Informacje
2025-03-07

Ustawa o asystencji osobistej. Proces legislacyjny ma zakończyć się jeszcze przed wyborami prezydenckimi

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń przekazał, że do projektu ustawy o asystencji osobistej strona społeczna zgłosiła ponad 100 poprawek. W ciągu kilku dni ma być znany projekt po naniesionych poprawkach. - Ustawa o asystencji osobistej według harmonogramu prac ma trafić na Radę Ministrów na przełomie marca i kwietnia - poinformował wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Łukasz Krasoń.

Podczas sejmowej komisji polityki senioralnej wiceminister Łukasz Krasoń przedstawił informację na temat zaangażowania prac legislacyjnych nad projektem ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.

1000 uwag od strony społecznej

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przypomniał, że konsultacje społeczne ws. ustawy o asystencji osobistej zakończyły się w styczniu. W jego ocenie to najlepiej skonsultowana ustawa społeczna, która wyszła z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Mamy ponad 1000 uwag od strony publicznej, społecznej - podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, że obecnie projekt jest na etapie nanoszenia poprawek i w ciągu kilku dni poprawiona ustawa trafi do poszczególnych resortów i opinii publicznej.

Przewodnicząca komisji, poseł Joanna Borowiak (PiS) zapytała, czy resort przewidział w ustawie jako kryterium - termin nabycia niepełnosprawności.

- W momencie złożenia wniosku, osoba przed 65. krokiem życia będzie mogła skorzystać z ustawy o asystencji - zaznaczył wiceminister Krasoń.

Systemy będą się uzupełniać

Pełnomocnik poinformował także, że systemy wspierania osób z niepełnosprawnością mają się uzupełniać. System dla seniorów będzie realizowany przy użyciu bonu senioralnego. - Mamy różne projekty kierowane do osób przed 13. rokiem życia - dodał.

- Usługa asystencji będzie realizowana dwutorowo, równolegle. Projektowo i ustawowo. Osoba, która złoży wniosek przed 65. rokiem życia, będzie mogła z niej skorzystać, nawet jeśli ten 65. rok przekroczy, ale do czasu wypełnienia tej decyzji, czyli na okres pięciu lat - zaznaczył.

Wiceprzewodnicząca komisji, poseł Maria Kozłowska (KO) spytała o to, kiedy projekt trafi do prac w Sejmie.

Wiceminister zaznaczył, że zależy to od tempa prac na Komitecie Rady Ministrów i samej Radzie Ministrów. Przypomniał, że prace zaplanowane są tak, aby proces legislacyjny zakończył się jeszcze przed wyborami prezydenckimi. - Jeśli chodzi o harmonogram, no to pewnie końcówka marca, początek kwietnia - ustawa będzie na Radzie Ministrów - zaznaczył.

Posłanka Kozłowska zapowiedziała, że komisja zaprosi ponownie wiceministra Krasonia, w celu przedstawienia informacji z konkretnymi datami i środkami, które przeznaczone zostaną na realizację ustawy.

Zakres wsparcia będzie dobierany indywidualnie

Konsultacje publiczne projektu ustawy o asystencji osobistej zakończyły się 15 stycznia. Według resortowej regulacji z usług osobistego asystenta będzie mogła bezpłatnie skorzystać osoba z niepełnosprawnością od 13. do 65. rokiem życia. Miesięczny wymiar godzin asystencji oraz zakres wsparcia będzie ustalany indywidualnie przez powołany do tego zespół.

Obecnie usługi asystenckie realizowane są przez MRPiPS w ramach czasowych programów kierowanych do samorządów i organizacji pozarządowych. Nie ma systemowego uregulowania usług asystenckich tak, by każda osoba potrzebująca miała do nich dostęp.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy