Rynek pracy
Nie tylko architektoniczne: bariery na rynku pracy
Czemu osoby z niepełnosprawnościami są często określane jako „tymczasowi” pracownicy? Dlaczego, aby powiedzieć, że firma jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, nie wystarczy, by znajdowała się w dostosowanym budynku? I co z tym wszystkim wspólnego ma śnieg? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada Aneta Koszyczek, specjalistka od social mediów oraz bohaterka kampanii Epoka Dostępności Fundacji Abalon, która prowadzi konto na Instagramie poświęcone sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
WIĘCEJ..
ręka z nakłuciem i kroplą krwi, w drugiej ręce aparat do pomiaru cukru
Diabetyk w miejscu pracy - na co zwracać uwagę?
Cukrzyca nie wyklucza z rynku pracy. Jak wynika z najnowszego raportu „Barometr Polskiej Diabetologii”, niemal 65 proc. osób z cukrzycą jest aktywnych zawodowo. Niemniej aż 22 proc. cukrzyków przyznało, że diagnoza miała wpływ na ich życie zawodowe. – Cukrzyca to choroba trudna, ale nie wykluczająca. Przy odpowiednim wsparciu i zrozumieniu ze strony otoczenia osoby chore mogą osiągać swoje zawodowe cele i realizować się na różnych polach – komentuje Anna Przybylak, założycielka bloga BAJKcukrzycOWO, od wielu lat chorująca na cukrzycę typu 1. Jaka jest dziś pozycja diabetyka w świecie biznesu, w jakich zawodach może pracować cukrzyk i co należy mu się w miejscu pracy?
WIĘCEJ..
kamerka
W ochronie pracują głównie osoby z niepełnosprawnością? Przedstawiciele branży zaprzeczają
Z przygotowanego przez Polski Związek Pracodawców Ochrony raportu "Branża ochrony w Polsce" wynika, że 37 proc. firm, które wzięły udział‚ w badaniu, wskazało, iż osoby z niepełnosprawnością to mniej niż 10 proc. pracowników ochrony w ich przedsiębiorstwach.
WIĘCEJ..
Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
Podpisana przez prezydenta jeszcze przed świętami Ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (pdf 155 KB) zwiększyła miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością, które wypłacamy pracodawcy.
WIĘCEJ..
kobiety szyją na wielkiej hali
Koniec roku z umiarkowanym optymizmem w polskich firmach: 47 proc. planuje podwyżki, 28 proc. chce otworzyć nowe rekrutacje
Końcówka roku na polskim rynku pracy przynosi niejednoznaczne sygnały. W pierwszej połowie 2025 roku 47 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzeń, co stanowi wyraźny spadek w porównaniu do rekordowych 60 proc. z analogicznego okresu poprzedniego roku. Z drugiej strony, zauważalny jest niewielki, lecz pozytywny wzrost w planach zatrudnienia – odsetek firm przewidujących nowe rekrutacje wzrósł rok do roku z 26 proc. do 28 proc. Dla zmian w płacach wyraźnym czynnikiem wpływającym na decyzje firm pozostaje podniesienie płacy minimalnej, choć w porównaniu do poprzedniego roku, firmy rzadziej motywują podwyżki wyłącznie tym czynnikiem – takie wnioski przynosi 50. edycja badania Plany Pracodawców przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z GfK.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu jest uśmiechnięta młoda kobieta trzymająca skrzynkę z produktami żywnosciowymi. W tle widzimy kobietę i mężczyznę dokonujących inwentaryzacji. Obok nich stoi wieszak z ubraniami. Na zdjęcie wklejony jest napis: Fundusze Europejskie. Poradnik dla podmiotów ekonomii społecznej. Pod zdjęciem są loga BGK i programu Fundusze Europejskie dla Rozowju Społecnzego a także flagi Polski i Unii Europejskie.
Wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej. Jak może pomóc Bank Gospodarstwa Krajowego? (PDF dostępny)
831 – tyle miejsc pracy ma powstać w ramach projektu unijnego „Europejskieinstrumenty zwrotne na rzecz rozwoju ekonomii społecznej”, który realizujeBank Gospodarstwa Krajowego. Spółdzielnie socjalne, zakłady aktywnościzawodowej czy centra integracji społecznej i inne uprawnione podmioty otrzymająwsparcie w formie preferencyjnych pożyczek, sfinansowanych w ramachProgramu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) na lata 2021-2027.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Reklama portalu Sprawni w pracy
kobieta pracująca na laptopie siedzi przy stole
Incluvision: Połączmy się! Wirtualne Targi Pracy – wydarzenie wspierające inkluzywność na rynku pracy
Fundacja Aktywizacja serdecznie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – Incluvision: Połączmy się! I Wirtualne Targi Pracy dla osób z niepełnosprawnościami i biznesu, które odbędzie się już 3 grudnia 2024 roku, w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.
WIĘCEJ..
banknot dwustuzłotowy
Dorabiasz do świadczenia z ZUS-u? Dowiedz się jak zrobić to bezpiecznie
Pozytywna wiadomość dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. Zwiększają się bezpieczne limity dorabiania. Podpowiadamy kto musi uważać na dodatkowe dochody? Kogo nie obowiązują ograniczenia i z czego liczymy dochód?
WIĘCEJ..
XI edycja Konferencji (Nie)pełnosprawni na rynku pracy
W dniu 06.11.2024r. Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Fundacja Łódź Akademicka organizują na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej XI edycję konferencji pn. „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy”.
WIĘCEJ..
Green Industry Summit 2024
Już 22 października 2024 roku, w Starej Zajezdni Kraków, odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – jednego z najważniejszych wydarzeń, poświęconych zielonej transformacji przemysłu. Konferencja ta co roku gromadzi kluczowych graczy branży, przedstawicieli rządu, liderów technologicznych oraz ekspertów, aby wspólnie dyskutować o przyszłości przemysłu i wyzwaniach związanych z jego zrównoważonym rozwojem.
WIĘCEJ..
Ręka na klawiaturze, fot. sxc.hu
Gdańsk: Targi Pracy i Możliwości dla Osób z Niepełnosprawnościami - II edycja
WIĘCEJ..
Limity w dół. Pracujący emeryci i renciści mogą dorobić mniej
Od września zmieniają się limity dorabiania dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. W najbliższych trzech miesiącach progi dorabiania będą niższe w porównaniu do poprzednich miesięcy bieżącego roku. Ma na to wpływ zmiana przeciętnego wynagrodzenia krajowego, które w II kwartale jest zwykle niższe od tego w I kwartale roku.
WIĘCEJ..