Informacje
2025-01-20

Gdańsk: Wesprzyj osobę ubezwłasnowolnioną

To zadanie dla ludzi wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka, chcących konkretnie pomagać osobom, które nie mogą żyć samodzielnie. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca do pełnienia funkcji opiekuna prawnego lub kuratora dla mieszkanek, mieszkańców całkowicie bądź częściowo ubezwłasnowolnionych.

Chodzi o wspieranie mieszkanek oraz mieszkańców, których aktywność życiowa, społeczna są bardzo ograniczone np. ze względu na podeszły wiek lub zły stan zdrowia. Nie są w stanie żyć bez pomocy.

Piecza nad potrzebującym oraz nad jego majątkiem

Opiekun prawny wspiera osobę całkowicie ubezwłasnowolnioną. Do jego obowiązków należą zwłaszcza: ochrona interesów osobistych i majątkowych ubezwłasnowolnionego człowieka oraz reprezentowanie go w czynnościach prawnych. Opiekun prawny dba również, by podopieczna/y mieli właściwą opiekę medyczną, środki na życie.

Natomiast kurator sprawuje kontrolę i opiekę nad sprawami życiowymi i majątkiem osoby częściowo ubezwłasnowolnionej. Wspiera ją  np. w zakresie dysponowania dochodami oraz w codziennym funkcjonowaniu. Czuwa, by podopieczna/y uniknęli finansowych kłopotów, np. nie padli ofiarą naciągaczy.

Empatia i pełnia praw publicznych

Obie funkcje są odpowiedzialne, wymagają od pełniących je osób empatii, zaangażowania i czasu, by sprostać obowiązkom.

Są też wymogi formalne. Kandydatki i kandydaci muszą mieć m.in. pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystać z pełni praw publicznych. Wymagane są też: posiadanie polskiego obywatelstwa i niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie. Stan zdrowia kandydatów powinien pozwalać im na pełnienie roli opiekuna prawnego lub kuratora osoby całkowicie bądź częściowo ubezwłasnowolnionej.

Szczegółowe wiadomości na temat dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej gdańskiego MOPR.   

Skontaktuj się z MOPR

Decyzję o ustanowieniu opiekuna prawnego i kuratora, podejmuje sąd. Może on przyznać wynagrodzenie za świadczoną pomoc, pokrywane np. z majątku osoby ubezwłasnowolnionej lub też ze środków publicznych.

Zainteresowanych pełnieniem jednej z funkcji dla potrzebujących mieszkanek i mieszkańców Gdańska, prosimy o skontaktowanie się ze specjalistami Centrum Pracy Socjalnej 4 MOPR przy ul. Lecha 1, tel.: 58 511 46 16 lub kom.: 506 228 183 (w godz. pracy Ośrodka), e-mail: mopr@gdansk.gda.pl.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Wiceminister Krasoń: osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi będą miały stałe orzeczenia
Osoby z diagnozami genetycznych chorób rzadkich oraz z Zespołem Downa nie będą musiały co kilka lat potwierdzać orzeczenia o niepełnosprawności.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy