Informacje
2025-01-30

Gdańsk: Mieszkanie dla absolwenta – złóż wniosek o wsparcie

Absolwenci szkół, wychowankowie opuszczający pieczę zastępczą lub warsztat terapii zajęciowej, którzy posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą otrzymać dofinansowanie do najmu mieszkania bądź domu jednorodzinnego. To wsparcie jest też dla mieszkańców Gdańska z niepełnosprawnością narządu słuchu w stopniu umiarkowanym, którzy np. ukończyli szkołę wyższą.

Także w 2025 r. uprawnione osoby mogą składać wnioski o dofinansowanie kosztu najmu lokalu, w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Program jest finansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomoc może uzyskać osoba spełniająca poniższe warunki:

  • posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, także w stopniu umiarkowanym) lub orzeczenie traktowane na równi z tym o znacznym stopniu niepełnosprawności (a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu również na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu)
  • ma status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) bądź wyższej, uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku lub opuszcza rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą bądź warsztat terapii zajęciowej
  • ma pełną zdolność do czynności prawnych
  • złoży oświadczenie, że nie jest właścicielem mieszkania, ani nie przysługuje jej spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości realizowania aktywności zawodowej
  • złoży oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętej pracy.

Dofinansowanie jest udzielane na lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny wynajmowany przez beneficjenta samodzielnie bądź wspólnie z innymi osobami fizycznymi na cele mieszkaniowe, pod warunkiem, że na każdego najemcę przypada nie mniej niż 20 m2 pow. użytkowej. Pomoc jest świadczona maksymalnie na 60 miesięcy.

Mieszkanko, mieszkańcu Gdańska – wnioski złóżcie poprzez Platformę Obsługi Wsparcia

Uprawnieni mieszkańcy i mieszkanki mogą składać wnioski o wsparcie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku - wyłącznie elektronicznie, przez teletransmisję danych w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). Szczegółowymi wiadomościami służą zainteresowanym specjalistki i specjaliści Wydziału Rehabilitacji Społecznej MOPR, pod numerami tel.: 58 320 53 62 lub 58 320 53 48 (w godzinach pracy Ośrodka). Nadrzędnym celem programu jest wzrost niezależności, aktywności zawodowej oraz społecznej jego beneficjentek i beneficjentów. Tematyczne wiadomości dostępne są m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej MOPR.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy