Informacje
Manifestacja osób z niepełnosprawnością w Brukseli. Na pierwszym planie kobieta na wózku, za nią stoi kobieta z transparentem z napisem po angielsku: instytucje nie są rozwiązaniem
Quiz: Deinstytucjonalizacja
Deinstytucjonalizacja to proces odchodzenia od modelu wsparcia opartego na wielkich instytucjach opiekuńczych, w których mieszkają dziesiątki, a nawet setki osób z niepełnosprawnością lub seniorów, na rzecz małych, działających lokalnie placówek, oferujących spersonalizowaną pomoc. Konieczność przeprowadzenia takiego procesu pokazała m.in. pandemia koronawirusa.
WIĘCEJ..
Procent podatku za 2025. Na środku znajduje się liczba 1,5 proc. w okół niej są symbole niepełnospawności
Przekaż 1,5 proc. podatku
Wraz z rozpoczęciem Nowego Roku ruszył czas składania zeznań podatkowych. Od 2023 roku można przekazać 1,5 proc. swojego podatku wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.
WIĘCEJ..
Wsparcie psychologiczne dla całych rodzin
Warszawskie rodziny mogą bezpłatnie skorzystać ze wsparcia specjalistycznych poradni prowadzonych przez miasto. W ofercie miejskich placówek są m.in. warsztaty, grupy wsparcia i psychoterapia indywidualna dla dzieci i dorosłych.
WIĘCEJ..
Na grafice jest symboliczny rysunek przedstawiający sylwetkę kobiety o wielu rękach, w których trzyma różne przedmioty. Nad głową ma napis "12 lutego - Dzień opiekuna. Na wysokości jej talii jest pomarańczowy pasek, na którym jest napis #pókiMyżyjemy.  Kampania trwa w dniach 12.02-28.02 2025
#pókiMYżyjemy. Już 12 lutego rusza kampania z okazji Dnia opiekuna
W Polsce brakuje rozwiązań systemowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Obowiązek ten w ogromnej mierze spada na rodziny, głównie na matki, postrzegane jako „naturalne” opiekunki, wykorzystywane do granic ludzkiej możliwości. Opiekunowie rodzinni wspierają bliskich z niepełnosprawnościami bez finansowej gratyfikacji ani należytego uznania, nie zawsze mając odpowiednie umiejętności, wystarczające zasoby. To z kolei prowadzi do społecznego wykluczenia.
WIĘCEJ..
mężczyzna o kuli i kobieta zgarbiona starsza obok niego z psem idą ulicą tyłem do obiektywu
Raport Seniore.pl: O stanie zdrowia, zakresie samodzielności i oczekiwaniach seniorów i ich rodzin poszukujących domów opieki
Nawet kilka tysięcy osób w Polsce aktywnie poszukuje domu opieki, który zapewni potrzebne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, opiekę medyczną czy dodatkowe zajęcia np. rehabilitacyjne. Jakie cechy ma statystyczny oczekujący na miejsce w domu opieki? Z jakimi problemami zmaga się w codziennym życiu? Jaki jest stan jego zdrowia? Informacje te, na podstawie niemal 2 tysięcy wypełnionych ankiet, zebrał portal Seniore.pl, przygotowując Raport o demografii i kondycji osób poszukujących miejsca w domach opieki.
WIĘCEJ..
Gdańsk: Mieszkanie dla absolwenta – złóż wniosek o wsparcie
Absolwenci szkół, wychowankowie opuszczający pieczę zastępczą lub warsztat terapii zajęciowej, którzy posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą otrzymać dofinansowanie do najmu mieszkania bądź domu jednorodzinnego. To wsparcie jest też dla mieszkańców Gdańska z niepełnosprawnością narządu słuchu w stopniu umiarkowanym, którzy np. ukończyli szkołę wyższą.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Czarnobiałe zdjecie Anity Siemaszko.
Zmarła Anita Siemaszko, prawniczka, nasza redakcyjna koleżanka
Droga Anito. Wczoraj wieczorem dotarła do nas smutna wiadomość o Twojej śmierci… Niespodziewanej, nieoczekiwanej, rozdzierającej serce.
WIĘCEJ..
Gdańsk: Wesprzyj osobę ubezwłasnowolnioną
To zadanie dla ludzi wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka, chcących konkretnie pomagać osobom, które nie mogą żyć samodzielnie. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca do pełnienia funkcji opiekuna prawnego lub kuratora dla mieszkanek, mieszkańców całkowicie bądź częściowo ubezwłasnowolnionych.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe
Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
Blue Monday nie istnieje. To mit stworzony na potrzeby marketingowe, a nasze emocje nie wpisują się w żadne kalendarze. Określenie „najbardziej depresyjny dzień roku” bagatelizuje poważną chorobę. Depresja zwykle nie ma nic wspólnego z sezonowymi wahaniami samopoczucia i nie znika wraz z zakończeniem trzeciego poniedziałku stycznia. To poważna choroba, która wymaga zrozumienia i wsparcia każdego dnia.
WIĘCEJ..
mężczyzna o kuli i kobieta zgarbiona starsza obok niego z psem idą ulicą tyłem do obiektywu
Domy opieki w Polsce: rosnące potrzeby i wyzwania – analiza raportu Seniore.pl
Starzenie się społeczeństwa jest jednym z kluczowych wyzwań, z jakimi zmaga się współczesna Polska. Jak wskazuje najnowszy raport opublikowany przez portal Seniore.pl, dynamicznie rośnie zapotrzebowanie na miejsca w domach opieki dla osób starszych
WIĘCEJ..
Zdjęcie przedstawia kulę ziemską, otoczoną i połączoną światłowodem.
Systemy, aplikacje i gadżety
Przyszłość jest dziś. Nowoczesne technologie wspierają codzienność. Branża związana z technologiami wspierającymi życie osób starszych, wg. tzw. koncepcji aktywnego starzenia się, jest jednym z najciekawszych przykładów dobrego wpływu technologii na jakość i długość życia człowieka. Z których wynalazków możemy już teraz skorzystać, aby wesprzeć życie nasze lub bliskich seniorów? A na które warto oczekiwać, bo za kilka lat nie będą już marzeniem, ale realną potrzebą wielu z nas?
WIĘCEJ..
Ustawa o usługach asystenckich. Ministerstwo zaprasza na konsultacje online
Od 10 grudnia prowadzone są konsultacje publiczne rządowego projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, które potrwają do 15 stycznia. W ramach tych konsultacji już w piątek odbędzie się spotkanie konsultacyjne online z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
WIĘCEJ..