Wszystkie artykuły
Poza etykietkami... Odkrywanie wspólnej ludzkiej godności
Rozmowa z o. Bernardem Sawickim OSB, autorem Szkiców medytacyjnych, zaprasza do głębszej refleksji nad rolą integracji i duchowości w świecie, który często stawia przed nami trudne wyzwania.
WIĘCEJ..
dziecko siedzi na podłodze i rysuje rodzinę, widoczne tylko do pasa z kredką w ręce
Niewidoczna przemoc wobec dzieci z niepełnosprawnością
Przemoc - również ta instytucjonalna – stale towarzyszy dzieciom z niepełnosprawnością. Jest to często przemoc spowodowana brakiem właściwego wsparcia i ignorowaniem potrzeb.
WIĘCEJ..
Zdjęcie grupowe wolontariuszy i pracowników Integracji na scenie podczas zakończenia wielkiej gali integracji.
Wdzięczność za 30 lat!
Wdzięczność – to było hasło tegorocznej Wielkiej Gali Integracji. Wyjątkowej, bo zorganizowanej w 30-lecie organizacji. Wydarzenie odbyło się 16 listopada w Hali Ursynów.
WIĘCEJ..
Zaszczyt i radość
Piotr Pawłowski był fantastycznym działaczem. Znacząco przyczynił się nie tylko do społecznej integracji, ale również do promowania, poznawania oraz rozumienia problemów osób z niepełnosprawnościami. Świetnie te problemy znał, ponieważ sam poruszał się na wózku. Chwała mu za to, że do swoich opinii potrafił przekonywać polityków.
WIĘCEJ..
Maureen Piggot, szczupła kobieta w średnim wieku stoi na tle banera Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.
EDF: wspieranie niezależnego życia zamiast instytucji opiekuńczych
- Trzeba wywierać presję na rządy, by kierowały pieniądze na wspieranie niezależnego życia, a na miasta i developerów, by tworzyli przestrzeń na mieszkalnictwo dla osób z niepełnosprawnością – tłumaczy Maureen Piggot z European Disability Forum (EDF).
WIĘCEJ..
Uczestnicy tegorocznego kongresu osób z niepełnosprawnością. Z przodu widowni jest grupa wózkowiczów. Patrzą oni na uczestników panelu, Nad nimi znajduje się ekran, na którym wyświetlany jest tłumacz języka migowego, napis Kongres osób z niepełnosprawnościami i jego logo.
„Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
„Wolałbym umrzeć niż zamieszkać w DPS-ie”. „Co mam zrobić, gdy zabraknie moich rodziców, co mam zrobić, gdy będę sama. Dlatego potrzebuję asystenta!” – to słowa uczestników tegorocznego Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. Dobrze oddają one emocje jego uczestników.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Świat na miarę niepełnosprawności
Życie to planowanie. planowanie kariery, ślubu, edukacji dziecka… w tym doskonałym planie na życie każdy z nas szuka jednak przestrzeni na bycie spontanicznym. To właśnie spontaniczne wyjazdy, by podziwiać wschód słońca nad morzem i imprezy do białego rana, wspominamy z rozrzewnieniem, gdy rutyna codzienności zaczyna przytłaczać. osoby z niepełnosprawnościami mają jednak na spontaniczność ograniczoną przestrzeń.
WIĘCEJ..
Małgorzata Lore, szczupła blondynka w białej koszuli i czarnej marynarce.
Prezes PFRON: Moje działania będą skierowane na wyrównywanie szans
- Moim celem jest ułatwianie funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, umożliwianie im rozwoju zawodowego, społecznego, kształcenia, aktywności, otwarcie na potrzeby osób mieszkających na terenach wiejskich i w małych miasteczkach – mówi Integracji nowa Prezes Zarządu PFRON, dr n. med. i n. o zdr. inż. Małgorzata Lorek.
WIĘCEJ..
Mikrogaleria Pana Siateczki
Koalicja „Przewijamy Polskę” ma już dwanaścioro ambasadorów. To osoby z niepełnosprawnością, aktywne, zależne i niezależne, które są zaangażowane w promowanie idei komfortek, informują o nich, testują je, a także angażują się w przedsięwzięcia związane ze strategią Koalicji. W numerze 6/23 przedstawiliśmy poetkę Joannę Pąk – z grona lubelskich ambasadorów, a teraz czas na poznanie Łukasza Siatkowskiego, utalentowanego grafika i oryginalnego promotora własnej twórczości. Do „Integracji” napisał o sobie sam.
WIĘCEJ..
Podróże w podróży
Trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie bez podróżowania. To wynik nie tylko łatwości przemieszczania się, ale i zmian politycznych – przynajmniej w Europie. Zaczynamy uważać, że to normalny element życia. I do tego stopnia, że zaczyna być głupio nie podróżować. A czym zapełniamy konta w mediach społecznościowych, jeśli nie spektakularnymi relacjami z podróży? Podróże świadczą coraz bardziej o statusie społecznym. Co tu dużo mówić, to wykładnik zamożności – jak posiadanie domów, działek, samochodów, zegarków, markowej odzieży itd. Kryterium jest okazanie się lepszym niż inni – zwłaszcza obserwujący nas w internecie.
WIĘCEJ..
My, skrajnie otyli – czyli kto?
„Była góralką z Podhala. Urodziła 10 dzieci. Po każdej ciąży przybierała na wadze. Gdy dzieci dorosły, ona miała już otyłość III stopnia. Najpierw przestała chodzić. Potem przestała siedzieć. Tylko leżała. Dzieci wychowała dobrze. Dbały o nią. A najbardziej o to, aby miała co jeść. Gdy do mnie trafiła ważyła ok. 200 kg”.
WIĘCEJ..
Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja
6. rocznica śmierci Piotra Pawłowskiego (1966-2018)
Dziś 8 października przypada 6. rocznica śmierci Piotra Pawłowskiego (1966-2018). To dzień, w którym wspominamy założyciela i pierwszego prezesa Integracji. W październiku 1994 roku wydał 1. numer magazynu „Integracja“ i od tego zaczęła się nasza 30-letnia historia…
WIĘCEJ..