Informacje
Kobieta trzyma na rękach małego chłopca.
Tysiąc dzieci Tisy
- Podnieś mnie z podłogi i przytul! – krzyczy do Tisy 13-letnia Janka, którą rodzice 3 lata trzymali w piwnicy i która chciała powiesić się na kablu od suszarki. Kiedy Tisa Żawrocka – Kwiatkowska, bohaterka 9. edycji akcji edukacyjnej Napisz Testament #ZAPISZDOBRO zawierała pakt z Panem Bogiem, nie spodziewała się, że będzie spełniać i takie prośby…
WIĘCEJ..
Pierwsza edycja Konferencji „Godność Człowieka” (17-18 maja)
Pierwsza edycja Konferencji „Godność Człowieka” już 17–18 maja 2025 r. w Złotowie
WIĘCEJ..
świeczka
Zmarła dr Anna Drabarz prawniczka, badaczka i jedna z liderek ruchu praw osób z niepełnosprawnościami
Dr Drabarz zmarła 15 marca w wieku 45 lat. Jak czytamy we wpisie opublikowanym na profilu Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, była ona ekspertką w zakresie wdrażania polityk dostępności i funduszy unijnych ale też ważną reprezentantką organizacji pozarządowych zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami, zawsze nastawiona na współpracę środowiska.
WIĘCEJ..
Logo Najwyższej Izby Kontroli
NIK: Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne” został nierzetelnie i nieprawidłowo przygotowany
Jak donosi Najwyższa Izba Kontroli (NIK) niespójnie opracowane zasady prowadzenie Centrów opiekuńczo-mieszkalne (COM) były wielokrotnie zmieniane w czasie kolejnych edycji, co utrudniało realizację programu i powodowało nierówne traktowanie gmin i powiatów. Koszty Programu wyniosły ponad 270 mln zł, jednak z uwagi na brak przyjętych wskaźników jego skuteczność jest niemożliwa do zweryfikowania.
WIĘCEJ..
Gdyński Informator dla Osób z Niepełnosprawnością gotowy do konsultacji!
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Centrum Integracja Gdynia prezentują prototypową wersję „Gdyńskiego Informatora dla Osób z Niepełnosprawnością”. Jest to narzędzie, które z założenia ma służyć Gdynianom w łatwiejszym poruszaniu się w gąszczu zagadnień związanych z niepełnosprawnością.
WIĘCEJ..
Łukasz Krasoń jest na scenie Wielkiej Gali Integracji. Ma na pod nosem rurkę od respiratora i jest urany w białą koszulę. Za nim stoi perkusja.
Ustawa o asystencji osobistej. Jest zielone światło z Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów
- Według szacunków w najbliższych 10 latach koszt ustawy o asystencji osobistej wyniesie ponad 70, prawie 80 mld zł – poinformował w piątek w Sejmie Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Łukasz Krasoń.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Ustawa o asystencji osobistej. Proces legislacyjny ma zakończyć się jeszcze przed wyborami prezydenckimi
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń przekazał, że do projektu ustawy o asystencji osobistej strona społeczna zgłosiła ponad 100 poprawek. W ciągu kilku dni ma być znany projekt po naniesionych poprawkach. - Ustawa o asystencji osobistej według harmonogramu prac ma trafić na Radę Ministrów na przełomie marca i kwietnia - poinformował wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Łukasz Krasoń.
WIĘCEJ..
Jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski? Koalicja Organizacji Pozarządowych zaprezentowała w Sejmie swój raport
Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia zaprezentowane podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży przez przedstawicieli Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce.
WIĘCEJ..
mężczyzna na wózku czeka na spoczynek samochodowej windy z bagażnika na ziemi
210 milionów na dofinansowania do zakupu auta. Dziś rusza nabór wniosków do programu samochodowego PFRON
Dziś o godzinie 10:00 ruszyła piąta tura naboru wniosków w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Potrwa ona do 31 marca 2025 r. do godz. 23:59.
WIĘCEJ..
„Nie tak różni” – kampania społeczna promująca różnorodność
Na początku lutego rozpoczęła się kampania społeczna "Nie tak różni", mająca na celu edukację społeczną na temat różnorodności. Inicjatywa jest realizowana w mediach społecznościowych i działa na zasadach Żywej Biblioteki – poprzez historie osób z różnych środowisk pokazuje, że w rzeczywistości więcej nas łączy, niż dzieli. Projekt porusza m.in. kwestie niepełnosprawności, neuroróżnorodności i nieheteronormatywności, dążąc do budowania społeczeństwa opartego na szacunku i zrozumieniu.
WIĘCEJ..
Specjalistyczna poradnia w nowej siedzibie  
Przytulne gabinety i komfortowa przestrzeń do rozmów z dziećmi, nastolatkami i ich bliskimi – takie warunki zapewnia specjalistyczna poradnia OPTA w nowej siedzibie przy ul. Dzielnej 7. Z pomocy psychologicznej i pedagogicznej w placówce mogą korzystać wszystkie młode osoby mieszkające w Warszawie.
WIĘCEJ..
Samotność mnie dusi i przytłacza – mówią seniorzy dzwoniący pod numer Telefonu Zaufania dla Osób Starszych
Brak kontaktów społecznych i wsparcia emocjonalnego to codzienność wielu starszych osób. Często nie mają z kim porozmawiać o codziennych sprawach ani podzielić się swoimi zmartwieniami. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy wiedzieli, gdzie mogą znaleźć zrozumienie i życzliwe słowo. Takim miejscem jest Telefon Zaufania dla Osób Starszych, gdzie pod numerem 22 635 09 54 od poniedziałku do piątku czekają psycholodzy, gerontolodzy i przeszkoleni konsultanci. Wysłuchają, dodadzą otuchy i pomogą znaleźć rozwiązania w trudnych sytuacjach.
WIĘCEJ..