Wszystkie artykuły
starszy mężczyzna i kobieta idą widziani od tyłu, trzymają się za ręce
Seniorzy
Senior to stopień wyższy od łacińskiego przymiotnika senex (stary). Oznacza dosłownie „starszego”.
WIĘCEJ..
Phillip Larsson, młody blondyn ubrany w marynarkę i beżowe spodnie, prowadzi wykład podczas Forum Dostępności w Poznań Congress Center, w jednej ręce trzyma mikrofon a w drugiej pilot do rzutnika.
Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
Każdy chce żyć jak najdłużej w swoim dobrze sobie znanym domu i uniknąć przeprowadzki do zamkniętej instytucji. Coraz więcej osób już nie tyle musi, ile chce pozostać aktywnymi zawodowo również w starszym wieku. Na te potrzeby muszą odpowiadać różne branże. Jak się okazuje, ogromny wpływ na życie seniorów i jego jakość mają meble i architektura wnętrz. Przekonuje o tym Philip Larsson z NC Nordic Care AB, który był jednym z prelegentów II Forum dostępności.
WIĘCEJ..
Dwie kobiety znajdują się w pomieszczeniu naśladującym krajobraz górski.
Nie wszystkie drogi prowadzą do DPS. Mówmy o alternatywach
Los młodych osób z niepełnosprawnościami opuszczających pieczę zastępczą zostaje określony już na wstępie. W wielu przypadkach jedynym, na co mogą liczyć, jest dom pomocy społecznej. Wciąż w niedostatecznym stopniu wspierane są alternatywne rozwiązania m.in. mieszkania wspomagane. Na temat procesu usamodzielniania, domów opieki społecznej, kręgów wsparcia oraz deinstytucjonalizacji opowiada Beata Potocka, przewodnicząca zarządu Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej oraz Katarzyna Świeczkowska, wiceprzewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdańsku (PSONI) i członkini zarządu Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.
WIĘCEJ..
Zdjęcie pracującej prasy drukarskiej. W prawym dolnym rogu zdjęcia umieszczono logo 30-lecia Integracji.
Kulisy pracy redakcji
Jak powstają nasze media? Jak to „jak”? „Się siada i się pisze” – chyba każdy dziennikarz/redaktor słyszał taką opinię o swojej pracy. Prawda jest na szczęście zupełnie inna. Tworzenie tekstów (a także zdjęć i grafik) to żmudna praca, mająca niewiele wspólnego z nagłym przypływem natchnienia, a dużo więcej z drobiazgowym gromadzeniem faktów i ich weryfikacją, odbywaniem licznych rozmów i komponowaniem tekstu tak, by był rzetelny, obiektywny, a zarazem ciekawy i przyjemny.
WIĘCEJ..
Bożenna Hołównia, seniorka na wózku, czyta list na scenie podczas Wielkiej Gali Integracji. W tle widoczny napis 30 lat połączony z grafiką przedstawiającą trzy osoby (w tym jedną na wózku), drzewo i domek.
Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Jak sama przyznaje, wahała się, czy przyjąć mandat poselski i zamienić działalność społeczną na pracę w parlamencie. Dziś chce reprezentować seniorów i osoby z niepełnosprawnością, zabiegać o ich prawa i o to, by ich głos był słyszany, a potrzeby respektowane. Posłanka Trzeciej Drogi Bożenna Hołownia mówi m.in. o swojej wizji polityki senioralnej i zmian w domach pomocy społecznej.
WIĘCEJ..
Demonstracja możliwości Avatara migam AI, na zdjęciu Michał Pena pokazuje jak nasz model rozpoznaje i odwzorowuje ruch ze zwykłej kamery komputerowej w czasie rzeczywistym i w pełnym trójwymiarze.
AI zamiga i przetłumaczy
Czy już wkrótce tłumaczyć na język migowy będzie korzystająca ze sztucznej inteligencji aplikacja w smartfonie? Paweł Potakowski z firmy Migam.org obiecuje, że tak. Czy w takim razie szykuje się rewolucja?
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Podkulony ogon i szepty po kątach
Narciarze słabowidzący i niewidomi właśnie zaczynają swój sezon startów międzynarodowych w narciarstwie biegowym. Za nimi przygotowania pod okiem nowego trenera Jakuba Twardowskiego. W drużynie świetnie go znają. Od 8 lat jest przewodnikiem, smaruje narty, zajmuje się logistyką startową. Opowiedział nam, jak wygląda przygotowanie narciarzy biegowych od kuchni, czego możemy się po nich spodziewać w tym sezonie i jak trenować kolegów.
WIĘCEJ..
Wspomnienia z mroku
Miałam 3 latka, gdy powstawał magazyn „Integracja”. Nikt jeszcze nie wiedzia że choruję na SMA i kolejne 30 lat spędzę na wózku, ale rodzice już widzieli, że coś niewłaściwego dzieje się z moim zdrowiem. Niepełnosprawność była czarną, przerażającą plamą w barwnej rzeczywistości kolorowych lat 90. Tak jak „Integracja”, wyrosłam z tej plamy na kolorowego ptaka.
WIĘCEJ..
Dom, w którym jest bezpiecznie
- Życie jest wartością najcenniejszą, dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo naszych mieszkańców – podkreśla Emilia Rzeniecka, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Pelplinie. Ten dom jest placówką wyjątkową niedawno wdrożono w nim specjalne rozwiązania firmy EnSafe.One, które w razie nagłej ewakuacji czynią to miejsce w pełni bezpiecznym zarówno dla mieszkańców, jak i personelu.
WIĘCEJ..
Zdjęcie portretowe doktora Marka Balickiego
Psychiatria nie może być kopciuszkiem, a liczby ważniejsze od pacjentów
Czy osoby w kryzysie zdrowia psychicznego stracą dostęp do wsparcia w Centrach Zdrowia Psychicznego i czy grozi nam odwrót od psychiatrii środowiskowej? Na te pytania odpowiada psychiatra Marek Balicki, były minister zdrowia i pełnomocnik ds. reformy psychiatrii, członek Rady do Spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia.
WIĘCEJ..
Szanse i wyzwania
Zmiany ustrojowe w Polsce miały ogromny wpływ na sektor organizacji pozarządowych. Wcześniej tylko nieliczni wiedzieli o istnieniu Polskiego Związku Niewidomych, Polskiego Związku Głuchych i paru innych stowarzyszeń. Członkostwo w nich wiązało się z konkretnymi profitami, np. ulgami w transporcie na podstawie legitymacji, dodatkiem lektorskim dla niewidomych uczniów szkół średnich, studentów, działaczy społecznych i pracowników umysłowych.
WIĘCEJ..
Człowiek bez Barier 2024: Piotr Pogon. Koneser życia
Swoim życiem mógłby obdzielić kilka osób. Nic w jego życiu nie jest oczywiste. Nic nie trwa długo. Niespokojny duch, głodny wyzwań, doznań i doświadczeń. Okres beztroskiego dzieciństwa nie trwał u niego długo. Z tamtego czasu zapamiętał zabawy, które dzisiaj zostałyby wpisane na listę zakazanych, odwagę, chęć przeżywania przygód i budowanie więzi z kolegami w sposób, który nie spełnia dzisiejszych norm społecznych.- Wtedy było inaczej. Na pewno nie było politycznej poprawności. Gdy jeden z naszych kolegów próbował popełnić samobójstwo, obróciliśmy to w żart, wnosząc w naszym sportowym klubie o utworzenie sekcji spadochronowej. Wiem, jak to teraz brzmi, ale wtedy nie było w nas zaciekłości czy złośliwości. Mogliśmy na sobie polegać.
WIĘCEJ..