Wszystkie artykuły
Świadczenie wspierające czy wykluczające?
Od 1 stycznia br. osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Być może z perspektywy czasu okaże się, że to realny krok w kierunku niezależności i deinstytucjonalizacji. Na razie jednak wiele osób ma obawy i wątpliwości, pojawiają się też głosy, że rozwiązanie wprowadzono za szybko, bez rzetelnych konsultacji społecznych i był to element kampanii wyborczej. Zapomniano także o dostępności. Wiele powiatowych i wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności zamieściło na swoich stronach formularze nieedytowalne, co uniemożliwia wypełnienie ich na komputerze. Zainteresowani złożeniem wniosku nie potrafią również znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania.
WIĘCEJ..
Łamacze serc
Karolina, Konrad i Franio. Co łączy tę trójkę młodych ludzi? Wyjątkowa radość życia, niebanalne pasje, silny charakter i niestety... bardzo słabe kości.
WIĘCEJ..
Żeby Maja była szczęśliwa
„Kto wymyślił, że dam radę?” – to była pierwsza myśl, która kołatała mi się po głowie po usłyszeniu diagnozy. Nie miałam żadnego doświadczenia z niepełnosprawnością, kojarzyły mi się tylko wyciskające łzy opowieści matek – bezsilnych, a jednocześnie niepokonanych. Nie byłam taka. Nigdy nie lubiłam być w centrum zainteresowania, opowiadać o swoim życiu. Nie wyobrażałam sobie, że mogę mieć takie „smutne życie”. Ja się do tego nie nadaję.
WIĘCEJ..
bohaterka w otoczeniu kwiatów
Małe jest piękne
Hasło motywacyjne Elżbiety Bogacz brzmi: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”, ale dodaje ona jeszcze uzupełnienie: „walczysz, czyli żyjesz na pełnej petardzie, jak mawiał mój największy mentor, ks. Jan Kaczkowski”.
WIĘCEJ..
Na loterii
Geny. Są jak losowanie w totolotku, który tym różni się od zwykłej loterii, że zamiast nagrody można – chociaż prawdopodobieństwo jest małe – wylosować cierpienie. Czy to sprawiedliwe? Nie. Czy można się z tym pogodzić? Próba, którą życie stawia przed nami, przed nami wszystkimi, obojętne jak wylosowaliśmy w genetycznej loterii, polega na tym, że z życiem winniśmy żyć w pogodzeniu. Wtedy po prostu mniej się cierpi.
WIĘCEJ..
Uśmiechnięte kobiety z niepełnosprawnością.
Niewidzialna kobiecość u dorosłych kobiet z niepełnosprawnościami
W obliczu coraz donośniejszej dyskusji o równości płci, głos kobiet z niepełnosprawnościami często ginie w tłumie ogólnych debat o prawach człowieka. Włączenie ich perspektywy do dyskursu o prawach człowieka i równości płci nie tylko jest pilną potrzebą, ale także stanowi kluczowy element walki o pełne prawa i godność dla wszystkich kobiet.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Łukasz Krasoń, młody meżczyzna na wózku elektrycznym i respiratorem pod nosem stoi obok żony, która trzyma go zarękę. Na kolanach ma dziecko. W tle ogród.
Pełnomocnik Rządu: Chcę uprościć system
Reforma orzecznictwa, systemowe usługi asystenckie i zatrudnienie wspomagane – to priorytety nowego Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasza Krasonia. Jaka jest jego wizja i co chce osiągnąć jako Pełnomocnik.
WIĘCEJ..
Ministra Marzena Okła-Drewnowicz ubrana w niebieską koszulę.
Ministra Marzena Okła-Drewnowicz: Polityka senioralna to nasza wspólna sprawa
Marzena Okła-Drewnowicz jest pierwszą osobą sprawującą funkcję Ministra ds. Polityki Senioralnej. Jakie widzi wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa i jak jej zdaniem powinno się odpowiadać na potrzeby coraz liczniejszych osób w wieku senioralnym.
WIĘCEJ..
Apostoł miłości
Najbardziej był znany jako twórca pierwszego w Polsce Telefonu Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych. Zmarły w połowie tego roku psycholog-poeta chorował na rdzeniowy zanik mięśni i poruszał się na wózku. Mieszkał w Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Lublinie. Wielokrotnie doceniono go za działalność na rzecz dobra publicznego. Z Czytelnikami „Integracji” dzielił się felietonami – pełnymi mądrości życiowej i wrażliwości na ludzką niedolę. Jan Arczewski odszedł tak, jak żył – skromnie i po cichu – 7 lipca 2023 r.
WIĘCEJ..
Wojciech Kowalczyk
Rondo i życiowy optymizm
„Człowiek bez barier 2019”, aktywista, pasjonat życia, działacz społeczny i urzędnik, który dąży do tego, by podwarszawskie Legionowo było miastem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnością. Wielokrotnie udowadniał, że potrafi działać skutecznie i nie zraża się pierwszymi niepowodzeniami. Dzięki jego staraniom jedno z rond w Legionowie otrzyma imię Piotra Pawłowskiego, Twórcy Integracji. Był to dla Wojciecha Kowalczyka wzór do naśladowania, przykład niezłomnej postawy i prekursor odważnych działań na rzecz zmian społecznych.
WIĘCEJ..
flaga Dani powiewająca na wietrze
Jak Duńczycy pomagają osobom z niepełnosprawnością
Dania to kraj dobrobytu. To również państwo równych szans dla osób z niepełnosprawnością. Zapewnienie równych praw dla osób z niepełnosprawnościami wcale nie było łatwe. Jednak teraz osoby z niepełnosprawnościami żyją na równi z osobami pełnosprawnymi. Jest to życie na wysokim poziomie, ponieważ duńskie rozwiązania są uznawane za wzór do naśladowania dla innych państw.
WIĘCEJ..
Przy stole, na którym są słoiki i materiały plastyczne, siedzi seniorka i dwie młode kobiety w zielonych koszulkach, które wykonują razem prace plastyczne. Za nimi stoi choinka.
Tu jest mój drugi dom
- Tu jest po prostu mój drugi dom. Ja tu przychodzę jak na skrzydłach – tak o działającym od jesieni Domu Dziennego Pobytu i Aktywności Międzypokoleniowej w Kłodawie mówi pani Zofia, starsza pełna werwy mimo problemów ze zdrowiem kobieta, która jeszcze niedawno mierzyła się z głęboką depresją i samotnością.
WIĘCEJ..