Wszystkie artykuły
ręce męskie trzymają dokumenty i długopis nad stołem ręce damskie naprzeciwko założone jedna w drugą
Co zrobić z kredytem hipotecznym, gdy wydarzy się nagły wypadek lub poważna choroba
3,8 milionów – około tylu Polaków miało na koniec 2023 roku kredyty hipoteczne. Czas ich spłaty to nawet 20,25 a czasem nawet 30 lat. Co, gdy w tym czasie kredytobiorca na skutek choroby lub niepełnosprawności straci zdolność do jego spłaty?
WIĘCEJ..
Grupa osób - w tym dwóch mężczyzn na wózkach i dwóch chodzący z widoczną niepełnosprawnością ruchową obserwuje parę osób grajacych w warcaby. Wszyscy znajdują się na drewnianej altance.
Wakacje niezależnego życia
Polski „Crip camp” może się w tym roku nie odbyć z powodu braku wolontariuszy – po przeczytaniu takiej informacji na Facebooku nie mogłem zrobić niczego innego niż natychmiast powiadomić całą redakcję, że jadę pisać kolejny reportaż.
WIĘCEJ..
Przemysław Rosati w bluzie "Miś Adwokat", bajki, tłumaczonej na PJM.
Dzieci to nie-ryby i głos mają!
“Leśne sprawy Misia Adwokata” i “Leśne Sprawy Misi Adwokatki” to książki dla dzieci, przed którymi stoi ważne zadanie: edukacja prawna najmłodszych i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki lekturze dzieci dowiadują się kim jest adwokat, jak wygląda rozprawa w sądzie, jakie przysługują im prawa? Poprzez bajki adwokaci pokazują wymiar sprawiedliwości w przyjazny dzieciom sposób, ale także budują podstawy społeczeństwa obywatelskiego. Bajka „Leśne sprawy Misia Adwokata” dzięki współpracy Naczelnej Rady Adwokackiej i Towarzystwa GEST została przetłumaczona na polski język migowy.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe.
Napisz testament. Taka jest twoja wola
Kończysz studia? Wyjeżdżasz za granicę do pracy? Zaczynasz wspólne życie z partnerką/partnerem? Planujecie ślub albo postanawiacie nie legalizować związku? Na świat przychodzi dziecko? Kupujesz mieszkanie? Sprzedajesz dom? To tylko kilka przełomowych życiowych sytuacji, w których warto napisać testament, aby ochronić przyszłość – swoją i bliskich. Oto, co musisz przygotować, zanim udasz się do notariusza.
WIĘCEJ..
Mlody mężczynza w garniturze o krótko przystrzyonych włosach.
Wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego: Dążymy do zwiększenia wsparcia dla NGO-sów
- Nie ma wątpliwości, że deinstytucjonalizacja to kluczowy kierunek w polityce społecznej. Aby skutecznie wspierać NGO-sy w realizacji tej wizji, musimy zmienić podejście samorządów do opieki społecznej, a także w ogóle do idei zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym – mówi w wywiadzie dla portalu niepelnosprawni.pl, wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego, Marek Krawczyk.
WIĘCEJ..
Kultura nie zawsze dostępna
Z roku na rok świadomość w zakresie dostępności zwiększa się także wśród działaczy kultury. Biorą udział w szkoleniach z tej tematyki, do wniosków dotacyjnych wpisują inwestycje i działania na rzecz dostępności, np. remont toalety, podjazd, spektakl z audiodeskrypcją. Niestety nadal zdarza się, że planowanie dostępności odbywa się bez konsultacji z osobami, które mogłyby z niej korzystać. Efekt jest taki, że rozwiązania finansowane z publicznych pieniędzy nikomu nie służą.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Zdjęcie poglądowe. Symbol damskiej i męskiej toalety.
Komfort... Co?
A: Co to za nazwa? B: Komfortka. Od komfortu… A: A! Jasne! Ja to mam komfort jedynie w toalecie. Gdy się zamknę na chwilę przed dziećmi. Wie pani, jak to jest: ciągle w ruchu, ciągle czegoś chcą… Tam przynajmniej mam chwilę spokoju. Przez moment mogę nawet coś poczytać. Zainstalowałem małą półeczkę… B: O, to jak mój mąż. Przez to blokuje toaletę. Mówi, że widział w jednej restauracji taki kibelek z książkami i bardzo mu się spodobało. Tyle że tamte książki były udawane, wie pani, takie atrapy. On ma prawdziwe…
WIĘCEJ..
wolontariuszka z małym dzieckiem z widocznym wodogłowiem na rękach w otoczeniu dzieci.
Czego pragną opiekunowie?
Wdzięczność – o tym uczuciu mówili opiekunowie osób z niepełnosprawnością, uczestniczący w turnusie wytchnieniowym Stowarzyszenia Mudita. Za raz za nią był jednak lęk o przyszłość ich dzieci i żal do świata, który nie chce dostrzec ich potrzeb.
WIĘCEJ..
Aktorzy chodzą po scenie, uśmiechają się, tańczą. Są w różnym wieku. Na pierwszym planie widać Tatianę Cholewę, tancerza i performera. Jest to kobieta o krótko ostrzyżonych, ciemnych włosach. Ubrana jest na czarno. Siedzi na wózku, przechyla się lekko na jedną stronę, ręce ma ułożone w płynnym, tanecznym geście. Za nią widać mężczyzne, który kładzie jej głowę na ramieniu. Obydwoje patrzą w prawo.
Alternatywna motoryka zamiast niepełnosprawności
Taniec to nie tylko wielkie, skomplikowane figury, przekraczające możliwości większości ludzi. Taniec to również zaufanie do własnego ciała, zawieszenie na chwilę logicznego myślenia i czerpanie radości z ruchu, który może być czasem ledwie dostrzegalny. O naturze tańca, ruchu i artystycznym potencjalne niepełnosprawnego ciała mówi Tatiana Cholewa.
WIĘCEJ..
Grupa warsztatowiczów. Stoją pod napisem Teatr Pinokio. Od prawej - Tatiana Cholewa, prowadząca warsztaty. Kobieta o krótkich ciemnych włosach, siedzi na stojaku do przyczepiania rowerów. Obok niej stoi jej wózek. Następnie - Anna Dzieduszycka, aktorka i uczestniczka warsztatów. Niskorosła kobieta, ma blond, długie włosy, na głowie czarną czapkę. Uśmiecha się. Po jej lewej stronie stoi Bartosz Kurowski, blondwłosy mężczyzna. Obok niego uczestnik warsztatów, ciemnowłosy chłopak na wózku. Ostatnia stoi Dominika Filipowicz, autorka tekstu. Niska kobieta, o krótkich ciemnych włosach. Ubrana w spodnie w kwiaty.
Nieokiełznana moc ruchu
Taniec kojarzony jest zwykle z osobami o ciałach idealnych – zdrowych i wysportowanych. Takich, które widzimy na reklamowych billboardach. To jednak błędne przekonanie. Ruch to nie tylko skoki i szpagaty, to również poruszenie ręką, głową, szybki przejazd na wózku czy odpowiednio wymowne spojrzenie. Tego, że niepełnosprawność nie stanowi przeszkody w tańcu, a często wręcz go wzbogaca, dowiedziałam się podczas warsztatów ruchowo-tanecznych z Tatianą Cholewą, odbywających się 8–9 czerwca br. w Teatrze Pinokio w Łodzi.
WIĘCEJ..
kobieta_usmiech
Komfort jest prawem człowieka
20 lat temu za skorzystanie z toalety w restauracji w stolicy dużego kraju, który właśnie wszedł do Unii Europejskiej, kasowali od człowieka 2 złote. Potem nauczyli się, że konieczność fizjologiczna to konieczność fizjologiczna i że człowiek potraktowany życzliwie – czyli wpuszczony za darmo – być może wróci jako klient z pieniędzmi.
WIĘCEJ..
Prezdentka Gdynia, Aleksandra Kosiorek, ubrana w jasną marynarkę stoi na tle baneru z napisami Gdynia.
Nowa prezydentka: Gdynia ma być miastem dostępnym
- Jako osoba z doświadczeniem w organizacjach pozarządowych uważam, że zadaniem samorządu jest zgłaszanie potrzeb i szukanie sojuszników w mierzeniu się z nimi - a jeśli okazuje się, że organizacja pozarządowa zmierzy się z nimi taniej i efektywniej niż urzędnicy, to na nią powinien paść wybór – tak mówi nam w wywiadzie Aleksandra Kosiorek, nowa Prezydentka Gdyni.
WIĘCEJ..