Informacje
2025-02-26

Specjalistyczna poradnia w nowej siedzibie  

Przytulne gabinety i komfortowa przestrzeń do rozmów z dziećmi, nastolatkami i ich bliskimi – takie warunki zapewnia specjalistyczna poradnia OPTA w nowej siedzibie przy ul. Dzielnej 7. Z pomocy psychologicznej i pedagogicznej w placówce mogą korzystać wszystkie młode osoby mieszkające w Warszawie.

- W Warszawie bardzo poważnie traktujemy dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży i systematycznie rozszerzamy miejską ofertę wsparcia. Zależy nam, aby młodzi ludzie mieli dobry start w dorosłość, byli odporni na sytuacje i problemy, z którymi się mierzą. Dlatego inwestujemy w kolejne formy pomocy, a już w kwietniu zorganizujemy kolejną, 2. edycję Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Specjalistyczna pomoc w miejskiej poradni

Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno-Terapeutyczna OPTA powstała w 1991 roku z myślą o pomocy dzieciom i młodzieży ze środowisk zagrożonych problemem alkoholowym oraz przemocą i osobom z rodzin dysfunkcyjnych.

OPTA to miejska placówka, która tworzy sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, działających w systemie edukacji. Poradnia zapewnia wsparcie dzieciom w wieku przedszkolnym oraz uczniom i uczennicom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej, a także ich rodzicom i opiekunom. Po pomoc mogą się zgłaszać wszystkie osoby mieszkające na terenie Warszawy – nie obowiązuje tzw. rejonizacja. Oferta poradni jest różnorodna – w placówce na co dzień pracuje zespół specjalistek i specjalistów, w tym psychoterapeuci, psycholodzy, nauczyciele, wychowawcy, kuratorzy sądowi, socjoterapeuci.

OPTA na Dzielnej już otwarta

W ostatnich kilkunastu latach poradnia mieściła się przy ul. Wiśniowej, a od lutego tego roku placówka została przeniesiona do nowej siedziby przy ul. Dzielnej 7.

- Wiemy jak ważne w procesie wsparcia dzieci i młodzieży są takie miejsca jak OPTA, dlatego przeznaczyliśmy z budżetu miasta ponad 3,3 mln zł na remont i wyposażenie ponad 500 m kw. pomieszczeń na nową siedzibę poradni. Dzięki temu do dyspozycji podopiecznych i kadry są przestronne i przytulne gabinety, komfortowe poczekalnie z kącikiem malucha i z muzyką relaksacyjną w tle – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Co najważniejsze, w nowej siedzibie zespół poradni ma możliwość przyjęcia większej liczby osób potrzebujących wsparcia oraz uruchomienia kolejnych grup, warsztatów czy szkoleń – dodaje.

W stałej ofercie OPTY są m.in. konsultacje, terapie, grupy socjoterapeutyczne, psychoterapia indywidulna, grupy wsparcia dla rodziców, mediacja rodzicielska. Zespół poradni wykorzystuje w pracy z dziećmi i młodzieżą innowacyjne metody takie jak artterapia, dogoterapia, relaksacja, terapia filmem, bajkoterapia z wykorzystaniem gabinetu doświadczania świata czy warsztaty budowania własnej wartości dla nastolatków.

Miejskie wsparcie dla uczniów i uczennic w kryzysie

Z myślą o dzieciach i młodzieży w każdej miejskiej szkole zapewniona jest opieka psychologa lub pedagoga. W Warszawie działa również sieć blisko 30 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych: 24 poradnie o zasięgu dzielnicowym oraz 4 poradnie specjalistyczne o zasięgu ogólnowarszawskim. W poradniach zatrudnieni są specjaliści: psycholodzy (diagności, psychoterapeuci – indywidualni i rodzinni oraz trenerzy umiejętności psychologicznych), pedagodzy (diagności, specjaliści terapii pedagogicznej), terapeuci integracji sensorycznej, logopedzi oraz pedagodzy specjalni, którzy świadczą pomoc dzieciom i młodzieży. Wspierają również rodziców i nauczycieli w działaniach wychowawczych i edukacyjnych. Wszystkie poradnie na terenie całego miasta świadczą bieżącą pomoc w sytuacjach kryzysowych.

W ramach miejskiego systemu edukacji funkcjonują 4 miejskie poradnie specjalistyczne -  jedną z nich jest OPTA. Pozostałe to:

  • Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „TOP”, która oferuje różnorodne formy pomocy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej dzieciom i młodzieży z dysfunkcjami rozwojowymi, ze szczególnym uwzględnieniem wad wzroku, słuchu i zaburzeń mowy oraz ich rodzinom, opiekunom i nauczycielom. Poradnia „TOP” pełni funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego na terenie Warszawy. Ośrodek udziela dzieciom i ich rodzinom kompleksowej pomocy od chwili wykrycia zagrożenia niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3. r. ż.
  • Poradnia Specjalistyczna Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii „MOP”, w której opieką psychologiczno-pedagogiczną objęta jest młodzież po próbach samobójczych, z zaburzeniami zachowania (ADHD), psychozami, zaburzeniami łaknienia (anoreksja, bulimia), zaburzeniami osobowości, zaburzeniami adaptacji, depresją, schizofrenią. Stosowane są różne formy pomocy jak: psychoterapia indywidualna dla młodzieży, terapia grupowa, terapia rodzin, grupy wsparcia dla rodziców, superwizje dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych.
  • Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Uniwersytet dla Rodziców” specjalizującej się w pomocy dorosłym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom i wychowawcom dzieci do 18. r.ż. z terenu Warszawy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy