Informacje
2025-02-07

#pókiMYżyjemy. Już 12 lutego rusza kampania z okazji Dnia opiekuna

Na grafice jest symboliczny rysunek przedstawiający sylwetkę kobiety o wielu rękach, w których trzyma różne przedmioty. Nad głową ma napis

W Polsce brakuje rozwiązań systemowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Obowiązek ten w ogromnej mierze spada na rodziny, głównie na matki, postrzegane jako „naturalne” opiekunki, wykorzystywane do granic ludzkiej możliwości. Opiekunowie rodzinni wspierają bliskich z niepełnosprawnościami bez finansowej gratyfikacji ani należytego uznania, nie zawsze mając odpowiednie umiejętności, wystarczające zasoby. To z kolei prowadzi do społecznego wykluczenia.

Historie opiekunek/opiekunów nie zostały dotąd wysłuchane. Rzadko przebijają się poza środowiskową bańkę. Mówienie o opiece wymaga sprzeciwu wobec stereotypów, nowego języka.

U progu zmiany

Kampania #pókiMYżyjemy ma być zalążkiem społecznej zmiany: godnego traktowania pracy opiekuńczej, widoczności osób wspierających, szacunku wobec ich podmiotowości.

Jesteśmy u progu znaczących zmian w prawie. Konsultowane były projekty ustaw o asystencji osobistej oraz o wspieranym podejmowaniu decyzji. Oba budzą i nadzieje, i obawy osób opiekuńczych. Niestety czas na konsultacje był zdaniem opiekunów za krótki. Rok temu weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym. Za nią – o czym niewiele się mówi – kryje się odbieranie świadczeń opiekunów. Nowy rząd obiecał nowelizację, ale obietnicy nie dotrzymuje. Czekamy na reformę orzecznictwa, ustawowe finansowanie mieszkalnictwa wspomaganego. A opiekunowie rodzinni wciąż wyręczają państwo.

To trwa już za długo.

 #pókiMYżyjemy  – pomóżcie nam zmieniać rzeczywistość! 

Tematy kampanii

Niedostateczne wsparcie wytchnieniowe, brak wsparcia interwencyjnego, problemy z dostępem do opieki zdrowotnej dla opiekunek/ów osób z niepełnosprawnościami.

Łączenie opieki z pracą zawodową to ekwilibrystyka najwyższej próby! Matki chcą od państwa pieniędzy, by nie iść do pracy? Przy utrzymującym się od dekad braku usług rehabilitacyjnych, asystenckich, w tym asystencji medycznej, nieprzygotowania szkół do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach, braku oferty zajęć dziennych i mieszkalnictwa.

Opieka jest pracą! Całodobową, angażującą ciało, umysł, psychikę, emocje. Państwo zabiera nam świadczenia, składki emerytalne, każe pracować za darmo. Czy to jest praworządność?

Opiekunek/ów nie stać na emeryturę. Nasza praca kończy się w chwili naszej śmierci. Państwo każe wybierać między wypracowaną emeryturą a innymi świadczeniami, żyć w biedzie.

Niealimentacja to przemoc! Problem jest szczególnie dotkliwy dla samodzielnych matek-opiekunek dzieci z niepełnosprawnościami.

Gehenna wypełniania formularzy. Brak dostępności informacyjno-komunikacyjnej w instytucjach i urzędach.

Opieka jest sztuką. Stygmatyzacja i marginalizowanie opiekunek/ów w dostępie do dóbr kultury, rozrywek, wypoczynku, sportu.

Ładowanie baterii – jak odpoczywają opiekunki/owie. Jeśli my możemy, umiemy, znajdujemy na to sposoby, to możecie się od nas uczyć.

Dzień z życia opiekuna. Bez lukru. Z najtrudniejszymi momentami. W tym takimi, gdy podopieczny stanowi dla nas zagrożenie.

Co zrobić, żeby nie trzeba było obchodzić dni opiekuna…

Twórczynie kampanii proszą też o wypełnienie ankiety dotyczącej sytuacji opiekunów.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Widok z góry na budynek Eko Farmy.
Powstaną nowe mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pod Siedlcami powstanie Eko Farma
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widoczne są dwie ręce. Wyglada to tak, jak gdyby ktoś pomagał drugiej osobie wstać, podając jej dłoń.
Chcesz poprzeć powstanie ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym? Weź udział w ankiecie
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Dwie osoby widziane od tyłu. Jedna z nich jest na wózku.
ZUS: w maju rusza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne dopracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
WIĘCEJ..
Nasi Partnerzy