Informacje
2025-03-05

Jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski? Koalicja Organizacji Pozarządowych zaprezentowała w Sejmie swój raport

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia zaprezentowane podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży przez przedstawicieli Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce.

Wdrażanie Konwencji o prawach dziecka przez Polskę poddawane jest okresowej ocenie przez Komitet Praw Dziecka ONZ. Polski rząd co kilka lat składa sprawozdanie w tej sprawie, a organizacje pozarządowe przygotowują swoją ocenę postępów wdrażania zapisów tego dokumentu. Następnie Komitet, po analizie formułuje zalecenia i rekomendacje dla władz w celu lepszej realizacji Konwencji.

Koalicja Organizacji Pozarządowych

- Konwencja o prawach dziecka to fundamentalny dokument, który ustanowił powszechne standardy ochrony najmłodszych, ich podmiotowości i dobra. W zeszłym roku obchodziliśmy 35. rocznicę jej przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych – powiedziała Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska. – Aby jeszcze lepiej monitorować jej wdrażanie w Polsce, grupa organizacji pozarządowych, które zajmują się problematyką praw dziecka, postanowiły rozpocząć stałą, regularną współpracę. W tym celu w zeszłym roku wspólnie powołaliśmy Koalicję Organizacji Pozarządowych, w której działa obecnie 13 podmiotów – dodała.

Koalicja omawia najważniejsze problemy dotyczące realizacji praw dzieci w Polsce oraz planuje prowadzenie badań, przygotowywanie raportów, stanowisk i apeli. Podjęła się m.in. oceny stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski oraz wypracowania rekomendacji dla władz. Po analizach w tym zakresie, przygotowano wspólny raport. Planowana jest jego dalsza okresowa aktualizacja.

Prezentacja Raportu

5 marca, podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, przedstawicielki Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce zaprezentowały wybrane kwestie z Raportu.

Renata Szredzińska (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) mówiła o przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci, Katarzyna Słubik (Stowarzyszenie Interwencji Prawnej) skupiła się na dzieciach z doświadczeniem uchodźczym, a Beata Kulig (Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce) na kwestii pieczy zastępczej.

W spotkaniu i dyskusji wzięli udział członkowie Koalicji Organizacji Pozarządowych i posłowie z sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, a także reprezentanci innych organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele Biura Rzeczniczki Praw Dziecka, Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Sprawiedliwości.

W skład Koalicji, obok Stowarzyszenia Polski Komitet Narodowy UNICEF, wchodzą: 

  • ATD Czwarty Świat,
  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,
  • Fundacja Integracja,
  • Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego,
  • Fundacja Szkoła z Klasą,
  • Fundacja W stronę dialogu,
  • Helsińska Fundacja Praw Człowieka,
  • La Strada – Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu,
  • Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej,
  • Polski Komitet EAPN (EAPN Polska),
  • Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
  • Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Więcej o UNICEF Polska:

UNICEF od blisko 80 latratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy! Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu, niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy