Wszystkie artykuły
kilka osób z niepełnosprawnością pozują do zdjęcia, w tle park
Co Dalej z Malwą. Czy ośrodek dla dorosłych osób z niepełnosprawnością przetrwa?
Zostaliśmy wyrolowani i możemy funkcjonować jedynie do stycznia — informowała w grudniu ubiegłego na Facebooku kadra ośrodka prowadzonego przez Fundację Malwa na Warszawskich Bielanach. Obecnie przebywa w nim 9 dorosłych osób z niepełnosprawnością korzystających z pobytu całodobowego. Nie odbywają się za to zajęcia dzienne, a większość ich uczestników została odciętych od pomocy.
WIĘCEJ..
Jacek  Wiśnicki, młody mężczyzna w okularach i z zarostem, ubrany w koszulę i marynarkę.
Wiceprezydent Warszawy: W stolicy powstaną mieszkania wspomagane
- Chcemy stworzyć przyjazne miejsce dla osób, które nie powinny trafiać do DPS-ów, ale możliwie długo funkcjonować samodzielnie dzięki odpowiedniemu wsparciu. W ciągu 2 lat powstaną 4 takie jednostki mieszkaniowe oddane w nowych budynkach – zapowiada wiceprezydent Warszawy Jacek Wiśnicki.
WIĘCEJ..
Wyobraźnia jest kluczem do wszystkiego
Dlaczego to właśnie wyobraźnia jest tak ważna w momencie mierzenia się z diagnozą cukrzycy? Gdzie szukać wsparcia? I jak poskładać się na nowo gdy życie rozsypie się na kawałki? Na te pytania odpowiada Michał Figurski - dziennikarz muzyczny, radiowiec, dyrektor kreatywny, prezenter i założyciel Fundacji Najsłodsi oraz jeden z bohaterów kampanii „Epoka Dostępności” Fundacji Avalon.
WIĘCEJ..
Tłumacz PJM nie może być kwiatkiem do kożucha
Na czym polega specyfika pracy tłumacza Polskiego Języka Migowego (PJM) i czym różni się od tłumaczenia języków fonicznych? Czy artyści boją się, że tłumacze skradną im show na koncercie i dlaczego najczęściej są ubrani na czarno? Na te pytania odpowiadają współpracujący z Integracją od wielu lat Małgorzata Limanówka i Bernard Kinov.
WIĘCEJ..
Freedom znaczy wolność
Na początku byłam nieufna, bałam się nawet na nim usiąść, ale teraz nie wyobrażam sobie bez niego życia. Jest ze mną od kilku tygodni i już odbyliśmy kilka wspólnych wypraw – póki co tylko do szpitala, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wraz z nim podróżować. Krzesło jest w stanie dać mi to, czego potrzebuję… wolność od moich ograniczeń – tak o krześle transportowym z funkcją schodołazu EnSafe Freedom opowiada Irena Miller, 74-letnia emerytowana księgowa z Żyrardowa.
WIĘCEJ..
Urodziny Centrum Integracja w Zielonej Górze
Urodziny to wyjątkowy czas podsumowań i wspomnień. Dla mnie są momentem, w którym chciałabym się na chwilę zatrzymać, wrócić do przeszłości i powspominać ostatnie lata, w których moje życie związane było z misją i działalnością Integracji, a serce oddałam mojemu miejscu pracy – Centrum Integracja w Zielonej Górze.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
starsza kobieta siedzi na fotelu i czyta książkę widać jej ręce, bez twarzy
Klątwa Titonosa
Odwiedzałem ostatnio w szpitalu mojego kolegę Franka, starszego, ale nie znów aż tak bardzo. Obliczyłem, ile ma lat, i zdziwiło mnie, że aż 65. W czasach przedantybiotykowych w tym wieku umierało się po prostu ze starości. W wieku 65 lat zmarli poeta John Milton, Jan Sebastian Bach i filozof David Hume. Uważano, że dożyli starości.
WIĘCEJ..
młoda kobieta pomaga starszemu mężczyźnie w obsłudze jego telefonu
Promocje nie dla seniorów
Od lat słyszymy, że społeczeństwo się starzeje. Wielu z nas wie o tym nie tylko z literatury czy mediów, lecz obserwuje we własnym otoczeniu, np. na osiedlu. Senior to klient, często ze stałym dochodem w postaci emerytury lub renty. To także klient lojalny, który robi zakupy blisko miejsca zamieszkania, ma swoje przyzwyczajenia, docenia uprzejmość sprzedawcy i jakość obsługi. Czy sklepy i lokale gastronomiczne dostrzegają ten potencjał i starają się wyjść naprzeciw tej grupie klientów?
WIĘCEJ..
Książka jest dobra dla mózgu
Czy książka może być zaprojektowana inkluzywnie? Okazuje się, że tak. Fundacja Powszechnego Czytania przygotowuje książki, które umożliwią satysfakcjonujący kontakt z literaturą m.in. osobom z demencją. O tym, jak ważne dla naszego mózgu jest czytanie na wszystkich etapach życia, przekonuje Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu przedstawiona jest redaktor naczelna magazynu Pokolenia. Kobieta ma ciemne włosy związane w kucyk, ciemne oczy i podkreślone oczy makijażem, ubrana w białą wzorzysta bluzę z podciągniętym rękawem do łokci.
„#Pokolenia” burzą stereotypy
Już ponad 60 numerów „#Pokoleń” trafiło do Czytelników w Warszawie. Jak się zaczęła ta przygoda dla redaktor naczelnej Aleksandry Laudańskiej i co się zmieniło od 2018 r., gdy podjęła się zrobić pierwszy numer w dwa tygodnie? Jak się jej pracuje z m.in. dyplomatą, ekonomistą, sędzią sportową, politolożką czy marketingowcem... i wieloma innymi emerytowanymi profesjonalistami – teraz w roli dziennikarzy?
WIĘCEJ..
Piotr Skiba, garncarz z lubelszczyzny, ubrany w ciemne dżinsy i szaro - czerwony polar, leży uśmiechnięty na drewnianej desce, w lewej ręce trzyma garnek, a prawą ręką wykonuje gest kciuka w górę.
Pięć żywiołów garncarstwa
Na początku swojej drogi Piotr Skiba łączył przygodę z ceramiką ze studiowaniem geografii i ochrony środowiska. Miał wiele przeszkód, ale też chwil zwątpienia, bo jego lokalna społeczność niezbyt poważnie przyjęła pomysł stworzenia pracowni garncarskiej. Dziś potrafi o sobie powiedzieć, że jest „trochę z siebie dumnym” garncarzem z powołania, a o swoich pracach – że są bardzo dobre. ponadto chętnie opowiada o pięciu żywiołach garncarstwa, o relacji mistrz–uczeń, byciu garncarzem nie z krwi i kości, o tajemnicy, którą garncarze często zabierają do grobu, oraz o tym, że pasje ani marzenia nie mają wieku.
WIĘCEJ..
Szczęśliwa młodość
Sprawni znajomi boją się starości. Przeraża ich osłabione ciało, mniejsza mobilność, brak samodzielności. Z lękiem mówią o korzystaniu z czyjejś pomocy i problemach w wykonywaniu najprostszych czynności. Ja się boję, czy starości dożyję. I wiem, że jeśli tak, to przyjmę ją z otwartymi ramionami i uśmiechem na twarzy. Bo starość może być kolejnym wspaniałym etapem życia.
WIĘCEJ..