietniu samorządowe, a niedługo wybierzemy reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. Wydaje się, że w czasach dynamicznego rozwoju różnych kanałów komunikacyjnych każdy łatwo może zapoznać się z programami wyborczymi i znaleźć informacje o kandydatach. Jednak wielość tych kanałów i mediów społecznościowych sprawia, że znalezienie interesujących informacji stało się znacznie trudniejsze, wymaga dużo więcej determinacji i czasu. To, co ważne, rozmywa się i umyka.
WIĘCEJ..
Las. Trójka dzieci stoi na betonowym moście w zwycięskich pozach. W środku jest chłopiec, po prawej i lewej dwie dziewczny. Chłopiec i dziewczynka po lewej mają zespół Downa.
Miejsce przy stole i w sercu
Kiedy wyobrażamy sobie dom dziecka, przed oczami zwykle pojawiają się kadry jak wyjęte z filmów: wielki budynek, szare ściany i zbyt duża liczba dzieci zgromadzonych w jednym miejscu. Na szczęście instytucjonalne molochy powoli stają się pieśnią przeszłości.
WIĘCEJ..
Agnieskza Sulkowska, brunekta w okularach prezentuje publikację "Informator dla rodziców po diagnozie spektrum autyzmu u dziecka".
Po ludzku o autyzmie. Z myślą o rodzicach i nie tylko
Agnieszka Sułkowska, matka dzieci z autyzmem musiała, jak wiele innych matek w jej sytuacji zmierzyć się z brakiem wsparcia po diagnozie dziecka. Dziś sama zdecydowała się pomagać innym ludziom w podobnej sytuacji
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Zdjęcie portretowe Adriany Porowskiej, blondynki ubranej w biały sweter, która stoi z założonymi rękami.
Adriana Porowska: Chcę być wiceprezydentką od toalet
Większa dostępność toalet, łaźni i komfortek, ale też mieszkań treningowych i wspomaganych, usług asystenckich i opieki wytchnieniowej – to plany Adriany Porowskiej, nowej wiceprezydentki Warszawy, która w stołecznym ratuszu zajmie się sprawami społecznymi.
WIĘCEJ..
Stephanie Farfan: Niepełnosprawność kształtuje moją kobiecość
Jak w społeczeństwie mówi się o kwestii tożsamości osób z niepełnosprawnościami? Czy kobiecość wpływa na doświadczenie niepełnosprawności? W jaki sposób połączyć walkę o prawa osób z niepełnosprawnościami z działaniami na rzecz innych grup wykluczonych? Na te pytania odpowiedziała Stephanie Farfan, przedstawicielką National Democratic Institute podczas 2. Zjazdu kobiet z niepełnosprawnością i ich sojuszniczek.
WIĘCEJ..
łukasz Garczewski, blondyn po trzydziestce w okularach i z bródką stoi w garniturze z założonymi rękoma.
Kandydat na Prezydenta Poznania: Trzeba odpowiadać na różnorodne potrzeby mieszkańców
Miejskie spółki mają przestać kierować się tylko zyskiem finansowym i politycznym, a komunikacja publiczna ma stać się nowoczesna i dostępna. To postulaty Łukasza Garczewskiego - kandydata na prezydenta Poznania.
WIĘCEJ..
Tablica Piotra Pawłowskiego
Wiele dróg zbiegło się na tym rondzie
Rozmowa z Wojciechem Kowalczykiem, inicjatorem nadania imienia Piotra Pawłowskiego rondu w Legionowie, głównym specjalistą ds. osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie Miasta Legionowo.
WIĘCEJ..
Przepustka do życia
Nie ma wypracowanej metody tworzenia. Najczęściej zaczyna od metafory. Myśl przychodzi jak błyskawica zapowiadająca burzę. Innym razem jest to jedno słowo, które czeka na dopisywane wersy. Pisanie porównuje do statusu ciężarnej kobiety, a słowo – do „zarodka” rozwijającego się w cały poetycki świat. Wszystkie utwory traktuje jak swoje dzieci. Zatem można powiedzieć, że Joanna Pąk ze Świdnika to wielodzietna matka licznej gromady wierszy, której odwaga życia opiera się na trzech fundamentach: wierze, rodzinie i przyjaciołach.
WIĘCEJ..
mężczyzna stoi pod słońce
Dlaczego ja?
Coraz częściej porównujemy się z innymi. Wiadomo: rynkowość i związana z nią konkurencja. Do tego dochodzą ambicje. Łatwo poczuć się (i pokazać) jako ktoś ważny na tle innych – mniej efektownie wypadających, słabszych, brzydszych, gorszych... A do tego porównywanie napędzane jest przez posiadanie rzeczy: nowszych i lepszych, jakbyśmy chcieli zaprzeczyć, że ważniejsze jest „być” niż „mieć”. Dzisiaj bowiem coraz częściej jest się tym, co się ma.
WIĘCEJ..