Wszystkie artykuły
Mężczyzna w średnim wieku na wózku. Ubrany jest w białą koszulę i jasne spodnie. Ma krótkie, ciemne włosy. Uśmiecha się.
Trwać w nadziei
Z radością gościmy na łamach „Integracji” jej współtwórcę i redaktora, Bolesława Bryńskiego, obecnie literata, prezesa Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Trwać w Nadziei”. Moja redakcyjna współpraca z Bolesławem trwała kilka lat, dopóki był z zespole magazynu. Łączy nas polonistyka, zamiłowanie do poezji, znajomość twórców i ich twórczości, a różni to, że ja nie piszę wierszy...
WIĘCEJ..
Zawody. W tle widać kibiców, rozmazanych trochę na zdjęciu. Na pierwszym planie stoi kobieta. Ma na sobie różowa czapkę i ciemną kurtkę. W dłoni trzyma krótkofalówkę. Idzie gdzieś, ale odwraca głowę w przeciwnym kierunku niż idzie, jakby coś usłyszała.
12 karabinów pod łóżkiem
Zofia Kiełpińska to legenda sportów zimowych. Zakopianka, dwukrotna olimpijka, brązowa medalistka mistrzostw świata w drużynie, brązowa medalistka zimowej uniwersjady, biegaczka narciarska, biathlonistka, urzędniczka zaangażowana w promocję sportu, organizację zimowych igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata FIS, olimpiad specjalnych i rozwój sportu akademickiego, delegatka techniczna podczas paralimpiady w Pjongczangu i Pekinie oraz zawodów cyklu pucharów świata w paranarciarstwie biegowym i parabiathlonie. Kobieta o niespożytej energii do działania, matka, żona, działaczka, opowiedziała „Integracji” o swojej karierze zawodniczej i nowym dla niej świecie parasportu, oraz zdradziła, dlaczego broń trzymała pod łóżkiem.
WIĘCEJ..
Kobieta i mężczyzna siedzą na trawie. Obejmują się. Obok nich leży pies. Kobieta ma krótkie kręcone czarne włosy, białą bluzkę i czarne krótkie spodenki. Trzyma w dłoni smycz psa. Mężczyzna, który siedzi nieco z tyłu, ma krótkie ciemne włosy. Ma na sobie czarną bluzkę. Obejmuje lekko kobietę.
Dotknąć miłość
Są jak dwa żywioły, ona energiczna i wesoła, on nieco melancholijny i romantyczny. Ale odnaleźli się i pokochali. Paweł jest muzykiem, gra i śpiewa we własnym zespole, a Marta jest z zawodu masażystką. Żartują, że ich miłość jest ślepa... bo oboje są niewidomi. Ale jeśli chodzi o radzenie sobie w życiu, realizowanie pasji i spełnianie marzeń, to oboje zgodnie twierdzą: „Nie widzimy przeszkód, by cieszyć się pełnią życia...”. Z Martą Woźniak i Pawłem Ejzenbergiem rozmawiamy o miłości, wspólnych planach i pasjach, ale też nowych technologiach, które ułatwiają życie.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu znajduje się bohater artykułu - Janusz Świtaj. Mężczyzna jest rekordzistą Guinnessa w kategorii: najdłuższe życie na wentylacji mechanicznej. Na zdjęciu jest uśmiechnięty a na kolanach leży certyfikat rekordu Guinnessa
Król życia
Janusz Świtaj – człowiek, który w 2007 r. jako pierwszy w Polsce wołał o zaprzestanie swojej uporczywej terapii, dziś spędza dnie tak zachłannie, że bliscy mówią o nim „król życia”. Pobił nawet Światowy Rekord Guinnessa w kategorii: najdłuższe życie na wentylacji mechanicznej. Na łamach „Integracji” wracamy do historii człowieka, który w 1993 r., dwa tygodnie przed swoimi 18. urodzinami, uległ tragicznemu wypadkowi motocyklowemu. W wyniku urazu kręgosłupa stracił całkowitą władzę nad ciałem, w tym zdolność samodzielnego oddychania.
WIĘCEJ..
Dr Kenneth Thompson, mężczyzn w średnim wieku, ubrany w garniutur, stoi przy banerze Ogólnopolskiego Forum Zdrowia Psychicznego.
Zdrowie psychiczne. Ludzie nie mogą być pozostawieni sami sobie
Funkcjonujący i w Polsce i w USA system gospodarczy nastawia ludzi przeciwko sobie, zamiast ich łączyć. To sprawia, że czują się osamotnieni i jest jedną z przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego – tak twierdzi amerykański psychiatra dr Kenneth Thompson.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Przedstawia ekran komputera na którym widać linijki kodu.
A jednak wyklucza
Mówi się, że technologia nie wyklucza. Nieludzka, pozbawiona emocji, miała uczciwie podchodzić do każdego człowieka. To największy mit cyfrowych czasów.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
zdjęcie poglądowe.
Wystarczy
Ograniczenia są wpisane w nasze życie. Na przykład niedostatek pieniędzy jest wpisany w ich definicję – pieniądze to jest coś, czego zawsze jest za mało. Do obiadu pijam bordeaux z Carrefoura za 50 złotych bez grosza i nie dolega mi to, że mnie nie stać na droższe wina od Mielżyńskiego po dwie stówy. A przecież są pewno tacy, co pijają takie wina regularnie. Są też tacy, których w ogóle na francuskie wino nie stać.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu na różowym tle znajduje się sześć kobiet. Ubrane na różowo przedstwicielki Fundacji Różowa Skrzyneczka.
Fundacja Różowa Skrzyneczka: miesiączka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa
Wykluczenie menstruacyjne jest tematem szeroko omawianym, komentowanym i mimo, że w obecnych czasach nic nie powinno już dziwić, nadal wzbudza wiele emocji. Co dokładnie skrywa się pod nazwą „Różowa skrzyneczka", komu ma pomóc i czemu służy?
WIĘCEJ..
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Kobieta ma długie blond włosy i obciętą prosto grzywkę. Ma na sobie ciemną sukienkę. Pozuje na tle dwóch flag unii europejskiej i jednej polskiej.
Monika Horna-Cieślak: Musimy zrobić wszystko, aby każde dziecko było bezpieczne i kochane
W Polsce panuje kryzys rodzicielstwa zastępczego. Chociaż coraz więcej mówi się o konieczności wprowadzenia radykalnych zmian i widać już pierwsze promyki nadziei, wciąż wiele pozostaje do zrobienia. O promocji rodzicielstwa zastępczego oraz konieczności zapewnienia poczucia bezpieczeństwa i wsparcia każdemu dziecku, niezależnie od jego sprawności, mówi Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
WIĘCEJ..
Dominika Kozłowska, niesłysząca aktorka stoi na scenie i krzyczy.
Głusi na g/Głuchych
Wyobraźmy sobie następujące sytuacje: siedzimy w fotelu, oglądamy ulubiony film i nagle czujemy uderzenie, padają obelgi w naszą stronę, rozlega się płacz, czujemy ból, jesteśmy ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej. Albo składamy dokumenty do szkoły teatralnej, marząc, by zostać aktorką lub aktorem, ale nie dostajemy się, ponieważ jesteśmy osobami g/Głuchymi, a jednym z wymogów jest posiadanie dobrego słuchu.
WIĘCEJ..
Kobieta i mężczyzna w średnim wieku, będący w kryzysie bezdomności siedzą na ławce i toczą ze sobą rozmowę.
Pod prysznicem bez happy endu
Helena* na ulicy znalazła się niespodziewanie. Z dnia na dzień straciła dochód, a w konsekwencji wynajmowane mieszkanie. Był środek zimy. Jak żyć, gdy kończą się pieniądze i mija tydzień w tych samych ubraniach? Gdzie znaleźć toaletę, skąd wziąć świeżą wkładkę higieniczną lub urologiczną? Jak zadbać o stopy i co zrobić, gdy skończy się tusz do rzęs, pośpiesznie zabrany z miejsca, które kiedyś było domem? – takie pytania Helena zadawała spotkanym osobom, które podobnie jak ona na miejsce do życia wybrały okolice Dworca Centralnego w Warszawie.
WIĘCEJ..
Dr Rene Keet, szczuply mężczyzna w średnim wieku stoi przy banerze Ogólnopolskiego Forum Zdrowia Psychicznego.
Reforma psychiatrii. Pomoc powinna być blisko człowieka
- Potrzebujemy alternatywnych rozwiązań dla zamykania ludzi w szpitalach i nadużywania leków. Osoby w kryzysie zdrowia psychicznego potrzebują wsparcia w swoim środowisku i pomocy w znalezieniu pracy – tłumaczy holenderski psychiatra dr Rene Keet.
WIĘCEJ..