Wszystkie artykuły
Zdjęcie poglądowe. Osoba czytająca braille.
Skonsultuj pomysł
Nowe technologie spowodowały duże zmiany w społeczeństwie, a życie wielu osób z niepełnosprawnościami wręcz zrewolucjonizowały. Z jednej strony dają nam niezależność. Mamy łatwiejszy dostęp do banku, możemy samodzielnie zrobić zakupy czy sprawdzić godzinę odjazdu pociągu. A z drugiej...?
WIĘCEJ..
Sąsiedzki standard
Wózek sterowany gestem, dżojstik obsługiwany myślami, ultralekkie akumulatory i winda, która pozwala sięgać wyżej, niż wzrok sięga..
WIĘCEJ..
banknoty dwustuzłotowe zwinięte w rulon przewiązane czerwoną gumką
W kwietniu rusza wypłata trzynastych rent i emerytur
ZUS przygotowuje się do wypłaty trzynastych emerytur i rent. Pierwszy termin przypada na 1 kwietnia, do tego czasu dodatkowe świadczenie otrzyma 889 tys. osób, na kwotę 1,67 mld zł brutto.
WIĘCEJ..
Prof. Henryk Skarżyński. Starszy mężczyzna w okularach, ubrany w garnitur i białą koszulę z kołnierzykiem.
Prężna nauka to silne państwo
„W Kajetanach wykonujemy najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch” – podkreśla prof. Henryk Skarżyński
WIĘCEJ..
Dorota Próchniewicz przeglądająca się w lustrze.
Jakie kolory ma autyzm?
W obrębie działań na rzecz podnoszenia świadomości autyzmu stale mówi się łamaniu stereotypów. Aż prosi się przy tym, by zapytać: jakie właściwie stereotypy mają być łamane, jakie mity o autyzmie są obecnie najsilniejsze? Czy na pewno te same co 5 czy 10 lat temu? Skąd bierze się wiedza ekspercka, wyznaczająca kierunki właściwych narracji i działań? Jakie realne efekty przynosi działalność świadomościowa i walka ze stereotypami?
WIĘCEJ..
MRPiPS: nieprawidłowości przy programie
Stwierdzone przez NIK nieprawidłowości związane z przygotowaniem i wdrożeniem programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne" nie wpłynęły negatywnie na wsparcie udzielane osobom z niepełnosprawnościami – stwierdziło MRPiPS.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Inteligentny dom
Metry kabli i tysiące złotówek – z tym ciągle kojarzy się smart home. Tymczasem coraz więcej rozwiązań można wprowadzić do istniejących mieszkań bez wiercenia w ścianach i dużych wydatków.
WIĘCEJ..
Bliskość czyni cuda
Pętla się zacieśnia. Chodzi o naszą ludzką niedoskonałość. Denerwuje nas. Zawstydza: ograniczoność naszego ciała, choroby, starość. Myślimy, wynajdujemy, badamy.
WIĘCEJ..
Logo konkursu Switch. Na pomarańczowym tle jest napis Switch into universal design, przed którym jest symbol będący połączeniem wykrzyknika z włącznikiem prądu.
Przełącz się na przyszłość
Czy twórcy nowych technologii, rozwijając się, biorą pod uwagę specyficzne potrzeby osób z niepełnosprawnością?
WIĘCEJ..
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Wynalazcy i konstruktorzy
Zasób wiedzy podwaja się co dekadę – tak przynajmniej wyliczają naukowcy. W globalnej, stale pęczniejącej encyklopedii swoje miejsce zajmują nowoczesne technologie, także te, które mają służyć osobom z niepełnosprawnością.
WIĘCEJ..
„Jak leci?”
Z prof. Piotrem L. Chłostą z Krakowa, urologiem, chirurgiem, nauczycielem akademickim – nie tylko o medycynie, ale też jego koncertach, muzyce rockowej podczas operacji, kampaniach społecznych i Festiwalu KultURO.
WIĘCEJ..