Informacje
olaż skada się z siedmiu obrazów. Dwa z nich to abstrakcyjne obrazy przedstawiające kompozycje figur geometrycznych w żywych, jaskrawych kolorach. Trzy obrazy przedstawiają pejzaże: na jednym widoczne dwa drzewa, o pełnych, zielonych koronach, pomiędzy nimi w trawie stoi jeleń, na tle błękitnego nieba lecą wielobarwne motyle. Kolejny pejzaż utrzymany w pastelowych kolorach to zbliżenie na białe, żółte, fioletowe i niebieskie krokusy. W tle widać górskie zbocza pokryte śniegiem, na błękitno-różowym niebie widoczny jest fragment słońca. W dolnym lewym rogu kolażu pejzaż przedstawiający piaszczystą skarpę, na szczycie której, na tle mocno niebieskiego nieba namalowane drzewa o pomarańczowych koronach i ciemnych pniach. Po prawej stronie pejzażu znajduje się fragment obrazu przedstawiającego pawia o rozłożonym fantazyjnym ogonie, obraz utrzymany w kolorach błękitu, żółci, szarości.
Pochwal się swoją twórczością!
Malujesz, fotografujesz, zajmujesz się rękodziełem lub masz inną ciekawą pasję? Dołącz do największej internetowej galerii sztuki osób z niepełnosprawnością!
WIĘCEJ..
Nowy Plan dla Chorób Rzadkich. Ruszyły konsultacje społeczne projektu ustawy
Powołanie Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich (OECR), lepszy dostęp do badań diagnostycznych i leków, Polski Rejestr Chorób Rzadkich, Karta Pacjenta z chorobą rzadką, kampania społeczna i działania edukacyjne – to, jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, rozwiązania, które zakłada Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025.
WIĘCEJ..
Plakat promujący wydarzenie. Na pomarańczowym tle po środku ustawiony jest tor, który podtrzymywany jest przez dwie wyrzeźbione ręce. Poniżej znajduje się napis MOST. To symboliczna kładka nad przepaścią i skrót od słów Moc, Odwaga, Start, Trening.
Treningi Umiejętności Społecznych i warsztaty teatralne w Centrum Integracja Gdynia
W roku 2024 w Centrum Integracja Gdynia ruszył projekt MOST. Działania projektowe wymyślono tak, aby wspierały uczestników projektów aktywizacji zawodowej w pozyskaniu lub podszlifowaniu umiejętności „miękkich” – budowania relacji, asertywności, komunikacji. Uczestnicy projektu, osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, mają do wyboru szereg form wsparcia, które pomogą im przygotować się do startu na rynek pracy.
WIĘCEJ..
Wiceminister łukasz Krasoń i dyrektor Biura Penomocnika Krzysztof Kosiński są na Sali plenarnej w siedzibie ONZ wśród delegatów z całego świata.
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych na forum ONZ
„Pozwólcie, że coś wam opowiem. Cofnijmy się w czasie do chwili, w której miałem siedem lat - siedziałem na łóżku, cały poobijany i obolały. Przez ostatnie dni co chwila się przewracałem, z braku sił w zanikających mięśniach. Pamiętam ten dzień doskonale, bo to właśnie wtedy uświadomiłem sobie, że moja choroba genetyczna, jaką jest zanik mięśni, odbiera mi zdolność chodzenia, biegania, grania w piłkę z kolegami. Rozpłakałem się tak, jak nigdy dotąd. Krzyczałem tak głośno, że do mojego pokoju wbiegła moja mama, przerażona.- Mamo - dlaczego?Moja mądra mama nie powiedziała nic. Usiadła obok i mocno mnie przytuliła. Siedzieliśmy tak długo, bez słowa. W tym najstraszniejszym momencie nie byłem sam. Poczułem spokój, a potem nastała cisza. Czy moja historia jest poruszająca? Pewnie tak. Czy jest niezwykła? Ani trochę. Takie historie działy się i dzieją się niemal każdego dnia, bo w każdym zakątku świata żyje 1.3 miliarda osób z niepełnosprawnościami” - tymi słowami sekretarz stanu Łukasz Krasoń, pełnomocnik polskiego rządu ds. osób z niepełnosprawnościami rozpoczął swoje wystąpienie podczas trwającej w Nowym Jorku, na forum ONZ, 17-tej sesji konferencji państw-stron Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami.
WIĘCEJ..
Iza Sopalska trzyma w rękach flagę Ukrainy, na której jest napisane w dwóch językach wsparcie dla Ukrainy
„Poczułam się jak obywatelka drugiej kategorii.” Poruszająca się na wózku działaczka nie mogła oddać głosu
- Dziś poczułam się jak obywatelka, nawet nie drugiej, a trzeciej kategorii. Odebrano mi prawo do głosowania, bo przeniesiono komisję przypisaną do mojego osiedla z miejsca dostępnego do niedostępnego, a ja nie dam się nosić po schodach, szczególnie z córką i psem – napisała w dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego Izabela Sopalska-Rybak, poruszająca się na wózku działaczka społeczna, prezeska fundacji Kulawa Warszawa.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe. Starsza Pani, patrzy na swoją dłoń.
Dodatek pielęgnacyjny - te pieniądze ZUS przyzna z urzędu
Każdy emeryt bądź rencista, który ukończy 75 lat może spodziewać się z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych finansowego zastrzyku. Od tego momentu ZUS będzie wypłacał dodatkowe pieniądze razem ze świadczeniem głównym.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Plakat. Przedstawione są na nim dłonie dzieci, które trzymają się za ręce. Jedno z dzieci ma tęczową bransoletkę na nadgarstku, drugie gumki do włosów, trzecie niebiesko różową bransoletkę. Na dole po lewej stronie widnieje napis: Rada dzieci i młodzieży przy Rzeczniczce Praw Dziecka. Na dole po prawej stronie widnieje napis Rzecznik Praw Dziecka.
Ruszył nabór do Rady Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniczce Praw Dziecka
W Dzień Dziecka, 1 czerwca, wystartowała rekrutacja do Rady, która stanie się organem eksperckim dla RPD. - Słuchanie Waszego głosu, korzystanie z Waszych doświadczeń i spostrzeżeń jest dla mnie niezwykle ważne – mówi Monika Horna-Cieślak zachęcając dzieci i młodzież do zgłaszania kandydatur. Nabór potrwa do 15 czerwca.
WIĘCEJ..
ręka zwinięta w pięść
Warsztaty dla mężczyzn doświadczających przemocy
Zjawisko przemocy dotyka także mężczyzn. Ośrodek Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oferuje panom - mieszkańcom Gdańska doświadczającym agresji - specjalistyczne, bezpłatne wsparcie.
WIĘCEJ..
sala obrad w Parlamencie Europejskim
Autyzm. Manifest samorzeczników
Aktywiści w spektrum autyzmu z Europejskiej Rady Osób Autystycznych (European Council of Autistic People) stworzyli manifest skierowany do polityków startujących w wyborach do Europarlamentu. Domagają się m.n. zwalczania przemocowych terapii i lepszej ochrony zdrowia psychicznego.
WIĘCEJ..
Czerwona koperta na białym tle
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak zagłosować korespondencyjnie?
W poniedziałek 27 maja upływa termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do 9 czerwca pozostało już niewiele czasu, warto sprawdzić swoje dane i wszystkie możliwości oddania głosu.
WIĘCEJ..
Prezydentka Alekandra Kosiorek przytula tegorczną laureatkę Barbarę Hurko, obok stoi dwóch małych chłopców.
„Gdynia bez barier” już po raz 24
Barbara Hurko, Katarzyna Świeczkowska, My Story Gdynia Hotel – to laureaci tegorocznej edycji konkursu „Gdynia bez barier”. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 20 maja na Dużej Scenie Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej, medale i grafiki autorstwa Jana Rutki laureatom wręczyła prezydentka Gdyni Aleksandra Kosiorek.
WIĘCEJ..
Plakat kampanii. Na górze plakatu widać starsza kobietę, która ma opuszczoną głowę, patrzy ze smutkiem na trzymany w dłoniach kubek. Na dole plakatu widać tę samą kobietę, która jednak tym razem patrzy na wprost z uśmiechem. W dłoni trzyma ten sam kubek, jednak przed nią stoi jeszcze jeden kubek, sugerując, że jest z nią w pomieszczeniu jeszcze jakaś osoba. Na środku plakatu widoczny jest żółty napis
Bądź różnicą w życiu samotnych seniorów
Polscy osiemdziesięciolatkowie aż w 73 procentach żyją samotnie, a ponad połowa z nich odczuwa dojmujący brak towarzystwa innych osób, jak pokazują badania z 2023 r. Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które rozpoczyna kampanię społeczną „Co za różnica?”. Chce zwrócić uwagę na wartość, jaką ma dla seniorów kontakt z życzliwymi ludźmi i zachęcić do udziału w wolontariacie towarzyszącym.
WIĘCEJ..