Informacje
2024-06-17

Nowy Plan dla Chorób Rzadkich. Ruszyły konsultacje społeczne projektu ustawy

Powołanie Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich (OECR), lepszy dostęp do badań diagnostycznych i leków, Polski Rejestr Chorób Rzadkich, Karta Pacjenta z chorobą rzadką, kampania społeczna i działania edukacyjne – to, jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, rozwiązania, które zakłada Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025.

Poprzedni rząd w 2021 roku przyjął, po latach zapowiedzi, Plan dla Chorób Rzadkich 2021-2023. Teraz nadeszła pora na kolejną edycję, która ma odpowiedzieć na potrzeby pacjentów. Nowy rząd przygotował ustawę, która ma być kontynuacją tych działań.

Przyjęcie planu to więcej pracy dla jego autorów

- Na razie przyjęcie Planu przełożyło się na więcej pracy dla wszystkich zaangażowanych w jego powstanie. Wielu ekspertów pracuje nad tym, by wcielić jego różne zapisy w życie –mówiła nam w wywiadzie w lutym 2023 roku Maria Libura kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i prywatnie mama dorosłej osoby z chorobą Pradera-Williego. Mamy powołać do życia ośrodki eksperckie dedykowanych chorobom rzadkim, stworzyć platformę informacyjną  i rejestr chorób rzadkich. Tak jak się tego wszyscy spodziewali, uchwalenie Narodowego Planu to był dopiero początek, a raczej sygnał do rozpoczęcia mrówczej pracy nad wprowadzeniem oczekiwanych rozwiązań. 

Rok 2023 przyniósł wiele dobrego

Jak czytamy w informacji prasowej przesłanej z okazji tegorocznego Światowego Dnia Chorób Rzadkich, Rok 2023 przyniósł wiele dobrych rozwiązań dla pacjentów z chorobami rzadkimi. Refundacją objęto 19 nowych leków na choroby rzadkie i rozszerzono wskazania dla trzech cząsteczek. Przesiew noworodków w kierunku SMA objął całą Polskę. Niestety, wraz  z końcem 2023 r. uchwała w sprawie przyjęcia Planu wygasła, a nowego dokumentu jeszcze nie ma.  Teraz ma się to zmienić.

Plany Ministerstwa

Jak czytamy na stronie Ministerstwa wnioski z realizacji Planu dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023 pozwoliły zaproponować zmiany, które przyniosą korzyści pacjentom. Projekt nowego Planu zakłada zmiany organizacyjne i inwestycje w sześciu obszarach.   

  • Powołanie Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich (OECR) oraz wprowadzenie nowych lepiej sfinansowanych produktów rozliczeniowych dla Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich (OCER).
  • Wprowadzenie nowych badań diagnostycznych wykorzystywanych w diagnostyce i leczeniu chorobach rzadkich.
  • Dostęp do leków, wyrobów medycznych i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego stosowanych w chorobach rzadkich.
  • Polski Rejestr Chorób Rzadkich.
  • Karta Pacjenta z chorobą rzadką.
  • Rozwój Platformy Informacyjna Choroby Rzadkie - informacja dla pacjentów i lekarzy.

Projekt został przekazany do konsultacji. Można się z nim zapoznać na stronie Ministerstwa Zdrowia. 


Wszystkim zainteresowanym tematyką chorób rzadkich polecamy poświęcony im numer "Integracji" 1/2024.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
Czarna dziura – tak wielu opiekunów osób z niepełnosprawnością opisuje ofertę dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo brakuje rozwiązań dla osób, które zakończyły edukację. Ten problem dostrzega Fundacja Leny Grochowskiej.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy